Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 06:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

POZOSTAŁO NAS TAK NIEWIELU

(Żarki) „Pozostało nas tak niewielu. Wspomnienia z pewnego sztetla” - to tytuł książki Wioletty Weiss, która była główną bohaterką specjalnej konferencji, zorganizowanej w czwartek, 5 stycznia, w świeżo wyremontowanym Miejskim Domu Kultury w Żarkach. Autorka przedstawiała kulisy powstania wspomnień, opowiadanych przez kilku mieszkańców byłych i obecnych żarczan.  
Podziel się
Oceń

(Żarki) „Pozostało nas tak niewielu. Wspomnienia z pewnego sztetla” - to tytuł książki Wioletty Weiss, która była główną bohaterką specjalnej konferencji, zorganizowanej w czwartek, 5 stycznia, w świeżo wyremontowanym Miejskim Domu Kultury w Żarkach. Autorka przedstawiała kulisy powstania wspomnień, opowiadanych przez kilku mieszkańców byłych i obecnych żarczan.

 

Autorka książki, Wioletta Weiss mieszka od 12 lat w Berlinie, gdzie pracuje w tamtejszych mediach. Pomysł na książkę pojawił się w związku z dokumentem, w którym pojawiły się także Żarki. Autorka zebrała wspomnienia kilku żarczan, zarówno Polaków, jak i Żydów: nieżyjących już Józefa Morawca i Mordechaja Weinryba; oraz Eli Zborowskiego, Jana Bartłomieja Poznańskiego, Anieli Major, Roberta Szecówki i Ajzyka Naimana.

 

HISTORIA DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

 

Klemens Podlejski, burmistrz Żarek podkreślał ogromne znaczenie historyczne książki: - Spotykamy się w tym symbolicznym miejscu z książką, która opisuje dawne momenty życia żarczan pochodzenia żydowskiego i Polaków. Dobrze, że dziś możemy się spotkać ze świadkami historii, którzy mogą nam przekazać informacje, które są ważne dla nas, a szczególnie młodego pokolenia. Gmina stara się pielęgnować pamięć o Żydach, historię ich kultury i życia. Zaczęło się od przekazania w 2003 roku dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego i Szkoły Podstawowej do instytutu w Jerozolimie z inicjatywy Eli Zborowskiego, żarczanina, Żyda. Kolejnym projektem był Szlak Kultury Żydowskiej – mówił K. Podlejski, który nawiązał przy okazji do remontu Domu Kultury, którego otwarcie planowane jest na wiosnę. Burmistrz Żarek mówił o książce, jako wielkim sukcesie wydawniczym.

 

„TĄ KSIĄŻKĄ BĘDĘ ZATYKAŁ NIEPRZYJAZNE GĘBY”

 

Spotkanie było także próbą „rozprawienia się” z niesłusznymi stereotypami dotyczącymi Polaków. Robert Szecówka, obecnie mieszkaniec Hamburga, który zaprojektował okładkę mówił o stereotypie Polaków jako antysemitów, który pokutuje między innymi w Niemczech: - Jeden ze znajomych rysowników przyszedł na moją wystawę i mówi mi: - A ty jesteś z Polski, powiedz, dlaczego Polacy są takimi antysemitami?. Ja to słyszę ciągle. Dlatego ta książka jest znakomitym pomysłem, bo pokazuje Polaków, jakimi rzeczywiście byli i wydana jest także w języku niemieckim. Może ona przyczynić się do złamania złych opinii. Wioletto, ja Ci gratuluję i dziękuję, bo wezmę kilkadziesiąt książek z sobą i chętnie będę zatykał gęby nieprzyjazne nam, mówiące, że jesteśmy nietolerancyjni – mówił Robert Szecówka. Nieco delikatniej ze stereotypami probowała się rozprawić autorka książki, która podkreślała, że gdy mówi się o pozytywnych, trzeba także mówić o trudnych tematach: - Wydaje mi się, że my Polacy powinniśmy się czasem także uderzyć w pierś. Bo nie zawsze zachowywaliśmy się po chrześcijańsku. Moim marzeniem byłoby, gdyby w Polsce zaczęto dyskutować o złych stronach polskiej mentalności, bo jeżeli będziemy mówili, że jesteśmy dobrzy, to inni będą mówili - wy jesteście źli, ale jeżeli będziemy mówili, że jesteśmy i źli i dobrzy, to będziemy mieli bardziej wiarygodny wizerunek za granicą – podkreśla W. Weiss. Książkę, rekomendowaną przez prof. dr Feliksa Tycha z Żydowskiego Instytutu Historycznego można zakupić w cenie 25 złotych w Miejsko - Gminnym Domu Kultury w Żarkach. (MB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama