Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 01:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

POWIAT ŚWIĘTOWAŁ Z POWAGĄ

(pow. myszkowski) Msze święte, marsze i składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami poległych za Ojczyznę -  w ten sposób mieszkańcy powiatu myszkowskiego obchodzili 93 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na naszym terenie, w odróżnieniu od innych miejsc w kraju, uroczystości przebiegały w świątecznym nastroju.
Podziel się
Oceń

(pow. myszkowski) Msze święte, marsze i składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami poległych za Ojczyznę -  w ten sposób mieszkańcy powiatu myszkowskiego obchodzili 93 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na naszym terenie, w odróżnieniu od innych miejsc w kraju, uroczystości przebiegały w świątecznym nastroju.

 

Święto Niepodległości obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległego bytu państwowego, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Wiąże się ściśle z osobą Józefa Piłsudskiego, który 10 listopada 1918 roku opuścił więzienie w Magdeburgu, a dzień później objął władzę jako przywódca na ziemiach polskich. Ten fakt zbiegł się z podpisaniem przez Niemcy aktu kapitulacji – niejako symbolem klęski trzech zaborców Polski w I Wojnie Światowej. Święto Niepodległości ustanowione zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.

 

MYSZKÓW

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, w Kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę. Po niej licznie zgromadzone poczty sztandarowe, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych władz samorządowych, uczniowie szkół myszkowskich i delegacje organizacji społecznych przeszły pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. - Dzisiaj, nasza energia musi być skierowana nie na walkę, lecz na działanie nakierowane na dbałość o rozwój, na kultywowanie naszych atutów niezależności, patriotyzmu, solidarności i pracowitości, czyli tych cech, które cenią na świecie i których nam zazdroszczą - mówił podczas krótkiej uroczystości pod pomnikiem burmistrz Włodzimierz Żak.

 

PORAJ

 

Mszą Świętą rozpoczęły się także obchody Święta Niepodległości w Poraju. Nabożeństwo w miejscowym kościele celebrował proboszcz ks. Zdzisław Zgrzebny. Druga część oficjalnych uroczystości odbyła się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, na odrestaurowanym skwerze przed Kinem „Bajka”. W uroczystościach oprócz mieszkańców uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, instytucji samorządowych, oświatowych, poczty sztandarowe kombatantów, szkół oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono kwiaty i wiązanki. Podczas uroczystości za krzewienie postaw i idei patriotycznych kombatanci z gminy Poraj otrzymali statuetki z podziękowaniami. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Antoni Derejczyk, Józef Gajdzik, Stanisław Jurczyk, Józef Jurczyk, Zdzisław Kucia, Józef  Matynia, Władysław Miękina, Zenon Podsiadlik, Tadeusz Prauza, Jan Pluta, Władysław Rajczyk, Jan Rajczyk, Tadeusz Świerzbiński, Marian Szkop, Władysław Tomala, Kazimiera Tomzik i Eugeniusz Kuśmierz.

 

Nową tradycją porajskiego świętowania były serie wystrzałów hukowych na wiwat.

 

DĘBOWIEC

 

Co roku, w świąteczne popołudnie 11 Listopada, mieszkańcy Dębowca gromadzą się na wspólnej modlitwie przy mogile poległych w II wojnie światowej. Nie inaczej było w trakcie tegorocznego święta. Doroczna Msza święta za Ojczyznę celebrowana przez ks. proboszcza Jana Lisieckiego, odbyła się z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości oraz lokalnych władz. Po niej na mogile poległych w tym miejscu żołnierzy złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicz. 

 

ŻARKI LETNISKO

 

Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska z okazji rocznicy Święta Niepodległości zaprosiło mieszkańców miejscowości na koncert pieśni żołnierskiej i patriotycznej w wykonaniu zespołu „Wiarus” z Lublińca. Zespół Estradowy Piosenki Żołnierskiej złożony z weteranów wojskowych działa przy Klubie Miłośników Piosenki Żołnierskiej, pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Jego kierownikiem jest starszy sierżant Halina Matera, a zespół ma na swoim koncie nagraną płytę z tego rodzaju utworami. Dzięki zaproszeniu przez członków TPŻL mieszkańcy miejscowości mieli możliwość wysłuchania na żywo najpiękniejszych utworów z tego nurtu muzycznego. Niemniej wzruszeń dostarczył montaż słowno – muzyczny, w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku.

 

MARKOWICE

 

Główne uroczystości rocznicowe w gminie Koziegłowy odbyły się w tym roku w Markowicach. Także dlatego, że święto wykorzystano jako okazję do przekazania miejscowym ochotnikom nowego wozu bojowego. Podobnie jak w innych miejscach naszego powiatu rocznicowe obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona przez kapelana gminnych druhów ks. Kazimierza Świerdzę oraz ks. Wojciecha Ignasiaka. Po niej młodzież szkolna z Cynkowa, Koziegłów i  Markowic zaprezentowała program historyczny przygotowany pod okiem nauczycielek Ilony Żyły, Danuty Bajor oraz Jolanty Nowak – Wojdas. Kwiaty pod krzyżem, złożyły delegacje władz samorządowych gminy,  druhów z OSP, Policji i harcerzy. Druga część uroczystości odbyła się w miejscowej strażnicy gdzie prezes OSP w Markowicach Grzegorz Grabiński odebrał klucze do nowego auta. W ręce miejscowych ochotników trafił nowy, tzw. średni  mercedes ratowniczo – gaśniczy. Środki na jego zakup pochodziły od Marszałka Województwa Śląskiego (200 tys. zł), z Krajowego Systemu Ratowniczo -Gaśniczego (50 tys.) i budżetu gminy Koziegłowy (prawie 350 tys. zł.). W tym dniu odznaczeni zostali również druhowie mogący pochwalić się długim stażem w OSP. Odznaczenia otrzymali Łukasz Lipecki, Piotr Rusek, Marcin Czerwik, Michał Huras, Mariusz Lipecki, Mateusz Grabiński i Sebastian Pęczek. (rb)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama