(Myszków) W Szpitalu Powiatowym, w ramach rozszerzenia usług medycznych, ma powstać Oddział Udarowy. Do tej pory chorzy z powiatu myszkowskiego, cierpiący na udar mózgu byli transportowani do Częstochowy. Oddział Udarowy zlokalizowany byłby w miejscu Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który ma zostać przeniesiony do nowego pawilonu szpitalnego. Tymczasem myszkowska Przychodnia Specjalistyczna dopiero od środy, 2 listopada wykonuje badania mammograficzne, mimo że mammograf był do jej dyspozycji już na początku tego roku. Przez ten czas trwało doposażanie pomieszczenia, które nie spełniało specjalnych norm dla badań mammograficznych.
- Aby utworzyć nowy oddział, potrzebna była uchwała Rady Powiatu, dotycząca zmiany w statucie SP ZOZ. Uzasadnienie do projektu uchwały mówi, że dodanie do statutu nowego oddziału podyktowane jest możliwością zawarcia przez SP ZOZ w Myszkowie kontraktu z NFZ, a tym samym zwiększenia przychodów. Ponadto, zgodnie z zapisem w par. 2 tejże uchwały, zakończył działalność Oddział Przewlekle Chorych - tłumaczy Marcin Pilis, rzecznik Starostwa Powiatowego. Decyzja o utworzeniu oddziału jest tym bardziej uzasadniona, że karetki pogotowia wożą chorych z powiatu, cierpiących na udar mózgu do częstochowskiego szpitala nawet kilka razy dziennie. W ostatnich dwóch miesiącach było aż 88 takich kursów z powiatu myszkowskiego. Oddział ma ruszyć jeszcze w tym roku.
MAMMOGRAFIA NA STRAŻACKIEJ
Od 2 listopada, można w Przychodni Rejonowo - Specjalistycznej na Strażackiej 45 zrobić badania mammograficzne: - Aby taka działalność mogła być prowadzona, pracownia mammograficzna musi zostać zarejestrowana w księdze rejestrowej Wojewody. Pracownia będzie zlokalizowana w Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej nr 1 przy ul. Strażackiej 45 – mówi Marcin Pilis. Nowoczesny mammograf był do dyspozycji jednostki już w styczniu tego roku, przy okazji oddania wyremontowanego budynku do użytku. Dlaczego pacjentki musiały czekać prawie rok, żeby wykonać badania? – Mammograf był przez tak długi czas nieużywany, ponieważ nie było w pomieszczeniu odpowiedniej infrastruktury, pozwalającej na wykonywanie badań mammograficznych. Musieliśmy zamontować specjalistyczną wentylację i doposażyć gabinet w odpowiednie urządzenia, by spełnić niezbędne standardy. Cieszymy się, że badania już są, chociaż póki nie mamy kontaktrów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wykonujemy badania 2 razy w tygodniu, jak zbierze się odpowiednia grupa pacjentek. Kiedy będą kontrakty, badania będzie można robić codziennie – zapewnia Urszula Belicka, koordynatorka pielęgniarek w myszkowskiej przychodni.(MB)
Napisz komentarz
Komentarze