(Koziegłowy) 9 września radni gminy Koziegłowy dyskutowali o drogach, od lokalnych zaczynając, na wojewódzkich kończąc. Krytykowali jakość współpracy ze Starostwem Powiatowym w sprawie dróg.
Sesja zaczęła się jednak pozytywnym akcentem: srebrną odznaką honorową, za zasługi dla woj. śląskiego została uhonorowana Bożena Strzelecka – Kłopot, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - To jest dla mnie bardzo miłe wyróżnienie. W pomocy społecznej funkcjonuję od 25 lat. Jest mi szczególnie miło, że ostatnie 3 lata pracowałam tutaj w Koziegłowach, gdzie mam możliwość rozwijać się, pokazać, że pomoc społeczna jest nietuzinkowa, że możemy wykrzesać zupełnie inne zasoby, że nie dajemy tylko zasiłków, ale staramy się pomagać w sposób zupełnie inny. W październiku chcemy otworzyć uniwersytet trzeciego wieku pod patronatem Urzędu, a nie – jak to zwykle bywa – przy dużej uczelni. My podjęliśmy taki trud, są wypełnione deklaracje i mamy nadzieję, że 3 października działalność uczelni ruszy– powiedziała kierownik koziegłowskiego MGOPS.
DROGI ZA DROGIE DLA POWIATU?
Burmistrz Jacek Ślęczka przekazał radnym sprawozdanie z wykonania budżetu za 1 półrocze 2011 roku. Planowane dochody w budżecie wykonane zostały na poziomie 54%, wydatki zaś w granicach 50% - Deficyt, który zakładamy do końca roku wymaga od nas ograniczania wydatkowania w dziale wydatków bieżących, jak i poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania – mowa tutaj o kwocie ok. 900 tys. zł – skomentował Jacek Ślęczka. Zostały zakończone inwestycje modernizacyjne na drogach w Wojsławicach, w Cynkowie wykonano nakładkę na ul. Strażackiej.
Najdłużej dyskutowaną kwestią, była sprawa współpracy z powiatem, w zakresie utrzymania dróg w gminie. Głosy oburzenia radnych, że powiat dosłownie spycha na margines inwestycje drogowe w Koziegłowach, mieszały się ze słowami nadziei burmistrza, co do dalszej współpracy: - Miałem okazję być na obradach Zarządu Powiatu. Mam mieszane odczucia. Jesteśmy jedną z niewielu gmin w powiecie, która od pewnego czasu finansuje, lub współfinansuje zadania w drogach powiatowych. Chcielibyśmy, żeby nowy zarząd, nowy starosta widział potrzeby dróg powiatowych w gminie Koziegłowy, których jest ogółem 50%. Mamy zapewnienie, że część prac odbędzie się w tym roku, natomiast musimy dokładnie przypilnować założeń do przyszłorocznego budżetu, w ramach modernizacji i remontów dróg na terenie gminy - mówił spokojnie Jacek Ślęczka. Nieco mniej spokojnie przemawiał Leonard Jagoda: - Nic nie jest robione przez powiat w gminie z ich pieniędzy, na wszystko łożymy my. Jeżeli się to nie zmieni – musimy się zastanowić nad tym, czy w ogóle łożyć powiatowi pieniądze na drogi. Nie mamy deklaracji remontów, ale musimy porozmawiać i przekazać postulaty powiatowi. Będąc na spotkaniu ze starostą przecież uświadomiliśmy mu, że gmina ma prawie 50% dróg powiatowych – mówił Leonard Jagoda.
WOJEWÓDZTWO: ZA PROJEKT PŁACIMY WSPÓLNIE
Urząd Marszałkowski zaprosił gminy na spotkanie na temat współfinansowania i partycypacji w pokryciu kosztów opracowywania projektów na drogach wojewódzkich. Udział gmin w tych inwestycjach ma być warunkiem ich umieszczenia w planach województwa. W gminie Koziegłowy dotyczy to dwóch tematów: budowy ciągu pieszo – rowerowego na drodze 791 z Postępu do Myszkówa, oraz budowa ciągu pieszo – rowerowego DW 789 od Koziegłów do Lgoty Mokrzesz. W tym temacie gmina już szykuje się na problemy, związane z własnościami gruntów: - Warunkiem Zarządu Województwa Śląskiego jest rozeznanie spraw związanych z własnością nieruchomości, przeznaczonych pod ciąg pieszo – rowerowy. Już teraz mogę powiedzieć, że będą problemy. Możliwe są odszkodowania dla właścicieli nieruchomości. Myślę, że po tym piśmie zorganizujemy spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie będziemy dokonywać wstępnych analiz wyboru projektu, który mógłby w przyszłości zaowocować realizacją inwestycji. Stan własności gruntów przy drodze 789 może być problemem, w obszarze tzw. krzyczek – przyznał J. Ślęczka.
ZACZĘLI ROK SZKOLNY
Jacek Ślęczka zadeklarował, że Koziegłowy są przygotowane do nowego roku szkolnego: - Remonty i modernizacje szkół zostały ukończone. Jesteśmy zadowoleni. Ale problemem jest dowóz uczniów do szkół. Mamy obowiązek dowozu dzieci do szkoły gdy odległość przekracza 3 km – dla uczniów klas 1-4 i 4 km – dla pozostałych uczniów podstawówek i gimnazjum. Chciałbym, aby przepisy pozwalały gminom bardziej indywidualnie decydować o odległości dowozu uczniów do szkół – życzył sobie Ślęczka.
KURSY DLA BEZROBOTNYCH
Dobre wieści dla bezrobotnych z gminy: poprzez Wojewódzki Urząd Pracy zostały zaakceptowane wnioski o nowe kursy szkoleń dla osób bez pracy. Będzie można bezpłatnie zrobić prawo jazdy kat. C i E a także dodatkowo kurs pierwszej pomocy medycznej.
Marcin Bareła
Napisz komentarz
Komentarze