Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 08:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

WYPASIONE GIMNAZJUM

(Żarki) W poniedziałek, 28 lutego gimnazjaliści z gminy Żarki po raz pierwszy pojawili się w nowym budynku gimnazjum im. Jana Pawła II. Rozpoczęcie nauki w nowym obiekcie było także okazją do przekazania symbolicznych kluczy. Na ręce dyrektor gimnazjum, Anny Janochy, złożył je burmistrz Klemens Podlejski.
Podziel się
Oceń

 

(Żarki) W poniedziałek, 28 lutego gimnazjaliści z gminy Żarki po raz pierwszy pojawili się w nowym budynku gimnazjum im. Jana Pawła II. Rozpoczęcie nauki w nowym obiekcie było także okazją do przekazania symbolicznych kluczy. Na ręce dyrektor gimnazjum, Anny Janochy, złożył je burmistrz Klemens Podlejski.

 

W gimnazjum znajduje się dziesięć klas, świetlica, stołówka wraz z zapleczem kuchennym, gabinety dla dyrektora, pedagoga szkolnego, sekretariat, wygodny pokój nauczycielski, szatnie. Obok budynku istnieje wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią. Do nowego budynku przeprowadziło się 262 uczniów, 30 nauczycieli i 7 pracowników obsługi.

 

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w tym projekcie: pracownikom Urzędu Gminy za skuteczne pozyskanie środków unijnych, bez których byłoby nierealne zbudowanie tej szkoły. Zwrócić uwagę trzeba na płynność finansowania – co miesiąc mieliśmy 600 tysięcy, żeby zabezpieczyć koszty budowy.

 

Podziękowania składam pani dyrektor Annie Janocha, za pomoc i zaangażowanie, również w budowie – te kolory na ścianach, które widzimy wewnątrz, wybierała pani dyrektor. Przekazując wam ten symboliczny klucz, chciałbym pogratulować i życzyć, abyście w nowej szkole szanowali wysiłek wielu ludzi, którzy pracowali nad możliwością nauki w tym pięknym budynku. Szanujcie to, co zostało wykonane – powiedział Klemens Podlejski, burmistrz Żarek.

 

Gmina Żarki od początku reformy szkolnictwa (1999 rok) borykała się z problemem, jakim była lokalizacja szkoły. Do minionego piątku, 25 lutego uczniowie uczyli się w dwóch budynkach: Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Wierzbowej, któremu gmina płaciła za wynajem, oraz budynku remizy OSP przy ul. Ofiar Katynia, przystosowanym pod potrzeby dwóch klas. Dziś ta sytuacja jest już historią, uczniowie chodzą do jednej szkoły - Mamy piękne gimnazjum, którego nam zazdroszczą okoliczni mieszkańcy, którzy tutaj przyjeżdżają. Na własnej skórze doświadczyłam reformy oświaty w 1999 roku. Wtedy gimnazjum mieściło się w Szkole Podstawowej. Od momentu, kiedy zostałam powołana, sygnalizowałam władzom z koniecznością natychmiastowej budowy gimnazjum. Dopiero wtedy, kiedy zostałam Przewodniczącą Rady, pan burmistrz powiedział: tak, budujemy gimnazjum. Jako nauczyciel spieszyłam się, widząc, jakie pokonywaliśmy trudności, widząc, że ta młodzież musi tak wędrować od szkoły do szkoły - bardzo nad tym ubolewałam. Dziś jest piękny dzień, życzę wam, aby wspomnienia wyniesione z tej szkoły były jak najpiękniejsze, aby nauczyciele w tej szkole wpisywali tylko oceny bardzo dobre, celujące, no może od czasu do czasu ocenę dobrą – żartowała przewodnicząca Rady Miasta, Stanisława Nowak. Podziękowania władzom gminy złożyła także dyrektor gimnazjum, Anna Janocha, dodając: - Myślę, że dopiero teraz możemy rozwinąć skrzydła. Dostaliśmy wspaniały prezent od władz gminy i teraz na nas wszystkich spływa ogromna odpowiedzialność za ten budynek. Niech służy nie tylko wam, ale i następnym pokoleniom uczniów. Udowodnimy swoją pracą, zaangażowaniem, udziałem w konkursach, że przy dobrych warunkach, możemy dosłownie przenosić góry – powiedziała.

 

Choć projekt i pozwolenie na budowę gmina uzyskała w 2002 roku (burmistrzem był Andrzej Lech) to  prace rozpoczęły się 11 listopada 2009 roku, a zakończyły 22 lutego 2011, kiedy gmina dostała pozwolenie na użytkowanie obiektu. Budowę wykonała firma Pol –Rem. Całkowity koszt zadania – 6 mln 300 tys., z tego ze środków unijnych pozyskano 3 mln 200 tys. -Wierzę, że nowa szkoła wpłynie na nasze zachowanie i podejście do nauki, a nasi kochani nauczyciele będą mieli mniej zmartwień o nasze bezpieczeństwo i z jeszcze większą przyjemnością przekazywali nam wiedzę – powiedział przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Michał Czyż. Bardzo ważny udział w tym przedsięwzięciu miała Małgorzata Banaszczyk, kierownik ds. pozyskiwania środków unijnych. Firma Pol -Rem musi jeszcze ukończyć zagospodarowanie terenu wokół szkoły i wybudować parking. (MB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama