Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 08:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

RÓŻANIEC PAPIEŻA OZDOBI NOWE KORONY

(Leśniów) W pracowni złotniczej w Krakowie powstają nowe korony na figury Matki Bożej oraz Dzieciątka Jezus z klasztoru w Leśniowie. Zastąpią te, które zostały 2 grudnia ub. roku skradzione z Sanktuarium. Powstają z darów składanych przez wiernych. Uroczystość rekoronacji zaplanowano na 2 lipca, w dzień Matki Boskiej Leśniowskiej.
Podziel się
Oceń

 

(Leśniów) W pracowni złotniczej w Krakowie powstają nowe korony na figury Matki Bożej oraz Dzieciątka Jezus z klasztoru w Leśniowie. Zastąpią te, które zostały 2 grudnia ub. roku skradzione z Sanktuarium. Powstają z darów składanych przez wiernych. Uroczystość rekoronacji zaplanowano na 2 lipca, w dzień Matki Boskiej Leśniowskiej.

 

Dwie złote korony ozdabiające figurę Matki Bożej oraz Dzieciątka Jezus skradziono w czwartek, 2 grudnia ub. r. z Sanktuarium w Leśniowie. Były one jedynie nałożone na figurę Madonny i Dzieciątka, dlatego wystarczył moment, kiedy nikogo nie było w środku kościoła, by je zdjąć i ukraść. Same korony nie przedstawiają dużej wartości materialnej, za to ich wartość historyczna jest ogromna. Według legendy wracający z Rusi w roku 1382 śląski książę Władysław Opolczyk, który na Jasną Górę wiózł obraz Czarnej Madonny, bezskutecznie poszukiwał wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa. O pomoc zwrócił się w modlitwie do Matki Bożej. Modlitwy zostały wysłuchane i nagle w okolicy wytrysnęło obfite źródło, dające początek istniejącemu do dziś potokowi Leśniówka. Wdzięczny za cud książę pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z obrazem. Gotycka statua wysokości 70 centymetrów do dzisiaj znajduje się w głównym ołtarzu Sanktuarium i jest przedmiotem bardzo żywego kultu. Matka Boża czczona jest tu szczególnie jako Patronka Rodzin. Katalog łask, prowadzony przez OO. Paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset. Koronacji figury w sierpniu 1967 roku dokonał Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, a specjalną Mszę Świętą celebrował ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.

 

Kradzież wywołała głęboki szok, nie tylko wśród gospodarzy klasztoru, także wśród licznie odwiedzających Leśniowskie Sanktuarium wiernych. - Apelujemy o zwrot koron. Można je podrzucić pod sanktuarium, można przesłać pocztą, nadać anons gdzie się znajdują i gdzie można je odebrać. Z naszej strony nie będzie żadnych konsekwencji i jesteśmy w stanie ten czyn wybaczyć. Chodzi nam tylko o zwrot koron. Bardzo o to prosimy, modlimy się o to – apelował w grudniu ubiegłego roku Przeor Klasztoru w Leśniowie O. Jerzy Kielech. Już wtedy mówił, że jeśli prośby nie wzruszą sumień złodziei wykonane zostaną nowe korony, w podobnym stylu jak te skradzione.

 

WOTA NA NOWE KORONY

Korona powstaje w zakładzie złotniczym w Krakowie, z wotów przekazywanych przez wiernych. Dzięki temu dzieło złotników będzie miało dodatkową wymowę. Częścią korony będzie m.in. dar od Papieża Polaka. – Nowe korony ozdobią perły z różańca, jaki w Klasztorze na Jasnej Górze pozostawił u stóp Czarnej Madonny Jan Paweł II, podczas jednej z pielgrzymek do Ojczyzny. Przekazał go nam Ojciec Generał z Jasnej Góry – informował niedawno wiernych, podczas uroczystości Rodzinnych Błogosławieństw Przeor Jerzy Kielech. Dary na koronę można cały czas składać w zakrystii klasztoru. Każdy ofiarodawca będzie mieć swoją cząstkę w nowej koronie Matki Bożej.

 

POSZUKIWANIA TRWAJĄ

Tymczasem złodziei skradzionych koron nadal intensywnie poszukuje policja. Za pomoc w ich odnalezieniu została wyznaczona nagroda w rekordowej wysokości 50 tysięcy złotych. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawców lub miejsca przechowywania koron, proszone są o kontakt z oficerem dyżurnym myszkowskiej komendy pod nr telefonów: 34 315 32 55 lub 34 315 32 00. Policja gwarantuje informatorom pełną anonimowość.

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama