Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 04:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

WYGRASZ, NIE WYGRASZ, NA PEWNO ZAPŁACISZ

(Myszków) Któż z nas, choćby raz, nie marzył o wielkiej wygranej? Takich osób chyba nie ma, tym bardziej, że zewsząd pukają do nas „okazje” zachęcające do odmiany losu na lepsze. Ze szklanego ekranu kuszą loterie, gry i teleturnieje. Do wzięcia „spraw w swoje ręce” zachęcają reklamy w kolorowej prasie. Okazje na wielką wygraną przychodzą do nas także coraz częściej sms-em.
Podziel się
Oceń

 

(Myszków) Któż z nas, choćby raz, nie marzył o wielkiej wygranej? Takich osób chyba nie ma, tym bardziej, że zewsząd pukają do nas „okazje” zachęcające do odmiany losu na lepsze. Ze szklanego ekranu kuszą loterie, gry i teleturnieje. Do wzięcia „spraw w swoje ręce” zachęcają reklamy w kolorowej prasie. Okazje na wielką wygraną przychodzą do nas także coraz częściej sms-em.

 

O nowym Audi zamarzył przez chwilę nasz czytelnik, pan Tadeusz, mieszkaniec ulicy Sikorskiego. Posiada telefon w sieci Orange, i to właśnie od niej otrzymał „esemesową” propozycję udziału w grze o nowe auto. W redakcji opowiedział nam jak się to dla niego skończyło. – W tym, nie wiem jak to nazwać, konkursie, czy loterii, wziąłem udział tylko raz, w ubiegłym roku, wysyłając tylko jednego sms-a. Nic nie wygrałem i powoli o tym zapominałem, kiedy już w tym roku otrzymałem kolejne „zaproszenie” do konkursu. Nie skorzystałem. Dlatego moje zdziwienie było ogromne kiedy zorientowałem się, że moja karta w telefonie, bo telefon mam na kartę, mimo, że mało dzwoniłem, jest „pusta”. Pytałem w domu czy ktoś nie dzwonił z niego, każdy zaprzeczał. Wtedy poprosiłem o wykaz połączeń i okazało się, że płaciłem za każdy sms, który otrzymywałem z sieci, a który zachęcał mnie do udziału w grze o auto. Prawie po 5 złotych. Kupiłem nową kartę i kiedy tylko nadeszła kolejna wiadomość od operatora sprawdziłem. Opłata znów została pobrana… za sms, którego nawet nie czytałem, bo skasowałem go od razu! – opowiada nasz czytelnik. Swoim niezadowoleniem podzielił się z operatorem sieci Orange i policjantami z myszkowskiej komendy. I tu i tu usłyszał to samo. Odsyłając pierwszego sms-a zaakceptował regulamin (dostępny np. na stronie internetowej) a tym samym zgodził się na pobieranie opłaty za otrzymywane wiadomości. – Musiałem uznać te racje, choć dla mnie to zwykłe wyciąganie pieniędzy od ludzi, tyle, że „w białych rękawiczkach”. Żebym nie otrzymywał już płatnych sms-ów, zgodnie z regulaminem musiałem na odpowiedni numer wysłać kolejny, „stopujący” mój udział w konkursie. Bardzo się zatem zdziwiłem i zdenerwowałem kiedy mimo tego …znów dostałem płatną wiadomość. Poszedłem ponownie do salonu operatora. Tam jego pracownik zablokował już grę ostatecznie. Nie powiem, wytłumaczył, że zawinił system, i za ten ostatni sms, zwrócono mi pieniądze – mówi pan Tadeusz. Uważa jednak, że w całej tej sytuacji został pokrzywdzony. – Słyszałem, że w Krakowie zawiązało się stowarzyszenie osób pokrzywdzonych w takich loteriach. Może w Myszkowie jest więcej osób nabitych w ten sposób w butelkę? Może moglibyśmy grupowo dochodzić naszych racji? – zastanawia się. Za naszym pośrednictwem namawia też tych, którzy jeszcze nie dali się skusić telefonicznym obietnicom: - Radzę by przed udziałem w tego typu konkursach grubo się zastanowić, bo nie dość, że wygrać jest trudno, to się jeszcze do tego interesu dopłaci – przestrzega nasz czytelnik.

 

UWAGA NA TAKIE NUMERY!

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, do których w ostatnim czasie docierało wiele sygnałów od osób potraktowanych podobnie jak nasz czytelnik wydały oświadczenia, w których ostrzegają przed wysokopłatnymi SMS-ami i połączeniami telefonicznymi, jakie wykorzystywane są w wielu konkursach, usługach randkowych czy telewizyjnych programach „na żywo”. Na stronach internetowych UKE (www.uke.gov.pl) znaleźć można wykaz numerów, których wykręcenie może nas drogo kosztować. Urzędy te przestrzegają i przypominają: wiadomości SMS wysłane na numery rozpoczynające się od cyfr 70 kosztują mniej niż 1 zł.; numery rozpoczynające się od cyfr 71 będą kosztować ponad 1 zł netto – przy czym cyfra po siódemce oznacza koszt SMS-a netto, więc jeśli wyślemy wiadomość pod numer 75** - zapłacimy 5 zł plus VAT; możemy się także spotkać z numerami rozpoczynającymi się od cyfry 9 - w tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł. Dwie cyfry po dziewiątce to cena SMS-a netto, czyli np. za wiadomość wysłaną na numer 920** zapłacimy 20 zł plus VAT.

 

Ofiary nieuczciwych praktyk dostawców usług o podwyższonej opłacie, mogą nadsyłać swoje skargi do: Urzędu Komunikacji Elektronicznej (www.cik.uke.gov.pl), Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php), Federacji Konsumentów (www.federacja-konsumentow.org.pl) czy Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - w zakresie nieuczciwych działań nadawców (www.krrit.gov.pl).

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama