(pow. myszkowski) - Jeśli ktoś był kiedyś w Licheniu, na pewno widział tam w jednym z pomieszczeń, olbrzymią ilość tablic z podziękowaniami dla darczyńców, którzy wspomogli budowę świątyni. Dziś podobnie wygląda siedziba NFZ w Katowicach, tyle, że tam nie ma podziękowań, są za to skargi i protesty placówek, z którymi NFZ nie podpisał umów – dyrektor myszkowskiego SP ZOZ-u Wojciech Picheta obrazowo opisuje sytuację, jaka ma miejsce w katowickiej siedzibie Funduszu po rozdziale kontraktów dla poradni specjalistycznych.
Na kontrakty „nie załapało się” prawie 700 poradni specjalistycznych w województwie śląskim, które do usług finansowanych przez NFZ przyzwyczaiły sporą grupę pacjentów. Wiele z nich także z powiatu myszkowskiego. „Nie załapało się”, co trzeba podkreślić, nie z własnej winy. Wiele placówek spełniało surowe wymogi stawiane przez Fundusz, ich oferty okazały się jednak „zbyt drogie”. Selekcji dokonał... komputer, a raczej specjalne oprogramowanie, które analizowało i porównywało dane, podliczało punkty, a na koniec ogłaszało wynik. Nie ma co ukrywać, dla wielu placówek zaskakujący. Zaskoczeni taką sytuacją są także liczni pacjenci. – Na wizytę w poradni kardiologicznej zapisałem się jeszcze w ubiegłym roku. Czekałem trzy miesiące, a teraz się dowiaduję, że poradnia, w której się leczyłem nie dostała kontraktu. Przecież ja nie choruję, za przeproszeniem na „cztery litery”, tylko na serce – denerwował się jeden z naszych czytelników, Jerzy Czyż. Jego sytuacja, oraz wielu pacjentów przychodni specjalistycznych nie jest łatwa, bo Fundusz – jak sam przyznaje – nie ma możliwości technicznych by pomóc pacjentom w zmianie poradni.
„BIAŁE PLAMY” NA MEDYCZNEJ MAPIE POWIATU
- Przepisy mówią jasno: pacjent ma mieć równą dostępność i jakość usług medycznych. W praktyce jest jednak tak, że nikt nie ma kontroli nad powiększającą się liczbą świadczeniodawców w służbie zdrowia. Dziś każdy może założyć działalność gospodarczą, zatrudnić lekarza specjalistę i świadczyć usługi medyczne.
Nie ma ochrony rynku. Dawniej, przy rozpisywaniu konkursu na kontrakty, NFZ sugerował ceny usług. I przychodnie takie sugerowane ceny usług wpisywały do swoich ofert. Teraz wiele niepublicznych placówek zaniża ich ceny, a NFZ wybiera najtańsze oferty. Tylko, że kupując najtańsze, tworzy „białe plamy” usług medycznych – komentuje Wojciech Picheta dyrektor SP ZOZ Myszków.
Taka „biała plama” to m.in. Żarki Letnisko, gdzie obecnie nie ma świadczonych bezpłatnych usług stomatologicznych. – Nie mamy większych nadziei, choć będzie dodatkowy konkurs. Chcielibyśmy, żeby choć stomatologia dziecięca była u nas bezpłatna – mówi Jacek Dudało, jeden z żareckich dentystów. Nadziei nie traci wspomniany wcześniej dyrektor Wojciech Picheta, bo jak mówi, na razie jest źle. - Odwołaliśmy się od decyzji NFZ i wystąpiliśmy z pismami o dodatkowe konkursy. Te mają zostać rozstrzygnięte po 27 stycznia, o ile NFZ uzna zasadność naszych skarg. Ogólnie mówiąc, algorytm rozdziału środków jest zły. Dostępność usług musi być w równym stopniu, także geograficznie. Tymczasem dochodzi do takich sytuacji, że obecnie w całym powiecie myszkowskim nie ma poradni reumatologicznej. W Myszkowie i jego okolicach obejmujących np. Żarki – czyli aglomeracji skupiającej łącznie ok. 50 tysięcy mieszkańców nie ma poradni gruźlicy i chorób płuc. Najbliższa jest w Koziegłowach. A to była poradnia w Myszkowie z tradycjami, jeszcze sprzed II wojny światowej. Starsi mieszkańcy na pewno pamiętają, że była na ulicy Skłodowskiej, później na Światowicie. Z działających w szpitalu przychodni kontraktu nie otrzymała poradnia kardiologiczna. Czym to wszystko będzie skutkowało? Nie tylko kolejkami w innych poradniach, placówkach świadczących usługi medyczne. Część pacjentów trafi do szpitala, bo nawet nie będą mieli możliwości przedłużania recept – podsumowuje Picheta i z nadzieją czeka na koniec miesiąca.
CZEKAJĄC NA CUD
Wyczekują także przedstawiciele innych placówek świadczących usługi medyczne w Myszkowie, z którymi rozmawialiśmy. Choć nie pozostawiają na rozdziale środków suchej nitki, nazywając go m.in. „pogromem poradni specjalistycznych”, nie chcą na razie by cytować ich wypowiedzi i pisać jakie poradnie utracili. - Postępowanie konkursowe NFZ na rok 2011 nie jest jeszcze zakończone i jest za wcześnie na podsumowanie kontraktowania. Nie chcemy by przedwczesne informacje o niektórych poradniach wprowadzały zamęt wśród pacjentów - tłumaczą.
Nie jest jednak tajemnicą, kto w Myszkowie, i na co, otrzymał kontrakt. Łatwo także znaleźć czego na razie nie ma, lub jest w bardzo ograniczonym zakresie. Przykładowo: poradnia alergologiczna. Na chwilę obecną tylko myszkowski „ALMED” może chwalić się nią w swojej ofercie. Wiadomo jednak, że jedna przychodnia nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich potrzebujących. Poradni nefrologicznej nie ma narazie żadna placówka medyczna w Myszkowie.
Wszystkim nam, pozostaje zatem czekać na cuda. Wierzy w nie i sam NFZ, który liczy, że któreś z przychodni, które otrzymały kontrakty nagle z nich zrezygnują, bo np. stracą przyjmujących w nich lekarzy specjalistów. Wtedy „wolny” kontrakt trafiłby do innej poradni. Głęboką wiarą wykazuje się także NFZ licząc, że poradnie które utraciły kontrakty, będą przekazywać swych pacjentów przychodniom z kontraktami, dodatkowo same ich szukając i wskazując. Czy Fundusz wierzy też, że pacjenci w nowych placówkach nie będą czekać do specjalisty na końcu kolejki, tego nie wiemy. Rozsądek sam podpowiada nam jednak, jak to będzie wyglądać w praktyce.
GDZIE DO SPECJALISTY
Poniżej prezentujemy przekazany przez katowicki NFZ (mamy nadzieję, że po dodatkowych konkursach będzie bogatszy) wykaz myszkowskich placówek świadczących specjalistyczne usługi medyczne:
A&D ZAMMED – Zakład Rehabilitacji Leczniczej, Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, Myszków ul. Słowackiego 155
świadczenia w zakresie leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży
Centrum Medyczne ALMED s.c., Myszków, ul. Kościuszki 27
badania cytologiczne, świadczenia w zakresie alergologii, alergologii dla dzieci, diabetologii, endokrynologii, hematologii, kardiologii, w zakresie leczenia chorób naczyń, logopedii, neurologii, neurologii dziecięcej, okulistyki, położnictwa i ginekologii, urologii
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Święta Monika”, Myszków, Al. Wolności 20
świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, otolaryngologii, urologii.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Prooptica s.c., Myszków, ul. 11 Listopada 5/41
świadczenia w zakresie okulistyki
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Przychodnia Zdrowia „Światowit”, Myszków, ul. 1 Maja 130
badania cytologiczne, świadczenia w zakresie dermatologii i wenerologii, diabetologii, geriatrii, ginekologii dla dziewcząt, neonatologii, neurologii, okulistyki, okulistyki dla dzieci, onkologii, otolaryngologii, położnictwa i ginekologii
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Przychodnia „Wierzchowina”, Myszków, ul. Sucharskiego 63 A
świadczenia w zakresie logopedii
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDICOR”, Myszków, ul. Kościuszki 27/o
badania ultrasonograficzne Doppler Duplex, badania cytologiczne, świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej, dermatologii i wenerologii, diabetologii, endokrynologii, kardiologii, medycyny sportowej, neurologii, okulistyki, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci, otolaryngologii, położnictwa i ginekologii, urologii
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Przychodnia Medycyny Rodzinnej, Myszków, ul. Sikorskiego 71
świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej, neurologii
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Przychodnia Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej „Rodzina”, Myszków, ul. Traugutta 41
świadczenia z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej , Myszków, ul. Wolności 29 (szpital)
- badania elektrokardiograficzne, badania endoskopowe przewodu pokarmowego – gastroskopia i kolonoskopia, badania endoskopowe układu oddechowego, badania tomografii komputerowej (TK), badania ultrasonograficzne Doppler Duplex, badania cytologiczne, świadczenia w zakresie chirurgii dziecięcej, chirurgii ogólnej, dermatologii i wenerologii, diabetologii, gastroenterologii, leczenia bólu, leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży, neurologii, okulistyki, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, otolaryngologii, położnictwa i ginekologii, urologii.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze