(Niegowa) W Wiosce Internetowej Centrum Kształcenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie odbyło się 17 grudnia szkolenie pod hasłem „Agroturystyka szansą dla gminy Niegowa”. Pomysłów na pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości oraz poprawę atrakcyjności turystycznej terenu szukali - wraz z uczestnikami szkoleń - przedstawiciel Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie – Anna Głąb oraz Magdalena Buła, z Centrum Kształcenia Niegowa – organizatorzy cyklu szkoleń.
Na początku 2011 roku zaś planowane są spotkania z zakresu między innymi uwarunkowań prawnych turystyki. Szkolenie grudniowe prowadziła Anna Głąb z Ośrodka Doradztwa Rolniczego: - Tu, w Niegowie są bardzo ładne tereny, miejsca atrakcyjne zarówno turystycznie jak i pod względem kulturowym. Od Niegowy w stronę Myszkowa są to tereny rolnicze, co jest szansą rozwoju agroturystyki. Poza tym Mirów czy Bobolice to miejsca turystyki pieszej i wspinaczkowej. Teraz mamy piękną zimę – dlaczego nie wrócić do tradycji kuligów? Mamy mnóstwo grzybiarzy jesienią – może zorganizujmy jakieś konkursy grzybobrania – zastanawia się Anna Głąb. Podczas wspólnej dyskusji dotyczącej sposobów na zagospodarowanie turystyczne gminy padł pomysł budowy narciarskiej trasy biegowej. Pomysł dobry – jeśli wziąć pod uwagę urok serca Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, otoczenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd czy wreszcie przestrzeń pozwalającą na jego realizację. Wprawdzie wszyscy obecni na spotkaniu nigdy nie jeździli na „biegówkach”, jednak zgodzili się jednogłośnie, że trzeba się nad propozycją dobrze zastanowić.
Dyskutowano, jak zachęcić rolników do inwestycji w gospodarstwa agroturystyczne. O udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności agroturystycznej (lub jakielkowiek działalności wiejskiej) można zwracać się do Śląskiego Wydziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. Osoby, które mogą starać się o dotacje: rolnik, jego małżonek lub domownik, którzy co najmniej rok przed złożeniem wniosku byli ubezpieczeni w KRUS –ie i nie mają więcej niż 60 lat. Mogą to być osoby już prowadzące działalność, bądź zamierzające rozpocząć jej prowadzenie. Wysokość pomocy to 50 % poniesionych kosztów, maksymalnie 100.000 złotych. Wzór wniosków znajdziemy na stronie www.arimr.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze