Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 19 lipca 2025 00:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

RYNEK Z NAJŁADNIEJSZĄ STUDZIENKĄ W POLSCE

(Złoty Potok) Po sześciu latach zakończyła się prowadzona w dwóch etapach przebudowa Rynku w Złotym Potoku. Mieszkańców miejscowości i gminy cieszy pięknie i funkcjonalnie zagospodarowana przestrzeń płyty rynku, kierowcom przejeżdżającym przez Złoty Potok najlepiej podoba się z kolei wybudowane rondo, dzięki któremu jest w tym miejscu bezpieczniej. Z nowego rozwiązania drogowego zmotoryzowani korzystają z dobrym skutkiem już ponad miesiąc.
Podziel się
Oceń

(Złoty Potok) Po sześciu latach zakończyła się prowadzona w dwóch etapach przebudowa Rynku w Złotym Potoku. Mieszkańców miejscowości i gminy cieszy pięknie i funkcjonalnie zagospodarowana przestrzeń płyty rynku, kierowcom przejeżdżającym przez Złoty Potok najlepiej podoba się z kolei wybudowane rondo, dzięki któremu jest w tym miejscu bezpieczniej. Z nowego rozwiązania drogowego zmotoryzowani korzystają z dobrym skutkiem już ponad miesiąc.

 

- Znajdujemy się historycznym centrum Złotego Potoku, miejscowości o ponad 700 - letniej historii. To tu krzyżowały się szlaki kupieckie i drogi lokalne. Z czasem handel i gastronomia przeniosły się nad wybudowaną w okresie międzywojennym ulicę Kościuszki, ale rynek pozostał. Zaludnia się zwłaszcza przy okazji niedziel i dni świątecznych. Dziś mamy jedno i drugie. Dziś spotykają się niedziela, święto kościelne i państwowe. To dobry dzień do otwarcia rynku – mówił 15 sierpnia br., podczas uroczystego zakończenia inwestycji wójt gminy Janów Adam Markowski. Podkreślał, że miejsce to zasługiwało na to, by o nie zadbać i je ożywić.

 

Modernizacja rynku w Złotym Potoku rozpoczęła się sześć lat temu i prowadzona była w dwóch etapach, podzielonych na lata 2004-2006 oraz 2009 -2010. Jej całkowity koszt wyniósł 1 mln 650 tysięcy złotych. W tej kwocie prawie 840 tysięcy złotych stanowi zdobyte przez gminę dofinansowanie ze środków europejskich. Na rewitalizację rynku poszło także 7,5 tysiąca złotych zdobyte przez Złoty Potok w konkursie „Piękna Wieś”. Dzięki wykonanym pracom miejscowość zyskała wiele dodatkowych walorów turystycznych.

 

W ramach prac odnowiono starą studnię z herbami rodowymi Potockich, wybrukowano i podświetlono rynek, stworzono zatoki parkingowe, ustawiono ławki dla mieszkańców i zwiedzających miejscowość turystów. Miejsce na rynku znalazła także piękna rzeźba Jerzego Kędziory, przedstawiająca kobietę niosącą dzban z wodą. Rzeźba sąsiaduje ze stylizowanym łukiem mostu i skrywa… studzienkę telekomunikacyjną. – Mało kto o tym wie, bo to taka nasza mała, lokalna legenda. Faktem jest jednak, że to chyba najładniejsza w naszym kraju studzienka telekomunikacyjna – wyjaśniał wójt Adam Markowski.

 

Nowy wygląd zyskała także stojąca vis a vis kościoła figura Jezusa – pamiątka pielgrzymki mieszkańców odbyta w 1922 roku. Starto z niej przede wszystkim farbę, dzięki czemu blasku nabrał piaskowiec, z którego została wykonana. Wybudowano także nowy postument na wzór pierwotnego. Całość podświetlono.

 

Z kostki brukowej wykonane zostało rondo, które okala pas kostki w kolorze – jak przystało na Złoty Potok – złotym. Wokół rynku została także nasadzona zieleń.

 

- Nie mówimy, że to już wszystko. Bo do szczęścia jeszcze trochę tu brakuje. Przede wszystkim przydałby się remont drogi powiatowej, o co gorąco i szeroko się uśmiechamy. Mamy także swoje plany wobec budynku w sąsiedztwie studni – czyli obecnej siedziby przedszkola. Znajdzie ono nowe miejsce, które jest już uzgodnione, a wtedy i ten historyczny budynek zmieni swoją funkcję. W tym celu przeprowadzamy konkurs architektoniczny. Zajmiemy się tym jednak dopiero w następnej kadencji – zdradzał dalsze plany wobec rynku w Złotym Potoku wójt Markowski.

 

Oddanie inwestycji w ręce mieszkańców poprzedzone zostało mszą świętą, uświetnił je także krótki koncert zespołu „Janowianie”. W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł Jadwiga Wiśniewska, Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Jerzy Motłoch i wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian, którzy wraz z wójtem, sołtysem wsi Mieczysławem Gałązką, radnymi gminnymi i mieszkańcami Złotego Potoku przecięli na rynku symboliczną wstęgę.

Robert Bączyński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama