To właśnie dlatego, szukając odpowiedniego produktu banku, potencjalni klienci zwracają przede wszystkim uwagę na hasło "najtańszy". Jak taki znaleźć, skoro każdy bank dyktuje własne warunki? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Ogromną popularnością cieszy się dzisiaj kredyt konsolidacyjny dostępny na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny . Wszystko dlatego, że większość Polaków posiada więcej aniżeli jedno zobowiązanie i chce móc nimi zarządzać w sposób optymalny. Sama konsolidacja kredytów jest procesem wyjątkowym, a taki kredyt nie ma na celu osiągnięcia dodatkowych środków. Oczywiście, jest to możliwe, ale jego główną cechą jest to, że połączeniu ulega kilka zobowiązań. Nowy bank spłaca zobowiązania zaciągnięte przez klienta w innych instytucjach i generuje nowy kredyt na lepszych warunkach. Dla kredytobiorcy priorytetem jest to, by konsolidacja była tania, a połączona rata niższa. Warto jednak wiedzieć, że kredyt tego rodzaju wiąże się również z ogromem innych zalet.
Kredyt konsolidacyjny - najważniejsze atuty
Przede wszystkim kredyt konsolidacyjny ma odciążyć budżet kredytobiorcy. Jest zaciągany najczęściej wtedy, gdy klient różnych banków nie radzi sobie finansowo ze spłatą kilku zobowiązań i traci płynność finansową poprzez wysokie koszty, jakie zostały na niego narzucone. Konsolidacja łączy wszystkie raty w jedną, ale jej wartość całkowita jest niższa, aniżeli podczas regulowania należności wszystkich zobowiązań oddzielnie.
Najczęściej wydłużony zostaje okres trwania współpracy z bankiem, a więc klient spłaca należności dłużej, natomiast każda rata jest niższa. To dzięki temu udaje mu się zachować płynność finansową i można mówić o tanim zobowiązaniu.
Co więcej, spłacane zostają zobowiązania zaciągnięte co najmniej kilka lat temu, które najczęściej charakteryzują się gorszymi warunkami spłaty, w tym wyższym oprocentowaniem. Kredyt konsolidacyjny na nowych warunkach jest o wiele bardziej atrakcyjny pod względem kosztów.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny atut. Konsolidacja kredytów pozwala na komfort współpracy klienta z instytucją bankową. Od tej pory konieczna jest spłata tylko jednej raty w jednym wyznaczonym terminie. Pozwala to lepiej zarządzać własnymi finansami i oszczędzać ogrom czasu na realizację zobowiązań wobec banku.
Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Samo zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego nie jest trudne i wiąże się z przejściem dokładnie takich samych procedur jak w przypadku innych produktów bankowych. Kredytobiorca jest zobowiązany do wskazania kredytów, jakie mają ulec połączeniu. Wskazuje też preferowaną wartość nowej raty oraz czasu trwania współpracy z instytucją, która dokonuje konsolidacji.
Bank zweryfikuje natomiast zdolność kredytową nowego klienta. Wygeneruje raport BIK, oceni historię kredytową. Jeśli kredytobiorca posiada zaległości z tytułu niespłacania rat albo opóźniał się ze spłatą należności w przeszłości, raczej nie ma szans na kredyt konsolidacyjny. Sprawdzane jest również zaświadczenie o zarobkach, wysokości generowanych dochodów oraz źródło jego pochodzenia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko kredytowe, a więc ewentualną niewypłacalność kredytobiorcy.
Istotny jest fakt, iż poprzez konsolidację kredytów i obniżenie wartości comiesięcznej raty, kredytobiorca zazwyczaj zyskuje zdolność kredytową. Ta z kolei pozwala na wzięcie dodatkowych środków w razie potrzeby. Chętnie korzystają z tej opcji osoby, które potrzebują finansowego wsparcia w ramach tzw. czarnej godziny czy niespodziewanych wydatków.
Proces ubiegania się i udzielania kredytu konsolidacyjnego nie odbiega od standardowych, a główne operacje wykonuje za klienta nowy bank. Czas oczekiwania jest różny, najdłużej wynosi kilka tygodni.
Gdzie znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?
Znalezienie taniego kredytu konsolidacyjnego, a tylko taki jest opłacalny, wcale nie jest takie proste. Każdy bank realizuje własną politykę kredytową, a połączenie kilku kredytów ma w efekcie generować niższe koszty aniżeli dotychczasowa spłata zobowiązań. Aby móc znaleźć optymalne rozwiązanie, warto wybrać dosłownie "szyty na miarę" indywidualnych potrzeb kredyt konsolidacyjny. Ranking kredytowy jest w tym celu idealny. Takie zestawienie porównuje kluczowe czynniki, jakie mają znaczenie dla klienta. Pod uwagę warto brać oprocentowanie, wysokość raty, czas trwania umowy z bankiem, ale też koszty całkowite. Wysokie prowizje czy konieczność nabycia dodatkowych produktów banku, takich jak ubezpieczenie czy płatne konto bankowe, może sprawić, że nowy kredyt połączony stanie się droższy, niż zobowiązania spłacane dotychczas.