RZĄD WALCZY Z EPIDEMIĄ ROZSZERZAJĄC CZERWONĄ STREFĘ NA CAŁY KRAJ

  • 06.05.2021, 14:38
  • es
RZĄD WALCZY Z EPIDEMIĄ ROZSZERZAJĄC CZERWONĄ STREFĘ NA CAŁY KRAJ
Podczas piątkowej (23.10.2020) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, które są wprowadzane w wyniki rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. W środę 28 X padł kolejny „rekord” - zakażenie potwierdzono u ponad 18 tysięcy osób. Najważniejsze z zasad, które tydzień temu ogłosił premier to objęcie całego kraju czerwoną strefą, nauka zdalna dla klas 4-8 szkół podstawowych, zamknięcie lokali gastronomicznych, zamknięcie sanatoriów i prośba do seniorów, by nie wychodzili z domów. Jak zapowiedział premier, najważniejsze będą najbliższe 10-14 dni - po takim czasie obowiązywania nowych obostrzeń mogą pojawić się pozytywne efekty. To próba powstrzymania rozwijającej się w Polsce epidemii. Ograniczenia będą przedłużone, jeśli po upływie dwóch tygodni liczba zakażeń nie spadnie lub co gorsza - wzrośnie.

Od soboty, 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Oznacza to, że szkoły średnie i uczelnie wyższe pracują w trybie zdalnym, wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, aquaparki i baseny zawieszają działalność, w kościele obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, a we mszy świętej uczestniczyć może ograniczona liczba osób (1 osoba na 7 m2), nie można organizować imprez okolicznościowych (takich jak wesela), w transporcie zbiorowym można przewozić pasażerów, którzy zajmują połowę miejsc siedzących. Również w sklepach są limity osób - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2.
Ponadto podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział, że dzieci i młodzież do 16 roku życia w godzinach od 8.00 do 16.00 będą mogły wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej. Lokale gastronomiczne mają być zamknięte, a klienci mogą zamawiać dania tylko na wynos. Zakazane jest również spotykanie się w grupie powyżej 5 osób, z tym że zakaz ten nie obowiązuje osób, które mieszkają razem oraz osób będących w pracy (np. budowlańców).
W ramach ochrony seniorów premier apelował do osób starszych (w szczególności do osób powyżej 70 roku życia), aby pozostali w domach i nie przemieszczali się. Zapowiedział funkcjonowanie Korpusu Wsparcia Seniorów, w który zaangażowani mają być wolontariusze, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej. Mają oni pomagać seniorom samotnym, którzy nie mają bliskich i rodziny, którzy mogą im pomóc. Jak mówił Mateusz Morawiecki, ważne jest, by seniorzy w miarę możliwości maksymalnie ograniczyli kontakty, albowiem - jak mówił podczas konferencji prasowej premier - 70% osób powyżej 70 roku życia umiera na Covid-19.
Koordynatorem solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Uruchomiona została specjalna infolinia dla seniorów – 22-505-11-11. Dzięki niej seniorzy mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. Osoba dzwoniąca na tę infolinię podaje swoje dane kontaktowe, które przekazywane mają być do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. W celu ustalenia zakresu pomocy, ośrodek pomocy społecznej będzie kontaktował się z zainteresowanym seniorem. 
Kolejnym obostrzeniem, o którym mówił premier jest zamknięcie sanatoriów, o którym piszemy więcej w osobnym artykule.
Zasady te obowiązują od soboty 24 października. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają. Według Mateusza Morawieckiego pierwsze efekty wprowadzenia obostrzeń mogą być zauważalne za ok. 2 tygodnie. Premier zapowiedział, że - np. w przypadku zamknięcia gastronomii - obostrzenia mogą zostać przedłużone, jeśli za dwa tygodnie liczba zakażeń nie spadnie. Niektórzy obawiają się, że w przypadku jeśli spadek liczby zakażeń nie będzie zadowalający, może nastąpić ponowne zamknięcie gospodarki (inaczej nazywane lock downem), z jakim mieliśmy do czynienia wiosną.
(es) Foto: Adam Guz/ KPRM

es

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe