ZDANIA NA TEMAT OTWARCIA PRZEDSZKOLI PODZIELONE

  • 14.05.2020, 10:27
  • Edyta Superson
ZDANIA NA TEMAT OTWARCIA PRZEDSZKOLI PODZIELONE UM Myszków
Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przedszkola i żłobki mogą ponownie zostać otwarte od środy 6 maja. Decyzja o otwarciu placówek leży w gestii samorządów. Informacja o możliwości posłania dzieci do żłobków i przedszkoli wywołała różne reakcje. Rodzice, mający pod opieką dzieci w wieku do lat 8 mają przedłużony zasiłek opiekuńczy do 24 maja (jest to data, do której ogłoszono zamknięcie szkół; nie wyklucza to oczywiście, że szkoły pozostaną zamknięte również w czerwcu).

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób uda się zachować zasady bezpieczeństwa w przypadku małych dzieci. Maseczki, odstępy pomiędzy dziećmi, dbałość o higienę na najwyższym poziomie. Nie jest łatwo wytłumaczyć małemu dziecku, że nie może podchodzić blisko koleżanek i kolegów. Ponadto koronawirus cały czas jest realnym zagrożeniem dla nas wszystkich – luzowanie obostrzeń nie powinno uśpić naszej czujności. Rodzice martwią się o zdrowie swoich dzieci i mają wątpliwości, czy puszczenie najmłodszych do żłobków i przedszkoli jest dobrym pomysłem.
Przed otwarciem placówek gminy musiały dokonać rozeznania zapotrzebowania mieszkańców na opiekę nad dziećmi oraz przygotować się do wymogów sanitarnych.
Przedszkola zostaną otwarte w Myszkowie. - Przychylając się do wniosku dyrektorów, nasze przedszkola będą czynne od 13 maja. Zgłoszenia dzieci do przedszkoli oraz odpowiedzi na nurtujące rodziców pytanie przyjmują i udzielają dyrektorzy placówek – poinformował Urząd Miasta w Myszkowie we wtorek, 5 maja.
RODZICE POWIEDZIELI „NIE”
W Poraju w wyniku konsultacji z rodzicami dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkoli, gmina zdecydowała, że placówki pozostaną zamknięte. - Wola większości jest podstawą funkcjonowania demokracji. Słowo mieszkańców - rodziców, ale także dziadków było najistotniejsze przy podejmowaniu decyzji - zapewnia wójt Katarzyna Kaźmierczak.
Dyrekcje placówek oraz Urząd Gminy pytali rodziców o zdanie telefonicznie, za pomocą mediów społecznościowych oraz w drodze ankiet. Również radny Grzegorz Bojanek przeprowadził w Internecie sondaż w tej sprawie. Wzięły w nim udział 102 osoby, z których ponad 78% zagłosowało za tym, by nie otwierać placówek.
- Dyrekcje Żłobka i Przedszkola w Poraju i w Żarkach Letnisku, Oddziału Przedszkolnego w Choroniu i Jastrzębiu przeprowadziły z każdym z rodziców, który był w obrębie zainteresowania tą sprawą, zapytania telefoniczne i e-mailowe. W zasadzie można powiedzieć, że decyzji zwrotnych na „TAK” praktycznie nie było, poza sporadycznymi przypadkami, które policzyć można na palcach jednej ręki, a w ostateczności wycofane – informuje Urząd Gminy w Poraju.
O sprawie dużo rozmawiano również na portalu Facebook. Wśród blisko pięćdziesięciu komentarzy chyba wszystkie z nich wyrażały pogląd, że przedszkola i żłobki powinny pozostać zamknięte (piszemy „chyba wszystkie”, bo nie zauważyliśmy żadnego komentarza popierającego otwarcie żłobków, ale może coś przeoczyliśmy).
BRAK ZAINTERESOWANIA W NIEGOWIE
Przedszkola i żłobek w Niegowie też pozostaną zamknięte. Wynika to ze znikomego zainteresowania rodziców. Gmina miała również na względzie możliwie najlepsze przygotowanie placówek do przyjęcia dzieci w czasie epidemii. A to pochłania czas i środki. Trudno się dziwić samorządom, że nie są skore do wznawiania działalności przedszkoli, skoro w grę wchodzi bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych dzieci. Jednocześnie gmina prosiła, by rodzice chcący posłać dziecko do przedszkola skontaktowali się wcześniej z przedszkolem.
Urząd Gminy i Miasta w Koziegłowach poinformował mieszkańców, że tutejsze Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi będzie otwarte od 11 maja.  (es)

Edyta Superson

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe