EPIDEMIA NA PARAFII W PIŃCZYCACH. Kiedy będą badania mieszkańców objętych kwarantanną? Sanepid mówi: proszę czekać

  • 06.04.2020, 12:05 (aktualizacja 10.04.2020, 15:28)
  • Jarosław Mazanek
EPIDEMIA NA PARAFII W PIŃCZYCACH. Kiedy będą badania mieszkańców objętych kwarantanną? Sanepid mówi: proszę czekać
(Pińczyce, gm. Koziegłowy) Choć pierwsza pacjentka na terenie powiatu mieszkanka Pińczyc zakażona koronawirusem została ujawniona 25 marca, dopiero 6 kwietnia pojawił się komunikat Sanepidu, wzywający do zgłoszenia się osób, które mogły mieć kontakt w dniach 21-25.03 z księdzem Pawłem Lamkiem, proboszczem parafii w Pińczycach. Od początku było wiadomo, że miejscem zakażenia jest krąg osób związanych z parafią, pierwsza zakażona to matka organistki z parafii. Jednak dopiero po 12 dniach pojawiło się wezwanie, aby zgłaszały się osoby uczestniczące we mszach, mające kontakt. Jeden z mieszkańców Pińczyc opowiedział nam, co się działo, jak się zgłosił. Bo problem w tym, że nic się nie dzieje.

-Jestem odpowiedzialny, więc zgłosiłem się w sobotę do Sanepidu. Powiedziano mi, że mam zostać w domu, czekać na pobranie wymazu do badań. Pyłem kiedy przyjadą? Kontakt z księdzem miałem 14 dni temu, gdybym był zakażony, musiałbym przechodzić bezobjawowo, bo nic mi nie jest. Ale mieszkam ze starszą matką. To pewnie mama by zachorowała. Ale mama też „okaz zdrowia”. Mam firmę, towar rozwożę po całym regionie, teraz muszę siedzieć w domu i nie wiem ile. Może wy się dowiedzie, kiedy mnie zbadają- mówi mieszkaniec Pińczyc.

W poniedziałek 6.03 o 10:00 dzwonimy do dr Marka Olenderka, dyrektora PSSE w Myszkowie. Pytamy jaki sens takie osoby trzymać na kwarantannie, skoro kontakt z księdzem był 2 tygodnie temu.: -Będą zwalniani z kwarantanny, jak będzie zrobiony wymaz i wynik będzie ujemny.

-Ale kiedy będzie badanie? Czyżby brakowało testów czy nie ma kto pobrać próbki? -pytamy.

-Przepraszam, mam drugi telefon (w tle słychać, że coś dzwoni) -mówi dyr. Olenderek. -Oddzwonię do pana -dodaje, i odkłada słuchawkę. Do 12.00 nie oddzwonił. Uzupełnienie z 10.04: nigdy nie oddzwonił!

-Dzwoniłem do sanepidu wojewódzkiego. Powiedzieli mi, że tyły mają „ogromne”. Że będę czekał wiele dni. Do miesiąca od kontaktu z osobą zakażoną mówi mieszkaniec Pińczyc. I dodaje: -Żałuję że się zgłosiłem. I tak pewnie zrobi wiele osób, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną. Jak to było kilka tygodni temu, nie będą się zgłaszać.

Na stronie UMiG Koziegłowy ukazało się ogłoszenie podpisane przez dyrektora PSSE w Myszkowie, doktora Marka Olenderka, aby do Sanepidu zgłaszały się osoby które miałby kontakt z proboszczem tej parafii Pawłem Lamkiem. Gdy napisaliśmy na gazetamyszkowska.pl, że w Pińczycach jest ognisko zakażenia w parafii, że chora jest matka organistki, posypały się komentarze, że to zbyt dokładnie, że „rodo”, jakby wcześniej w Pińczycach nie było wiadomo o kogo chodzi. Teraz gmina i Sanepid same podają, że by każdy kto miał kontakt z ks. Lamkiem w dniach 21-25.03.2020 zgłosił się do Sanepidu, tel. 603 779 492. Czyli kontakt miałby być co najmniej 2 tygodnie temu. Ciekawe, czy ktoś się zgłosi, gdy się dowie, że na badanie będzie czekał kolejne tygodnie.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Endrju
Endrju 11.04.2020, 13:52
Lekarze odpowiedzcie na pytanie dlaczego tymi skutecznymi sposobami nie leczycie z SARS-2-Cov 19 ludzi? https://zdrowie.wprost.pl/koro… Dlaczego nie dajecie od razu w dużych dawkach Arechin (chlorochinę)? Dlaczego w obliczu śmierci nie podajecie dożylnie dużych dawek askorbinianu sodu? Z braku czystości CZDA https://www.ceneo.pl/39991914 , można podawać askorbinian sodu nawet o czystości spożywczej. https://tomaszdangel.pl/wp-con…
Także niezależni dziennikarze powinni podjąć ten temat!
ANDRZEJ BIENIEK
ANDRZEJ BIENIEK 10.04.2020, 08:02
NALEŻY STWIERDZIĆ ŻE PAN JAROSŁAWA MAZANEK .OD PEWNEGO CZASU PISZE SENSOWNE ARTYKUŁY ,
Zenek
Zenek 09.04.2020, 21:02
"pyłem kiedy.." naprawdę ktoś po podstawówce pisze te artykuły w tej Myszkowskiej wstyd.... Takie byki.... Zatrudnijcie kogoś kompetentnego.... Bo wstyd i hańba....!
Od redakcji: jednej literówki nam pan przepuści w tych trudnych czasach...
Aleksander Jabłonowski
Aleksander Jabłonowski 06.04.2020, 18:10
Legalni ludobójcy Narodu Polskiego, rządzący naszym krajem od 1989 roku, zniszczyli gospodarkę, miejsca pracy, Polska stała się krajem w którym nie da się żyć, pracować i mieszkać! Dlatego wiele milionów obywateli musiało emigrować za chlebem. A polskich polityków to oczywiście nic nie obchodzi! Ale nasi południowi sąsiedzi Czesi jakoś świetnie sobie radzą, tam nawet straż pożarna rozdaje ludności za darmo maski ochronne! https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,1…
zuk
zuk 08.04.2020, 15:33
to wyjedź, zrzeknij się obywatelstwa abyś nie mógł głosować- będzie jednego mniej. a pisanie farmazonów to do tygodnika katolickiego. beneficjencie +500
Henio
Henio 06.04.2020, 15:45
Mam na sprzedaż grób nie daleko Pinczyc sprzedam.

Pozostałe