Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 03:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Gestapo w czasie II wojny światowej w Zawierciu. Z cyklu „ Na kartach historii”

Po wybuchu II wojny światowej, już 4 września 1939 roku Niemcy pojawili się w Zawierciu. Po wkroczeniu do miasta, przystąpili do organizowania struktur posterunków policji, NSDAP oraz gestapo, którego siedzibę zorganizowano w willi posła na sejm Zygmunta Sowińskiego.
Podziel się
Oceń

Siedziba zawierciańskiego gestapo (tajna policja) mieściła się w willi Zygmunta Sowińskiego przy ulicy Chmielnej 14, obecnie ulica Sikorskiego w Zawierciu. Poseł Sowiński został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau i tam zamordowany. W piwnicach budynku oraz garażu znajdował się areszt.  Pierwszym szefem gestapo w Zawierciu , noszącym nazwę Grenzpolizei Posten Warthenau ( Posterunek Policji Granicznej) był Georg Folta, a po nim w  1942 roku to stanowisko objął Hans Heinz Rother, zastępcą był Rudolf Emanuel Schneider. ( źródło: Jan Pietrzykowski „Oskarżałem kata Zawiercia. Proces Rudolfa Emanuela Schneidera”. Śląski Instytut Naukowy, 1987). W roku 1940 gestapo przeprowadziło aresztowania miejscowej inteligencji oraz potencjalnych przywódców i uczestników ruchu oporu. Aresztowani zostali min. adwokaci Masłowski, Kossakowski i Waluga, wspomniany poseł Ignacy Sowiński, inż. Banackiewicz, inż. Kubik, dyr. Kukułka, łącznie ponad 100 osób.

Deportowani zostali oni do obozu w Dachau, przeżyli tylko nieliczni. Wspomnieć należy, że działalność gestapo w dużej mierze była skierowana na prześladowanie ludności żydowskiej, która zamieszkiwała tereny Zawiercia. Gestapo było również odpowiedzialne za likwidację zawierciańskiego getta w 1943 roku. Kolejnym zakresem działań zawierciańskiego gestapo było zwalczanie polskiego ruchu oporu. Jedną z takich organizacji była wojskowa Służba Zwycięstwu Polski (SPZ). W Zawierciu komendantem SPZ był Teodor Stosik . W czerwcu 1940 roku działalność organizacji została sparaliżowana. Nastąpiły liczne aresztowania. Teodor Stosik i wielu jego kolegów padło ofiarą zdrady przez  płatnego konfidenta. Aresztowanych członków organizacji deportowano do obozów koncentracyjnych oraz postawiono przed Trybunałem Ludowym w Berlinie. Przed Trybunałem stanął również Teodor Stosik, któremu orzeczono karę śmierci.

Wyrok wykonano w kwietniu 1942 roku. Kolejną podziemną organizacją, która zakończyła działalność na skutek zdradzieckiego donosu konfidentów był „ Płomień”. Organizacja mieściła się w dawnej Szkole Handlowej, w swojej szerokiej konspiracyjnej działalności wydawała patriotyczną gazetę „Płomień”.  Większość aresztowanych skazano na kary ciężkiego więzienia, natomiast dyrektor Chrzanowski stanął przed Trybunałem Ludowym w Berlinie, gdzie orzeczono podobnie jak w przypadku Teodora Stosika, karę śmierci. Wyrok wykonano 19 marca 1942 roku. ( źródło: Jan Pietrzykowski „Oskarżałem kata Zawiercia. Proces Rudolfa Emanuela Schneidera”. Śląski Instytut Naukowy, 1987). W 1978 roku willa, gdzie mieściła się siedziba zawierciańskiego gestapo, została zburzona.

W 2005 roku, przy ulicy Sikorskiego,  odsłonięty został obelisk upamiętniający męczeństwo ofiar hitleryzmu. Obelisk został usytuowany w miejscu gdzie była siedziba gestapo. Na frontowej stronie obelisku jest treść: „ Miejsce męczeństwa mieszkańców Zawiercia i okolic- mordowanych, torturowanych i wywożonych przez gestapo do obozów zagłady w latach 1940-1945- dla zachowania w pamięci potomnych- z myślą  o Polsce- społeczeństwo Zawiercia, 2005 rok”, natomiast na tylnej ścianie umieszczony jest trójkąt z literą „P” oznaczający więźnia obozu koncentracyjnego narodowości polskiej. Poświęcenia obelisku dokonał kapelan kombatantów ksiądz Jan Duda oraz ksiądz Zenon Gajda z Bazyliki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, w obecności władz miejskich, mieszkańców Zawiercia oraz przedstawicieli Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i  Obozów Koncentracyjnych.  

Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama