Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 07:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

LETNISKOWĄ MIEJSCOWOŚĆ SPOWIJA TRUJĄCY DYM

(Żarki Letnisko, gm. Poraj) O tym, jak piękną i urokliwa miejscowością są Żarki Letnisko, chyba nikomu nie trzeba mówić. Wystarczy choć raz się tam wybrać, by od razu spostrzec, że to miejsce, które zdaje się idealne do życia i spędzania wolnego czasu. Las, spokój, piękna okolica. Niestety, wśród mieszkańców Żarek Letniska są osoby, które (nie wiemy, czy w pełni świadomie) trują zarówno siebie, swoich sąsiadów, jak i osoby odwiedzające to miejsce w gminie Poraj. Przeprowadzona w grudniu 2020 kontrola wykazała, że na terenie jednej z posesji spalane są odpady kolejowe.
Podziel się
Oceń

O sytuacji poinformowała nas Karina Krupska-Brysiak z Porajskiego Alarmu Smogowego. Dotarła do niej informacja, że jeden z mieszkańców Żarek Letniska spala w swoim piecu odpady kolejowe. Potwierdziła to kontrola, którą przeprowadzili pracownicy Urzędu Gminy w Poraju.
- Kontrola wykazała, że zarówno na terenie posesji jak i w kotłowni składowane są podkłady kolejowe. W kotłowni odpowiednio pocięte i przygotowane. W związku z potwierdzeniem przez właściciela posesji faktu spalania w/w odpadów pracownicy urzędu zgłosili zaistniałą sytuację Policji – przekazał nam Andrzej Kozłowski z UG Poraj.
Zarówno kontrola urzędników, jak i interwencja na miejscu policjantów przeprowadzone zostały 11 grudnia. UG w Poraju obecnie czeka na informację, jakie czynności podjęła Policja.
Jak ocenia K. Krupska-Brysiak, może to nie być jedyny przypadek spalania groźnych dla zdrowia odpadów w domowych piecach. – (…) okazało się, że spalane są podkłady kolejowe, które jak wiadomo pokryte są rakotwórczymi substancjami. Obawiam się, że jest to dosyć powszechny proceder na terenie gminy Poraj, gdzie prowadzona jest modernizacja linii kolejowej – wyraża swą obawę K. Krupska-Brysiak z Porajskiego Alarmu Smogowego.
Na terenie gminy Poraj nie funkcjonuje straż gminna, tak jak np. w Myszkowie. Tutaj strażnicy wielokrotnie przyłapywali na gorącym uczynku mieszkańców, którzy np. spalali w piecach niedozwolone rzeczy lub odprowadzali szambo do pobliskich rzek. W porównaniu z Myszkowem, Poraj ma oczywiście skromniejsze możliwości walki z działaniami szkodliwymi zarówno dla środowiska, jak i zdrowia mieszkańców. Możliwości są skromniejsze, ale są i gmina stara się z nich korzystać.
- Urząd Gminy przeprowadza kontrole palenisk w oparciu o zapisy Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Śląskiego przyjętego Uchwałą Nr VI//21/12/2020 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 22 czerwca 2020r. (DZ.U. Woj. Śl. z dnia 29 czerwiec 2020r. Poz. 5070) oraz w sytuacji zgłoszenia dokonanego przez mieszkańca. W 2020r odbyło się 10 interwencji przeprowadzonych przez pracowników UG Poraj – dodaje A. Kozłowski. Jeśli więc mieszkańcy zauważą w swojej okolicy coś niepokojącego, mogą o tym poinformować urzędników.

INFORMACJA I EDUKACJA
Wspomniany wcześniej Porajski Alarm Smogowy to organizacja społeczna, która działa od marca ubiegłego roku. Jej członkowie zajmują się zanieczyszczeniem powietrza na terenie gminy. PAS prowadzi swoją stronę na portalu społecznościowym Facebook. Publikowane są tam np. artykuły dotyczące węgla, smogu i jego wpływu na nasze zdrowie, informacje dotyczące obowiązkowej wymiany pieców. Najczęściej jednak pojawiają się dane z czujników jakości powietrza na terenie Żarek Letniska oraz Poraja. 

PODKŁADY KOLEJOWE SILNIE TOKSYCZNE
Zużyte drewniane podkłady kolejowe mają według polskiego i unijnego prawa status odpadów niebezpiecznych, ponieważ są nasączone silnie toksycznym i rakotwórczym olejem kreozotowym: zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 kreozot uznaje się za tzw. bezprogową substancję rakotwórczą – tłumaczy Radosław Gawlik, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego– co oznacza, że nie istnieją bezpieczne granice stężeń dla tej toksyny. Każda jej ilość może się przyczynić do zainicjowania procesu nowotworowego.
W myśl obowiązujących przepisów zużyte podkłady kolejowe nie mogą być sprzedawane osobom fizycznym, montowane w ogrodach czy na placach zabaw, ani używane jako materiał opałowy w domowych kotłach, a firmy zajmujące się utylizacją podkładów muszą posiadać stosowne uprawnienia. Mimo to podkłady można bez problemu zakupić w serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za sztukę.
(Materiał smoglab.pl)


(es) zd. www.smoglab.pl


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Andrzej BartoszkiewiczTreść komentarza: Czas na zmiany. Wystarczy wdrożyć System EKO AB, a praca w tym zawodzie będzie lżejsza i lepiej płatna. Zapraszam do kontaktu Andrzej Bartoszkiewicz 601 773 432.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 02:35Źródło komentarza: Czy praca zbieracza odpadów jest aż taka straszna?Autor komentarza: matTreść komentarza: Kto ci to powiedział? Echo Moskwy czy TV Republika?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:19Źródło komentarza: Anna Nemś PREZYDENTKĄ ZAWIERCIA!Autor komentarza: DzidekTreść komentarza: Czemu te chodniki takie wąskie?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:05Źródło komentarza: Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa od 13 lat, ogłasza program na najbliższe 5 latAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Panie Bartnik schodzi pan z boiska. Żegnamy !Data dodania komentarza: 22.04.2024, 13:13Źródło komentarza: Myszków nieoficjalnie: Żak wygrał o włos! 27 głosów!Autor komentarza: StatystykaTreść komentarza: Czy będzie coś atrakcyjnego w Myszkowie po 19 latach rządów "nie wychylaj się" No cóż 17% mieszkańców ma burmistrza i im wystarczy M'Donald i kolejne sklepy. A pozostali sami sobie winni .....Data dodania komentarza: 22.04.2024, 11:04Źródło komentarza: MYSZKÓW. KTO WYGRAŁ WYBORY BURMISTRZA .JEST OFICJALNY WYNIK WYBORÓWAutor komentarza: SASINTreść komentarza: 4972-4951=21 https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/wbp/okregi/240901Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:13Źródło komentarza: Myszków nieoficjalnie: Żak wygrał o włos! 27 głosów!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama