Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 00:30
Przeczytaj!
Reklama Advertisement
Reklama

NA SZLAKU KOSYNIERÓW Z OKOLIC SZCZEKOCIN

(Szczekociny) W tym roku z powodu pandemii koronawirusa obchody 226 rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami w dniu 6 czerwca będą miały ograniczony charakter. Zamiast XIX rajdu upamiętniającego bitwę z 6 czerwca 1794 r. delegacje władz gmin Szczekociny, Moskorzew i Słupia złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rynku w Szczekocinach oraz przy kopcach – mogiłach: Prusaków za Chałupkami, Kosynierów lub Bartosza Głowackiego w Wywle oraz Kopca T. Kościuszki w Chebdziu.
NA SZLAKU KOSYNIERÓW Z OKOLIC SZCZEKOCIN
Rekonstrukcja bitwy na polach Wywły 2014 rok
Podziel się
Oceń

W poprzednich 18 latach w rajdzie brało rocznie udział ponad 700 uczestników ze szkół powiatów: jędrzejowskiego, włoszczowskiego, zawierciańskiego. Organizatorzy uroczystości i rajdów to Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach oraz gminy: Szczekociny, Słupia, Moskorzew oraz Oddział P.T.T.K. Zawiercie.
Szlak Kosynierów oznaczony jest kolorem żółtym, jego długość to 16 km. Czas przejścia to około 4-5 godzin. Szlak został wyznaczony w 1982 roku przez działaczy P.T.T.K. z Częstochowy i Kielc oraz gminy Szczekociny, Moskorzew, Słupia. Huta Częstochowa wykonała wiązki metalowych kos, które do dziś zachowały się na szlaku Kosynierów.
Stosunek sił w bitwie 6 czerwca 1794 roku był niekorzystny dla strony polskiej. Przewaga połączonych pod Szczekocinami sił rosyjsko – pruskich wyniosła 26,5 tysiąca wobec 15 tysięcy Polaków, w artylerii 133 armaty wobec 33 armat Kościuszki. O przegranej zadecydowała pomoc samego króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Nazajutrz po bitwie 7 czerwca król pruski zorganizował ucztę w pałacu szczekocińskim niszcząc jego zabytki, które odbudowała właścicielka pałacu Urszula z Morsztynów Dembińska zaciągając kredyt w banku niemieckim.
Wspomniana bitwa rozegrała się na wschód od Szczekocin w czworoboku między wsiami: Goleniowy, Wywła, Rawka, Chebdzie.
Dokładny opis bitwy autorstwa Zygmunta Waltera Janke został umieszczony w wydawnictwie „25 lata Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach 1992 – 2017” (str. 111 – 186). Ziemia z pola bitwy przekazana została do Kopca Kościuszki w Krakowie oraz do Maciejowic. Ciekawym wydarzeniem była rekonstrukcja i inscenizacja bitwy, która odbyła się w 2014 roku w Wywle. 
Pieszą wędrówkę na Szlak Kosynierów możemy rozpocząć od placu T. Kościuszki na rynku w Szczekocinach, gdzie stoi pomnik Naczelnika z 1917 r. Godny zwiedzenia jest XVII–wieczny kościół pw. św. Bartłomieja z pomnikiem Dembińskich. W sali konferencyjnej urzędu miasta obejrzeć można duży obraz „Bitwa T. Kościuszki pod Szczekocinami” oraz szkice i obrazy ilustrujące bitwę. Idąc wzdłuż Pilicy dochodzimy do zespołu pałacowo – parkowego fundacji rodu Dembińskich. Kierując się do ul. Żeromskiego mijamy zalew i dochodzimy do przysiółka Chałupki, gdzie w 2012 roku była katastrofa kolejowa. Za Chałupkami leży kopiec Prusaków z krzyżem. Kolejny kopiec Kosynierów leży w kolonii Wywła, gmina Słupia. Pomnik – mogiła upamiętnia chłopskiego bohatera Bartosza Głowackiego, tysiąc żołnierzy oraz 2 generałów: Józefa Wodzickiego i Jana Grochowskiego. Idąc na północ dochodzimy do kopca T. Kościuszki w Chebdziu, gmina Moskorzew. To miejsce dowodzenia T. Kościuszki, naprzeciw usytuowane były oddziały Rosjan koło Przybyszowa i Prusaków w Wywle. Schodząc ze wzgórza dochodzimy do Moskorzewa gdzie zwiedzamy XIV–wieczny kościół i zbór ariański z XVI wieku. Tu 16-kilometrowy szlak kończy się.
Czesław Orliński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama