Autocasco – czym jest i kiedy się przydaje?
Podczas jazdy samochodem trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, dlatego nawet zachowując ostrożność, nadal może dojść do uszkodzenia pojazdu z własnej winy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup polisy autocasco, która jest wsparciem w takiej sytuacji. Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje ochroną nie tylko skutki kolizji, ale także szkody powstałe w wyniku działania niesprzyjających warunków pogodowych, takich np. jak grad. To również pomoc w przypadku, gdy ktoś zniszczy Twój pojazd poprzez akt wandalizmu lub gdy padniesz ofiarą jego kradzieży.
Jak porównać oferty na autocasco?
Na rynku nie brak ofert na ubezpieczenie samochodowe AC, dlatego, zanim zdecydujesz się na wykupienie polisy, warto porównać otrzymane propozycje. Możesz to łatwo zrobić online. Wystarczy skorzystać z internetowego narzędzia, takiego jak kalkulator OC. Wypełniając dostępny formularz, w ciągu kilku minut uzyskasz zestawienie z ofertami ubezpieczeniowymi o wybranym zakresie ochrony. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę, gdyż możesz skorzystać z kalkulatora OC o dowolnej porze dnia. W ten sposób sam ocenisz, jaka oferta Ci najbardziej odpowiada, a wypełnienie formularza do niczego nie zobowiązuje i jest kompletnie bezpłatnie. Ze względu na takie zalety coraz więcej osób decyduje się na porównanie ofert na autocasco przez kalkulator OC.
Jaki wybrać zakres autocasco?
Zakres ochrony polisy AC zawiera w sobie zdarzenia, w przypadku wystąpienia których otrzymasz wsparcie finansowe od TU. Zatem warto dobrać ten element w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszą ochronę. Polisa AC może obejmować takie zdarzenia, jak:
-
kolizja z pojazdem,
-
zderzenie ze zwierzęciem,
-
uszkodzenie pojazdu na skutek warunków atmosferycznych np. powódź czy porażenie piorunem,
-
pożar,
-
stłuczkę na parkingu,
-
kradzież,
-
zarysowanie karoserii.
Im szerszy zakres ochrony autocasco, tym ubezpieczony jest lepiej chroniony od finansowych skutków nieszczęśliwych zdarzeń, jednak również wzrasta sama wysokość składki. Warto także wiedzieć, że przy wyborze polisy AC znaczenie ma także:
-
wysokość sumy ubezpieczenia
Zazwyczaj jest ona ustalana w odniesieniu do wartości rynkowej pojazdu – zatem im droższy samochód, tym wyższa będzie składka za autocasco.
-
udział własny przy likwidacji szkód
Na rynku można znaleźć polisy AC skonfigurowane w różny sposób. Niektórzy decydują się na obniżenie składki za ubezpieczenie przez podwyższenie udziału własnego przy likwidacji szkody. Warto jednak zastanowić się, czy w przypadku poważnego uszkodzenia pojazdu, będziesz dysponować środkami umożliwiającymi usunięcie awarii.
Odpowiednio ustalony zakres ochrony autocasco pozwala na zabezpieczenie się przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wydarzeń.