MOŻNA JUŻ WYPOŻYCZAĆ KSIĄŻKI

  • 05.06.2020, 11:59
  • Edyta Superson
Po ok. półtoramiesięcznej przerwie ponownie otwierane są biblioteki publiczne. To na pewno dobra wiadomość dla czytelników. Powinni oni jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Póki co biblioteki umożliwiają tylko wypożyczanie oraz zwrot książek (bez swobodnego dostępu do księgozbioru). Przed przyjściem, najlepiej umówić się telefonicznie. Książki, które będą zwracane przez czytelników, trafią na kwarantannę.

Od 5 maja działa Gminna Biblioteka Publiczna w Poraju wraz z filiami. Godziny otwarcia zostały zmienione. W Poraju biblioteka czynna jest codziennie od 8.00 do 16.00, w Żarkach Letnisku otwarta jest w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 10.00 do 15.00, w Jastrzębiu – w poniedziałki od 13.00 do 18.00, we wtorki od 11.00 do 16.00, w czwartki od 11.00 do 16.00 i w piątki od 13.00 do 18.00, natomiast w Kuźnicy Starej w środy od 11.00 do 16.00. Nowe godziny otwarcia będą obowiązywać do odwołania.
Czytelnicy odwiedzający bibliotekę muszą dezynfekować ręce i zakrywać usta i nos. Nie będzie wolnego dostępu do księgozbioru, czytelni itp. To nie jedyne zasady, jakie obowiązują w bibliotekach. - W Bibliotece każdą osobę będzie obsługiwać dwóch pracowników z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeden bibliotekarz przyjmie książkę od czytelnika, drugi zaś wypożyczy książkę czytelnikowi. Po każdym kontakcie z książką będą dezynfekowane rękawice. Pracownicy wykonują swoją pracę przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni w rękawice jednorazowe, maski lub przyłbice – informuje Urząd Gminy w Poraju.

Czytelnicy będą musieli wchodzić pojedynczo, pamiętając o zachowaniu bezpiecznych odległości. Oddane książki będą trafiały na 10 dni do kwarantanny. Wizyty w bibliotece najlepiej jest umawiać telefonicznie, aby uniknąć tworzenia się kolejek.
Od 4 maja działa również Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myszkowie. W godzinach od 11.00 do 18.00 pracują wypożyczalnie dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Filie na Mijaczowie i Będuszu pracują w niezmienionych godzinach. Podobnie jest w przypadku filii w Nowej Wsi, która działa od 7 maja. Nieczynna pozostaje filia na Mrzygłodzie.
Tak jak w Poraju, w myszkowskiej bibliotece również obowiązują te same zasady bezpieczeństwa. To m.in. brak dostępu dla czytelników do czytelni i księgozbioru, w głównej bibliotece czytelnicy będą obsługiwani przez dwóch pracowników (jeden przyjmuje zwracaną przez czytelnika książkę, drugi podaje czytelnikowi wypożyczaną książkę), dezynfekcja rękawic po każdym kontakcie z książką. W myszkowskiej bibliotece kwarantanna, na którą trafiać będą książki, będzie znacznie krótsza niż w Poraju.
- W bibliotece, w wydzielonym miejscu, będzie mógł przebywać tylko jeden czytelnik w maseczce lub innym zabezpieczeniu. Pozostali powinni czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej 2 m od siebie. W każdej placówce wyznaczono, zabezpieczono i odpowiednio oznaczono miejsce do kwarantanny oddawanych książek, która potrwa 3 dni. Pomieszczenia i książki będą ozonowane – informuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myszkowie.
W Żarkach Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna również wznowiła działalność. Otwarta została 4 maja. Czynna jest od 11.15 do 18.00 z półgodzinną przerwą od 14.00 do 14.30. Tutaj– tak jak wszędzie– Czytelnicy muszą pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.  (es)

Edyta Superson

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe