Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 15 lipca 2025 09:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Metody testowania czystości substancji psychoaktywnych

Reklama
Czy wiesz, że narkotyków powstała w… medycznych laboratoriach? Wystarczy wymienić MDMA, mefedron i heroinę — każda z tych substancji psychoaktywnych była skutkiem ubocznym prac nad nowymi lekami. Dziś narkotyki również dosyć często trafiają do laboratoriów — i badawczych, i policyjnych. Wyjaśniamy, co się tam z nimi dzieje — i jakim testom są poddawane.
Reklama
Podziel się
Oceń

Metody “domowe”

Pierwszą „kategorią” technik testowania czystości substancji psychoaktywnych są wszystkie metody, które można przeprowadzić… w domowym zaciszu — pod warunkiem posiadania kilku narzędzi. Są dosyć proste (wymagają jedynie znajomości podstawowych zasad BHP!) i nie wiążą się z wysokimi kosztami. Niestety, w zamian za to pozostawiają spory margines błędu — co w przypadku niebezpiecznych dla zdrowia substancji jest ogromną wadą. Ale wciąż — warto je poznać. 

Reklama

Badania organoleptyczne

Czyli w skrócie — ocena jakości substancji na podstawie jej zapachu, wyglądu i smaku. Z samej definicji może być bardzo niebezpieczna, a przy tym niezbyt precyzyjna — nie polecamy nikomu.

Badanie rozpuszczalności

Poszczególne substancje psychoaktywne w różny sposób zachowują się w kontakcie z alkoholami (np. z metanolem) — i tę właściwość także wykorzystuje się do badania czystości narkotyków. Dla przykładu: MDMA, kokaina i amfetamina świetnie rozpuszczają się w metanolu, a kofeina — bardzo źle. Jeżeli więc część próbki kokainy się nie rozpuści w tej cieczy — mamy sygnał, że nie jest to narkotyk w swojej czystej postaci.

Paski testowe 

Standardowo pasków testowych używa się przy badaniu obecności narkotyków w organizmie na próbce moczu, śliny lub krwi. Jednak ze względu na ich właściwości — obecność bardzo czułych przeciwciał — można je zastosować także do weryfikacji próbki samej substancji

Przy pomocy pasków wykryjemy z dość dużą pewnością obecność m.in. fentanylu, czyli niezwykle niebezpiecznego środka, odpowiedzialnego za obecny kryzys narkotykowy w USA.

Odczynniki kolorymetryczne

Najbardziej rekomendowana metoda testowania substancji psychoaktywnych w warunkach pozalaboratoryjnych. 

Gwoli wyjaśnienia — odczynnikami kolorymetrycznymi nazywamy środki chemiczne (z reguły w płynnej postaci), które zmieniają swój kolor pod wpływem styczności z określoną substancją psychoaktywną

W porównaniu z wcześniej wymienionymi metodami badanie przy pomocy odczynników jest zdecydowanie najbardziej miarodajne — zwłaszcza jeśli posłużymy się zestawem kilku odczynników, które pozwolą wykluczyć ewentualne domieszki i zmniejszyć margines błędu.

Przykładowo — mefedron test PRO Test zawiera pięć odczynników, które nie tylko zidentyfikują pozytywnie obecność mefedronu, ale także MDMA, opioidów (np. fentanylu) czy amfetaminy.

Metody laboratoryjne

W profesjonalnych laboratoriach — medycznych, farmaceutycznych czy policyjnych — do testowania narkotyków wykorzystuje się bardzo zaawansowany (i drogi) sprzęt. Umożliwia on zarówno skuteczne badanie jakościowe (identyfikację substancji), jak i ilościowe (oznaczenie stężeń).

Najczęściej stosowanymi technikami są:

GC/MS (chromatografia gazowa-spektrometria masowa) — identyfikująca m.in. kokainę, (met)amfetaminę, ketaminę oraz tzw. NSP (nowe substancje psychoaktywne);

LC/MS (chromatografia cieczowa-spektrometria masowa) — pozwalająca zidentyfikować i określić czystość m.in. LSD oraz fentanylu;

HPLC (wysokosprawna chromatografia cieczowa) — wykorzystywana do analizy składu chemicznego zarówno leków, jak również opioidów, kokainy, marihuany, LSD oraz… środków dopingujących.

Prawidłowo przeprowadzone badanie takimi metodami pozwala w stu procentach określić charakter i czystość substancji — i nie pozostawia wątpliwości co do jej legalności.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIEAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Kupiłam z Grecji były pyszne i wychodzi na to, że zdrowszeData dodania komentarza: 10.07.2025, 11:41Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: 😍🏍️😍Data dodania komentarza: 3.07.2025, 20:48Źródło komentarza: 50 lat kultowej Hondy Gold Wing! Jubileuszowy złoty Gold Wing w naszej redakcji!Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Kupiona👍pięknie wydana i fajne przepisyData dodania komentarza: 3.07.2025, 20:47Źródło komentarza: Grecja dla zielonychAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: Szokujące info. To jest „Polska zdrowa żywność” to ja podziękuję za takie zdrowie 😡 rolnicy krytykują żywność z Ukrainy a sami nie lepsi. Idę do Biedry po czereśnieData dodania komentarza: 2.07.2025, 14:04Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama