Na początku mijającego tygodnia weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Pieszy, który wchodzi na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed samochodem, ale – co nie mniej istotne – zabronione pozostaje wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Dlatego wszyscy piesi powinni dostrzegać różnicę pomiędzy pierwszeństwem a jego wymuszeniem i wtargnięciem na jezdnię. Nowością dla pieszych jest zakaz korzystania z telefonów podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście.
es
01.06.2021 16:35
(aktualizacja 17.08.2023 11:02)
Takie ostrzeżenia pojawiły się przed przejściami dla pieszych w Myszkowie. Niezbyt estetyczne, wokół piach i śmieci. Ale taki właśnie jest Myszków: od lat brudny i nijaki. Pisaliśmy kilka lat temu w GM artykuł: Pabian, łap za miotłę! -prowokując ówczesnego dyrektora PZD odpowiedzialnego za gminne dr
Podziel się
Oceń
Nowe przepisy weszły w życie 1 czerwca 2021. Zmiany dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem (wyjątkiem jest tutaj tramwaj). Doprecyzowane zostały przepisy dotyczące zachowania kierowców w rejonie przejść dla pieszych. Kierujący mają obserwować nie tylko przejście, ale też jego okolicę.
- Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście – informuje Policja. WTARGNIĘCIE PRZED JADĄCY SAMOCHÓD WCIĄŻ JEST ZABRONIONE!
Należy pamiętać o tym, że obowiązki mają nie tylko kierowcy, ale również piesi. Muszą oni zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Piesi mają też obowiązek korzystać z przejść dla pieszych. Jak przypomina Policja, niedopuszczalne jest wtargnięcie na jezdnię: - W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. PRZEZ PASY PRZECHODZIMY BEZ TELEFONU
Nowością dla pieszych jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. W związku z tą zmianą w wielu miejscach w całym kraju w rejonie przejść dla pieszych pojawiły się napisy „Odłóż telefon i żyj!”. Jedno z nich powstało obok naszej redakcji i jak mogliśmy się przekonać, zwraca uwagę wszystkich pieszych. Oby wszyscy wzięli sobie to hasło do serca. ZAKAZ JAZDY NA ZDERZAKU
Nowelizacja przepisów ujednolica też dopuszczalną prędkość, z jaką pojazdy mogą poruszać się w obszarze zabudowanym – przez całą dobę jest to prędkość do 50km/h. Określony został też minimalny odstęp pomiędzy samochodami na autostradach i drogach ekspresowych. - Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m – przekazuje Policja. ZDROWY ROZSĄDEK I OSTROŻNOŚĆ SĄ NA WAGĘ ZŁOTA!
Przepisy drogowe powinni znać nie tylko kierowcy, ale również piesi, bowiem ich też one dotyczą. Oczywiście oprócz ich znajomości, nie mniej istotne jest poszanowanie i stosowanie się do przepisów. Na bezpieczeństwo na drodze wpływ mają nie tylko obowiązujące regulacje prawne i Policjanci, którzy czuwają nad ich przestrzeganiem. Najważniejsza jest nasza postawa i zachowanie. (es)
Opracowano na podstawie informacji Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze