Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 2 maja 2025 09:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” TRANSPORTY LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ DO OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przed wybuchem II wojny światowej w Zawierciu zamieszkiwało ok. 5000 Żydów. Po wybuchu wojny, na początku września 1939 roku, Niemcy pojawili się w Zawierciu. Po wkroczeniu do miasta, przystąpili do organizowania struktur posterunków policji, NSDAP oraz gestapo. Przystąpili również do wysiedlania Polaków oraz Żydów z budynków, które miały być przeznaczone dla Niemców.
Podziel się
Oceń

W 1939 roku w Zawierciu utworzono Judenrat (Żydowska Rada Starszych). W celu łatwiejszego zarządzania i selekcji, okupant postanowił zgromadzić ludność żydowską w jednym miejscu, tworząc w 1941 roku dzielnicę żydowską zwaną gettem. W roku 1942 policja niemiecka przeprowadziła szereg łapanek oraz obław, które nasiliły się w kwietniu 1943 roku. Miało to związek z wybuchem powstania w getcie warszawskim.

W nocy z 15 na 16 czerwca 1942 roku rozpoczęto akcję wywozu Żydów do obozów zagłady. Wówczas to funkcjonariusze Gestapo, SS i policji otoczyli getto, a nad ranem zgromadzili na Nowym Rynku pięć tysięcy osób. W południe sprowadzono dwa tysiące Żydów z Kromołowa, Siewierza, Poręby i Myszkowa. Do wagonów załadowano wskutek selekcji około 1800 osób, jednocześnie zapewniając wyjeżdżających, iż jadą na wycieczkę.

W lipcu gestapowcy z Opola i Zawiercia ponownie skoncentrowali zawierciańskich Żydów. Wówczas to do wywiezienia przeznaczono sto osób, które najpierw uwięziono w synagodze na ulicy Marszałkowskiej (budynek jest do dnia dzisiejszego), a następnie wywieziono na dworzec, skąd odjechali pociągiem do Auschwitz-Birkenau.

W dniu 26 sierpnia 1942 roku Niemcy przeprowadzili pierwszą akcję likwidacji zawierciańskiego getta. Żołnierze SS i gestapo przy pomocy polskich policjantów wyselekcjonowali 2500 Żydów, których zaprowadzono na stację kolejową w Zawierciu, następnie wysłano ich transportem do obozu Auschwitz-Birkenau.

W sierpniu 1943 roku Niemcy przeprowadzili drugą akcję likwidacyjną zawierciańskiego getta. Żołnierze SS, gestapo i niemieckiej żandarmerii przy pomocy polskich policjantów wysiedlili wszystkich Żydów ze swoich domów i przeszukali teren całego getta w poszukiwaniu osób ukrywających się. Na oczach wszystkich zgromadzonych rozstrzelano członków Judenratu. Następnie około 6–7 tys. Żydów z Zawiercia oraz okolic, zaprowadzono na stację kolejową i wysłano transportami do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (źródło: Wirtualny Sztetl „Historia społeczności”).

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, na stacji kolejowej w Zawierciu, w dniu 29 sierpnia 2013 roku, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Tablica została usytuowana na ścianie budynku dworca na peronie I. Na tablicy w trzech językach (polskim, angielskim oraz hebrajskim) umieszczono treść: Z TEGO MIEJSCA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ NIEMIECCY NAZIŚCI WYSŁALI NA ŚMIERĆ KILKA TYSIĘCY NIEWINNYCH LUDZI – ŻYDÓW Z ZAWIERCIA I OKOLIC. PRZEZ STULECIA ŻYLI Z NAMI I OBOK NAS. PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ. ZAWIERCIANIE. ZAWIERCIE 29.08.2013.

Tekst oraz zdjęcie:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama