Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 13:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KORONAWIRUS A LOKALNA GOSPODARKA

(Zawiercie) 25 stycznia odbyło się posiedzenie Komisji Społecznej. Radni rozmawiali z zaproszonymi na posiedzenie gośćmi (m.in. przedstawicielami Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców) o tym, jak korona wirus wpływa na działalność i sytuację lokalnych firm. Dyskutowano też o szczepieniach i liczbie chorych na Covid-19, którzy są hospitalizowani.
Podziel się
Oceń

Głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Społecznej był koronawirus i podsumowanie ubiegłego roku. Radna Elżbieta Kornobis-Wieczorek pytała, jak przebiegają szczepienia w Zawierciu i czy występują jakieś problemy. W dyskusji na ten temat głos zabrał również Starszy Cechu Jan Witkowski, który z racji wykonywanego zawodu zalicza się do grupy 0. - Zgłosiłem się 23 grudnia i do dziś nie zostałem poinformowany o dacie szczepienia dla mnie i mojej załogi – opisywał swój przykład Jan Witkowski.
Jak wyjaśniała Naczelna Pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Zawierciu Anna Koczotowska, dotychczas zaszczepiono 360 osób, co jest efektem ograniczonej liczby dostaw szczepionek. Przez cały zeszły tydzień (18-24 stycznia) szpital nie otrzymał ani jednej szczepionki. W poniedziałek (25 stycznia) od rana oczekiwano dostawy, której do godziny ok. 13.00 wciąż nie było. - Mamy zamówionych ponad 700 szczepionek, których nie otrzymaliśmy jeszcze. Kończymy pierwsze zgłoszenia grupy 0, chcieliśmy w zeszłym tygodniu wyszczepić wszystkich zgłoszonych, ale ze względu na brak szczepionek nie dokonaliśmy tego – wyjaśniała Anna Koczotowska.

Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Iwona Sroga dodała, że szpital otrzymał pierwsze 30 dawek szczepionki i w poniedziałek (25 stycznia) o 14.00 mieli być szczepieni pierwsi pacjenci z grupy seniorów. Zapisanych jest już około tysiąca osób. To liczba pacjentów zapisanych na szczepienia w dwóch punktach szczepień prowadzonych przez Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jak zapewniała Iwona Sroga, szpital ma lekarzy, pielęgniarki, sprzęt komputerowy, lodówki. Placówka czeka tylko na szczepionki.
Jeśli chodzi o liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem, to chorych w szpitalu jest coraz mniej. Zajętych jest kilkanaście łóżek na oddziale zakaźnym i 3 na intensywnej terapii. Nie ma problemu z zabezpieczeniem pacjentów, którzy są bez kłopotu przyjmowani, gdy jest konieczność hospitalizacji.
Odnosząc się do szczepień, Zastępca Prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc nadmieniła, że pacjenci z Zawiercia, którzy mają problemy z chodzeniem lub mają orzeczenie o niepełnosprawności będą mogli się zgłosić i skorzystać z darmowego dowozu organizowanego przez Urząd Miejski.

Dyskutowano również o tym, jak w czasie pandemii radzą sobie zawierciańskie firmy. Mówił o tym Starszy Cechu Jan Witkowski. Największe kłopoty – podobnie jak w całym kraju – mają restauratorzy i branża turystyczna, które obecnie są całkowicie zamknięte. Cech informował swoich członków o możliwościach uzyskania wsparcia proponowanego przez Rząd – np. pożyczek z Powiatowego Urzędu Pracy lub innych źródeł, jak również skorzystania ze wsparcia Polskiego Funduszu Rozwoju. 25% zaciągniętej pożyczki będą mogli spłacić ci przedsiębiorcy, których firmy mogą funkcjonować, natomiast kłopot ze spłatą mogą mieć firmy, które nie mogą działać i są zamknięte z powodu lockdownu. Na razie Cech nie ma informacji o zwolnieniach. Jak mówił Jan Witkowski, wszyscy starają się zachować zatrudnienie i przetrwać ten trudny okres. W innej sytuacji mogą się znajdować firmy, które działają od kilkudziesięciu lat i zdołały coś odłożyć na przestrzeni lat, a w innej ci, którzy firmę otwierali niedawno i zaciągali kredyty na inwestycję. Zauważalny jest duży spadek obrotów, a przedsiębiorcy trzymają się na krawędzi.

Radna Kornobis-Wieczorek nadmieniła, że analizowała wpisy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i w poprzednim miesiącu dokonano 4 nowe wpisy, zakończono działalność 7 podmiotów, zawieszono 21, a wznowiono 7. Jak mówiła, ilość działalności mikroprzedsiębiorstw zmniejsza się i na pewno odbije się to na całej ekonomii miasta i mieszkańców. Henryk Mól stwierdził, że dużo firm zawiesza na ten okres pandemii swoją działalność, by w ten sposób się ratować. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama