Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 lipca 2025 00:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KORONAWIRUS A LOKALNA GOSPODARKA

(Zawiercie) 25 stycznia odbyło się posiedzenie Komisji Społecznej. Radni rozmawiali z zaproszonymi na posiedzenie gośćmi (m.in. przedstawicielami Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców) o tym, jak korona wirus wpływa na działalność i sytuację lokalnych firm. Dyskutowano też o szczepieniach i liczbie chorych na Covid-19, którzy są hospitalizowani.
Podziel się
Oceń

Głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Społecznej był koronawirus i podsumowanie ubiegłego roku. Radna Elżbieta Kornobis-Wieczorek pytała, jak przebiegają szczepienia w Zawierciu i czy występują jakieś problemy. W dyskusji na ten temat głos zabrał również Starszy Cechu Jan Witkowski, który z racji wykonywanego zawodu zalicza się do grupy 0. - Zgłosiłem się 23 grudnia i do dziś nie zostałem poinformowany o dacie szczepienia dla mnie i mojej załogi – opisywał swój przykład Jan Witkowski.
Jak wyjaśniała Naczelna Pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Zawierciu Anna Koczotowska, dotychczas zaszczepiono 360 osób, co jest efektem ograniczonej liczby dostaw szczepionek. Przez cały zeszły tydzień (18-24 stycznia) szpital nie otrzymał ani jednej szczepionki. W poniedziałek (25 stycznia) od rana oczekiwano dostawy, której do godziny ok. 13.00 wciąż nie było. - Mamy zamówionych ponad 700 szczepionek, których nie otrzymaliśmy jeszcze. Kończymy pierwsze zgłoszenia grupy 0, chcieliśmy w zeszłym tygodniu wyszczepić wszystkich zgłoszonych, ale ze względu na brak szczepionek nie dokonaliśmy tego – wyjaśniała Anna Koczotowska.

Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Iwona Sroga dodała, że szpital otrzymał pierwsze 30 dawek szczepionki i w poniedziałek (25 stycznia) o 14.00 mieli być szczepieni pierwsi pacjenci z grupy seniorów. Zapisanych jest już około tysiąca osób. To liczba pacjentów zapisanych na szczepienia w dwóch punktach szczepień prowadzonych przez Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jak zapewniała Iwona Sroga, szpital ma lekarzy, pielęgniarki, sprzęt komputerowy, lodówki. Placówka czeka tylko na szczepionki.
Jeśli chodzi o liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem, to chorych w szpitalu jest coraz mniej. Zajętych jest kilkanaście łóżek na oddziale zakaźnym i 3 na intensywnej terapii. Nie ma problemu z zabezpieczeniem pacjentów, którzy są bez kłopotu przyjmowani, gdy jest konieczność hospitalizacji.
Odnosząc się do szczepień, Zastępca Prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc nadmieniła, że pacjenci z Zawiercia, którzy mają problemy z chodzeniem lub mają orzeczenie o niepełnosprawności będą mogli się zgłosić i skorzystać z darmowego dowozu organizowanego przez Urząd Miejski.

Dyskutowano również o tym, jak w czasie pandemii radzą sobie zawierciańskie firmy. Mówił o tym Starszy Cechu Jan Witkowski. Największe kłopoty – podobnie jak w całym kraju – mają restauratorzy i branża turystyczna, które obecnie są całkowicie zamknięte. Cech informował swoich członków o możliwościach uzyskania wsparcia proponowanego przez Rząd – np. pożyczek z Powiatowego Urzędu Pracy lub innych źródeł, jak również skorzystania ze wsparcia Polskiego Funduszu Rozwoju. 25% zaciągniętej pożyczki będą mogli spłacić ci przedsiębiorcy, których firmy mogą funkcjonować, natomiast kłopot ze spłatą mogą mieć firmy, które nie mogą działać i są zamknięte z powodu lockdownu. Na razie Cech nie ma informacji o zwolnieniach. Jak mówił Jan Witkowski, wszyscy starają się zachować zatrudnienie i przetrwać ten trudny okres. W innej sytuacji mogą się znajdować firmy, które działają od kilkudziesięciu lat i zdołały coś odłożyć na przestrzeni lat, a w innej ci, którzy firmę otwierali niedawno i zaciągali kredyty na inwestycję. Zauważalny jest duży spadek obrotów, a przedsiębiorcy trzymają się na krawędzi.

Radna Kornobis-Wieczorek nadmieniła, że analizowała wpisy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i w poprzednim miesiącu dokonano 4 nowe wpisy, zakończono działalność 7 podmiotów, zawieszono 21, a wznowiono 7. Jak mówiła, ilość działalności mikroprzedsiębiorstw zmniejsza się i na pewno odbije się to na całej ekonomii miasta i mieszkańców. Henryk Mól stwierdził, że dużo firm zawiesza na ten okres pandemii swoją działalność, by w ten sposób się ratować. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama