Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 19:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

BALI SIĘ SPOJRZEĆ PROSTO W OCZY

(Żarki) W niedzielę, 11 lipca przy cmentarzu parafialnym w Żarkach odsłonięto pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych na Wschodzie przez Rosjan w trakcie II wojny światowej. To oddanie czci i hołdu tym, którzy zginęli w Katyniu, Smoleńsku, Miednoje, Charkowie, Starobielsku, Bykowni, Ponarach, Hucie Pieniackiej oraz Kuropatach. Wspomniano również ofiary rzezi wołyńskiej, bowiem 11 lipca przypadała 78 rocznica krwawej niedzieli. Tego dnia w 1943 roku doszło do kulminacji rzezi, jakiej ukraińscy nacjonaliści dopuścili się na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu.
Podziel się
Oceń

Pomnik znajduje się na placu przed cmentarzem parafialnym w Żarkach przy ul. Ofiar Katynia. Zdaje się, że to wręcz idealne miejsce na upamiętnienie ofiar NKWD. Za zbrodniami na Polakach dokonywanych na Wschodzie stali bowiem nie tylko Rosjanie, ale również Ukraińcy.

Na górze pomnika znajduje się popiersie żołnierza z widocznym z tyłu głowy śladem po strzale – w ten właśnie sposób NKWD mordowało oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, szeregowych Wojska Polskiego, wśród których znaleźli się m.in. nauczyciele, lekarze, prawnicy, urzędnicy. Niżej znajduje się tablica z napisem „Strzelali w tył głowy, bo bali się spojrzeć im prosto w oczy”, a pod napisem są fiolki z ziemią z 9 miejsc, w których spoczęły ofiary rosyjskiego terroru – Katyń, Smoleńsk, Miednoje, Charków, Starobielsk, Bykownia, Ponary, Huta Pieniacka oraz Kuropaty.

Pomnik powstał dzięki datkom mieszkańców, a wykonali go Stanisław i Krzysztof Łapajowie. W niedzielnej uroczystości uczestniczyli między innymi proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach ks. Stanisław Kotyl, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Mariusz Pompa, Henryk Szpak, Małgorzata Mianowska-Stencel, mieszkańcy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach.

Odsłonięcie pomnika odbyło się 11 lipca, w 78 rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu. Dzień ten był kulminacją rzezi wołyńskiej. Było to ludobójstwo, jakiego dopuścili się na polskiej ludności cywilnej ukraińscy nacjonaliści. Niedzielne odsłonięcie pomnika stanowiła okazję do wspomnienia ofiar tej zbrodni.

Uroczystość otworzył ksiądz proboszcz Stanisław Kotyl. Następnie głos zabrał Mariusz Pompa, który przybliżył okoliczności powstania pomnika.

- Pomnik głównie poświęcony jest tak zwanej zbrodni katyńskiej, ale że dzisiaj jest 78 rocznica krwawej niedzieli, a przy tym pomniku oddaje hołd i cześć nie tyko pomordowanym w Katyniu, ale również jeśli chodzi o zbrodnię wołyńską, czyli wszystkim tym, którzy zostali pomordowani na Wołyniu. Po katastrofie smoleńskiej w 2010 pewna grupa społeczeństwa naszego na ul. Jaworznickiej postanowiła oddać cześć tym, którzy polegli zarówno w Katyniu, jak i w Smoleńsku jadąc na uroczystości, wywiesiła baner. Ten baner był notorycznie niszczony. Komuś chyba zależało na tym, żeby pamięć zanikła o tych ludziach, więc pewna część społeczeństwa naszego postanowiła przenieść ten pomnik w bardziej godne miejsce. Jeśli chodzi o sam pomysł jak ma wyglądać ten pomnik, to tutaj dużo wniosła pani Mianowska - przekazał zebranym Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Pompa.

Ziemię z miejsc kaźni przywiózł do Żarek Henryk Szpak, który udał się na Wschód razem z Rajdem Katyńskim. Pomnik i popiersie żołnierza wykonali Stanisław i Krzysztof Łapajowie. Z kolei na umiejscowienie pomnika przy cmentarzu parafialnym wyraził zgodę ksiądz proboszcz oraz konserwator zabytków.

- Co się dzieje, gdy człowiek nie jest człowiekiem? Gdy człowiek jest przeciwko drugiemu człowiekowi, brat przeciwko bratu, mąż przeciwko żonie, żona przeciwko mężowi. Ktoś im nagadał, ktoś im namieszał w głowie i tak się działy tamte straszne rzeczy 78 lat temu. Nie wyobrażamy sobie jak można wystąpić i nastraszyć, namówić, nakusić, nastawić człowieka przeciwko człowiekowi. Nie obcemu, nie z dalekiego świata – sąsiad sąsiadowi, a nawet w rodzinie. Módlmy się o to, by taka historia nigdy się nie powtórzyła w naszym życiu. A nie potrzeba wiele. Potrzeba tylko kogoś, by tak podburzył, nastraszył i to samo by się działo dzisiaj. Dlatego módlmy się i prośmy Boga oby się to nigdy nie powtórzyło – mówił ksiądz proboszcz Stanisław Kotyl.

Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele Akcji Katolickiej. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach, uczennica klasy II oraz absolwenci klasy VIII - Ala Szecówka, Paweł Cesarz, Oliwia Kotowicz, Julia Sikora, Oliwia Szpak, Piotr Basista.

W utworzenie miejsca pamięci ofiar NKWD, którzy w czasie II wojny światowej zginęli na Wschodzie zaangażowała się również wnuczka mężczyzny, który spoczywa w Miednoje – Małgorzata Mianowska-Stencel.

- Jestem wnuczką Dominika Dudka, który został zamordowany, spoczywa w Miednoje. Stąd moja też tu obecność. Chciałam bardzo serdecznie podziękować mojemu szkolnemu koledze Heńkowi Szpakowi za jego wytrwałość, za jego patriotyzm, za to że dążył do tego, żebyśmy mogli się tutaj dzisiaj spotkać i odsłonić to miejsce, które powinno przypominać o naszej historii. Wszystkim nam, Polakom, a szczególnie młodemu pokoleniu, starsze już wymiera. Należę do pokolenia, które po prostu przeżyło bez wojny. Jestem wdzięczna za to – mówił łamiącym się głosem, ze wzruszeniem, które trudno było ukryć Małgorzata Mianowska-Stencel.

Piękną oprawę muzyczną tego podniosłego wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta OSP Żarki. Należą do niej kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Kapelmistrzem orkiestry jest Tomasz Radosz. Mieszkańcy Żarek mogą być dumni ze swojej lokalnej orkiestry, która prezentuje bardzo wysoki poziom. Słuchając Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach miało się ciarki na plecach. Naszym zdaniem członkowie orkiestry zasługują na duże uznanie. Bez wątpienia każdy gmina chciałaby mieć tak utalentowanych muzyków.

Na koniec uroczystości za pomnikiem posadzono dwa pamiątkowe dęby. (es)



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Andrzej BartoszkiewiczTreść komentarza: Czas na zmiany. Wystarczy wdrożyć System EKO AB, a praca w tym zawodzie będzie lżejsza i lepiej płatna. Zapraszam do kontaktu Andrzej Bartoszkiewicz 601 773 432.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 02:35Źródło komentarza: Czy praca zbieracza odpadów jest aż taka straszna?Autor komentarza: matTreść komentarza: Kto ci to powiedział? Echo Moskwy czy TV Republika?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:19Źródło komentarza: Anna Nemś PREZYDENTKĄ ZAWIERCIA!Autor komentarza: DzidekTreść komentarza: Czemu te chodniki takie wąskie?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:05Źródło komentarza: Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa od 13 lat, ogłasza program na najbliższe 5 latAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Panie Bartnik schodzi pan z boiska. Żegnamy !Data dodania komentarza: 22.04.2024, 13:13Źródło komentarza: Myszków nieoficjalnie: Żak wygrał o włos! 27 głosów!Autor komentarza: StatystykaTreść komentarza: Czy będzie coś atrakcyjnego w Myszkowie po 19 latach rządów "nie wychylaj się" No cóż 17% mieszkańców ma burmistrza i im wystarczy M'Donald i kolejne sklepy. A pozostali sami sobie winni .....Data dodania komentarza: 22.04.2024, 11:04Źródło komentarza: MYSZKÓW. KTO WYGRAŁ WYBORY BURMISTRZA .JEST OFICJALNY WYNIK WYBORÓWAutor komentarza: SASINTreść komentarza: 4972-4951=21 https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/wbp/okregi/240901Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:13Źródło komentarza: Myszków nieoficjalnie: Żak wygrał o włos! 27 głosów!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama