Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 03:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Odwilż tworzy dziury

(powiat myszkowski) Ile wspólnego ma księżycowy krajobraz i drogi w powiecie myszkowskim? Okazuje się, że całkiem sporo. Gminne, powiatowe czy wojewódzkie drogi – bez różnicy. Kilka dni roztopów spowodowało powstawanie dziur o głębokości nawet 30 centymetrów.      
Podziel się
Oceń

(powiat myszkowski) Ile wspólnego ma księżycowy krajobraz i drogi w powiecie myszkowskim? Okazuje się, że całkiem sporo. Gminne, powiatowe czy wojewódzkie drogi – bez różnicy. Kilka dni roztopów spowodowało powstawanie dziur o głębokości nawet 30 centymetrów.

 

Łatanie dziur na drogach rozpoczęło się już w czwartek, 31 stycznia. Na wiadukcie w Myszkowie, przez który biegnie DW nr 793 utworzył się korek. Kierowcy przeklinali, gdy drogowcy w samo południe łatali pierwsze efekty odwilży. Skutek ich pracy był – mówiąc wprost - chwilowy. Po kilku dniach droga wróciła do „normy”, a drogowcy znów łatali.

 

- Dziury jak były, tak są. Stan dróg w powiecie myszkowskim można określić jako katastrofalny, a do prawdziwej odwilży jeszcze daleko – skarżył się jeden z kierowców stojących w korku. W tym tygodniu Powiatowy Zarząd Dróg, który odpowiada za utrzymanie dróg wojewódzkich i powiatowych na terenie naszego powiatu, wziął się ostro do pracy i połatał część dziur na ulicach Pułaskiego i Wolności w Myszkowie. To były najbardziej newralgiczne odcinki, na których można było wpaść w nawet 30-centymetrową wyrwę. A jak chciało się ominąć jedną, to wpadało się w inną. - Długi okres zimowy, częste opady śniegu i deszczu oraz wahania temperatur w okolicy zera stopni negatywnie wpływają na stan nawierzchni. Ubytki i wyrwy na nawierzchniach powstają z dnia na dzień. Obecnie, w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych wykonywane są remonty cząstkowe - masą na zimno i uzupełnianie ubytków w nawierzchni masą na gorąco przy użyciu urządzenia do przerobu zerwanego asfaltu. Są to roboty doraźne, w ramach tzw. remontów zimowych. W okresie wiosennym, po przeprowadzeniu przetargów, rozpoczniemy wykonywanie remontów cząstkowych z użyciem mas bitumicznych na gorąco – informuje w imieniu Powiatowego Zarządu Dróg, Marcin Pilis rzecznik starostwa. Niestety PZD nie wyruszył z ratunkiem dla nawierzchni poza Myszków. W Koziegłowach – tuż za zakładem SONA – jest dziura na dziurze (DW791). Podobnie w Poraju na wysokości fotoradaru. Dziur ominąć nie sposób. Na remonty zimowych zniszczeń  na drogach powiatowych przeznaczono w 2013 roku 100 tys. zł, a na remonty dróg wojewódzkich 1,1 mln zł.

 

Nie tylko PZD odwilż daje się we znaki. W równie fatalnym stanie są drogi należące do gminy Myszków. Księżycowo wygląda ul. 3 Maja, ale tę drogę wiosną czeka kompleksowa modernizacja. Miejscy urzędnicy uspokajają kierowców. – Dysponujemy pracownikami, którzy łatają dziury metodą na zimo. Oczyszczają dziury, a następnie je zalepiają. Odbieramy sygnały od mieszkańców i na nie reagujemy. Ponadto strażnicy miejscy patrolują teren gminy i alarmują nas o stanie nawierzchni. Na remonty dróg przeznaczyliśmy w tym roku dwa razy więcej środków. W roku 2012 na remonty nawierzchni gmina Myszków przeznaczyła ponad 770 tys. zł, z czego 40% tej kwoty przeznaczyliśmy na łatanie dziur. Naprawy w roku ubiegłym wykonywało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych. W tym roku wykonawcy jeszcze nie znamy, zostanie wyłoniony w przetargu. Znana jest natomiast kwota, jaką gmina przeznaczyła na łatanie dziur. To aż 790 tys. zł – informuje Radosław Haluk z wydziału infrastruktury miejskiej i inwestycji myszkowskiego urzędu.

 

Nieco spokojniej jest w Koziegłowach. – Załataliśmy dopiero kilka dziur. Wykorzystujemy masę, która została nam z roku ubiegłego, dlatego nie uszczuplamy jeszcze środków przeznaczonych na remonty. Ale to dopiero początek. Zima jeszcze trwa, więc sezon napraw dopiero przed nami. Na pozimowe remonty dróg mamy zarezerwowane – podobnie jak w roku ubiegłym – ok. 100 tys. zł – powiedział dyrektor Zespołu Usług Komunalnych, Zbigniew Polak. (kk)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama