Obchody II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej

  • 08.09.2022, 14:20
  • JotM
Obchody II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę 11 września odbędą się uroczyste obchody II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej, które odbędą się w Złotym Potoku (Gmina Janów). W ramach obchodów odbędzie się także II Zjazd Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Organizatorem wydarzenia są Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Nasza redakcja jest patronem wydarzenia.

Na uroczystości może przyjść każny, zwłaszcza zainteresowani lokalną historią wojskowości. Ciekawych gości i specjalistów do rozmów nie zabraknie. Na uroczystości zaprasza też Wójt Gminy Janów Edward Moskalik.

Program wydarzenia:

14.30 - 15.15 Cmentarz parafialny w Złotym Potoku

uroczystość upamiętniająca żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych w walkach z Niemcami we wrześniu 1939 roku, zakończona złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na zrewitalizowanej kwaterze wojennej z 1939 roku

17.00 Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

konferencja popularnonaukowa:

- Działania bojowe 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku

- Wybrane miejsca pamięci i mogiły żołnierskie z 1939 roku w regionie częstochowskim

18.30 Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oprowadzanie po wystawie "Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939"

* * *

Idea wskrzeszenia Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej i jego organizacji w Złotym Potoku narodziła się pod koniec 2020 roku. I choć w okresie międzywojennym pułk wchodzący w skład 7 Dywizji Piechoty stacjonował w Częstochowie, to Złoty Potok jako miejsce organizacji obchodów nie jest przypadkowy. Od września 2020 roku w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego czynna jest bowiem wystawa "Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939". Ważnym jej elementem jest siedem srebrnych gwoździ z zaginionego we wrześniu 1939 roku sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, które zostały odnalezione w lasach pod Złotym Potokiem w maju 2020 roku przez członków Grupy Częstochowskiej Perun oraz Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Przekazane przez przedstawicieli obu stowarzyszeń do zbiorów Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku stały się obok zrekonstruowanego wizerunku sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej sercem nowopowstałej ekspozycji.

Termin wydarzenia nawiązuje z kolei do oficjalnej daty corocznego święta pułkowego obchodzonego w Częstochowie w latach 1921-1939, na pamiątkę udziału 7 Pułku Artylerii Polowej (nazwa jednostki obowiązująca do 1931 roku) w słynnym polskim rajdzie pancerno-motorowym na Kowel, przeprowadzonym w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 12 września 1920 roku rozegrała się bezpośrednia walka o Kowel, w czasie której artylerzyści z 2 i 3 baterii pod dowództwem mjr. Bolesława Pileskiego ciężko uszkodzili dwa bolszewickie pociągi pancerne, a trzeci zdobyli dzięki brawurowej akcji - na torach na wprost jadącego parowozu ustawiono gotowe do otwarcia ognia działo, na widok którego nieprzyjacielska załoga pociągu opuściła go w popłochu. Tym samym nieuszkodzony pociąg wpadł w ręce polskich artylerzystów. Za te czyny oraz ogólny udział w walkach o Kowel mjr Pileski oraz ośmiu żołnierzu pułku zostało odznaczonych Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, natomiast kilkunastu kolejnych Krzyżem Walecznych. Była to jedna z najbardziej śmiałych akcji żołnierzy 7 Pułku Artylerii Polowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, dlatego na pamiątkę tego boju jako dzień święta pułkowego ustanowiono datę 12 września.

Pierwsza edycja wskrzeszonego po ponad 80 latach święta pułkowego miała miejsce 12 września 2021 roku. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie także m.in. II Zjazd Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, który zorganizowany po raz pierwszy w Częstochowie w 2019 roku, zgromadził kilkadziesiąt osób z rodzin żołnierzy niemal wszystkich pułków i oddziałów dywizji, potwierdzając jak ważna i ciągle żywa jest historia tej wielkiej jednostki Wojska Polskiego. (oprac. Adam Kurus)

Organizatorzy: Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

Patronat medialny: Katolicka Rozgłośnia Radiowa FIAT, Częstochowskie24.pl, Gazeta Częstochowska, Gazeta Myszkowska, Częstochowskie Wieści Powiatowe.

JotM

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe