CO Z REWITALIZACJĄ CENTRUM?

  • 12.04.2022, 10:00
CO Z REWITALIZACJĄ CENTRUM?

Podziel się:

Oceń:

(Myszków) O postęp prac przy rewitalizacji centrum Myszkowa dopytywała podczas marcowej sesji radna Halina Skorek-Kawka. Burmistrz Żak zapewniał, że zawsze udziela wszystkich informacji i chętnie wyjaśni wszystko zainteresowanym mieszkańcom. Konkretne odpowiedzi nie padły. Na razie, po kilku latach prac nad odmianą oblicza betonowego centrum Myszkowa, trwają prace projektowe. Kiedy centrum Myszkowa zacznie wyglądać lepiej? Tego jeszcze nie wiadomo, ale na pewno nie prędko.

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Halina Skorek-Kawka pytała burmistrza Włodzimierza Żaka, co dalej z dwoma ważnymi inwestycjami w mieście – rewitalizacją centrum oraz budową kanalizacji w dzielnicy Podlas. Odnosząc się do przekazanych przez burmistrza informacji o tym, co zamierza robić w tym zakresie, powróciła do tego, co działo się przez ostatnie lata. W sprawozdaniu z działalności w okresie międzysesyjnym burmistrz Żak wspomniał, że 8 lutego odbyło się spotkanie z projektantem, który omówił postęp prac w zakresie rewitalizacji centrum Myszkowa, a blisko tydzień później starosta wszczął postępowanie ws. wydania decyzji pozwolenia na rozbiórkę dawnego budynku dworca PKS.

- 10 lutego złożyłam trzy interpelacje do pana burmistrza w sprawie rewitalizacji centrum, budowy kanalizacji i przebudowy dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie osiedla Podlas (...). Prosiłam o odpowiedź, co zostało zrobione przez ostatnie 3 lata obecnej kadencji odnośnie rewitalizacji centrum, kanalizacji w dzielnicy Podlas - co zostało wykonane, jakie środki przeznaczone na te inwestycje i jakie zostały przeznaczone środki. Odpowiedź pana burmistrza mnie nie zadowala. Pan burmistrz odpowiedział mi lakonicznie, abym poszukała sama odpowiedzi na te interpelacje w sprawozdaniach z wykonania budżetu, z okresu międzysesyjnego – mówiła radna Halina Skorek-Kawka.

Jej zdaniem, taka odpowiedź burmistrza jest lekceważeniem radnego. Nie otrzymała na piśmie odpowiedzi, o które prosiła miesiąc wcześniej. Jak mówiła, jest już radną od kilku kadencji, uczestniczy w sesjach i posiedzeniach komisji i wie, ile środków planowano na obie inwestycje w 2019 roku. Wspomniała też o tym, jak niewiele do tej pory zrealizowano w ich zakresie.

- Ponownie proszę o szczegółową odpowiedź na piśmie - podkreślam na piśmie - abym mogła te informacje przekazać mieszkańcom. Mieszkańcy widzą, że nic się nie dzieje, ani w centrum, ani jeżeli chodzi o kanalizację w dzielnicy Podlas. Proszą czy coś się dzieje w tym temacie, czy się nic nie dzieje, czy jest coś realizowane. Ja doskonale wiem, że do tej pory niewiele zostało zrealizowane. Mamy tylko koncepcję, a to już czwarty rok realizacji inwestycji, a my mamy koncepcję. Projekty mają być ukończone, ale w końcu nie wiadomo kiedy, więc ja bardzo proszę, żeby pan mieszkańcom wytłumaczył się z tych trzech lat. Co pan do tej pory w tych inwestycjach zdziałał? – mówiła podczas sesji 3 marca H. Skorek-Kawka.

Burmistrz Włodzimierz Żak odparł radnej, że jak ona zarzuca mu jej lekceważenie, tak on zarzuca radnej, że ona lekceważy pracowników urzędu. - Jeżeli państwo macie informacje, o które ponownie prosicie, proszę się na mnie nie gniewać, będę państwa odsyłał do tych informacji, które państwo posiadacie – mówił burmistrz Włodzimierz Żak.

Nadmienił też, że jeśli radni mają dodatkowe pytania, to mogą spotkać się z burmistrzem i omówić interesujące ich kwestie.

- Zawsze państwu podaję informację zgodną z rzeczywistością. Jestem w stanie odpowiedzieć mieszkańcom, jeżeli będą mieć uwagi, że coś robię za wolno lub czegoś nie zrobiłem. Jestem otwarty na rozmowy z mieszkańcami. Natomiast pani radna może się na mnie gniewać, ale jeśli pani prosi o informacje, które pani już posiada, to ja po prostu powiem, że pani te informacje już posiada – odpowiadał radnej burmistrz Włodzimierz Żak.

Radna ponowiła swoją prośbę o wytłumaczenie mieszkańcom, co zrobiono przez ostatnie trzy lata w zakresie obu inwestycji. Zdaniem Haliny Skorek-Kawki to nie jest normalna sytuacja, by tyle czasu zajmowało opracowanie koncepcji. Mówiła też o tym, że niektóre inwestycje w mieście są wykonywane szybciej.

- I już leci czwarty rok, a tu ani śladu nie ma na zewnątrz. Dla mieszkańców nieważne są pana koncepcje, pana projekty, a szczególnie koncepcje trwające ponad dwa lata. Panie burmistrzu, mieszkańcy chcą mieć zrealizowane inwestycje. Leci czwarty rok, a tu jeszcze ani śladu nie ma kiedy to będzie w ogóle. Pan niektóre inwestycje w mieście, które pan chce realizować, to pan realizuje bardzo szybko. I proszę tu nie zwalać na procedury, bo bardzo szybko są opracowywane projekty, szybki wybór wykonawców i szybka realizacja inwestycji, czy szybkie remonty dróg nawet bez wiedzy rady. A w innych dzielnicach, w których pan nic nie chce zrobić, wszystko jest przeciągane w nieskończoność – oceniała radna Skorek-Kawka.

Zarzuciła też burmistrzowi, że blokuje on rewitalizację centrum, bo od początku jest przeciwny tej inwestycji: - Dlatego pn nie chce podać mieszkańcom, bo co by pan powiedział? Że czwarty rok i dopiero mamy koncepcję? Ale ja mimo wszystko, bo nie wszyscy mieszkańcy słuchają sesji, zwracam się do pana ponownie, żeby pan mnie nie lekceważył, i mieszkańców nie lekceważył, i żeby pan odpowiedział mi na zadane pytania, na zadanie interpelacje o stanie tych inwestycji.

W październiku 2020 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję rewitalizacji centrum, z kolei 29 marca 2021 roku podpisano umowę na projekt. Umowa opiewa na kwotę ponad 1,7 miliona złotych. Projekt wykona firma 4am Architekci s.c. z Warszawy. Firma ta otrzymała I nagrodę w konkursie. (es)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe