ZACZYNA SIĘ SEZON POLOWAŃ. WŚRÓD MYŚLIWYCH NIE BRAKUJE PRZESTĘPCÓW

  • 23.10.2021, 12:25 (aktualizacja 26.10.2021, 13:25)
  • Jarosław Mazanek
ZACZYNA SIĘ SEZON POLOWAŃ. WŚRÓD MYŚLIWYCH NIE BRAKUJE PRZESTĘPCÓW Jarosław Mazanek Wyrok SR Rybnik w sprawie Wojciecha Pichety Zbigniewa Cz zapadł 24-09-2021

Podziel się:

Oceń:

(Myszków) 23 października Koło Łowieckie „Szarak” z Myszkowa zaczyna sezon polowań zbiorowych, czyli takich, w których bierze udział najwięcej myśliwych, a przypadkowe wejście do lasu może grozić mandatem za utrudnianie polowania, a nawet śmiercią. Imprezie patronuje Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk, ma to być VIII Powiatowe Polowanie. Gdzie tego dnia można dostać mandat za utrudnianie polowania? Las Myszków (czyli chyba całe miasto), Lgota, Postęp, pola Koziegłowy, Rzeniszów, Gliniana Góra. Dzień później myśliwi z koła „Szarak” ponownie polują na tym samym terenie, więc trzeba uważać przez całą sobotę i niedzielę.

Koło „Szarak” to dość specyficzna organizacja, jedna z najbardziej rozpoznawalnych, skupiających lekarzy, prawników, przedsiębiorców. Ostatnio koło zasłynęło jednak tym, że aż trzech myśliwych z tego koła było oskarżonych o nielegalny handel rogiem ginącego gatunku Nosorożca Białego. Czarnorynkowa wartość nielegalnej substancji, o której nielegalną sprzedaż oskarżono trzech myśliwych z Szaraka, to nawet  5 mln zł. 
„Ostatni taki nosorożec” to tytuł filmu dokumentalnego, który można obejrzeć na kanale Planet, o ostatnim na Ziemi żyjącym samcu nosorożca białego północnego.  Niemiecki film jest  z 2019 roku. Opisuje troskę strażników kenijskiego rezerwatu Ol Paleta o Sudana. Ostatni na świecie samiec nosorożca białego północnego został uśpiony w marcu 2018 roku i gatunek całkowicie wyginął. Dzięki takim właśnie ludziom jak Wojciech Picheta. „Agencja AFP zwraca uwagę, że śmierć Sudana jest równoznaczna z wyginięciem tego podgatunku. Chyba, że naukowcy, którzy zebrali jego materiał genetyczny, będą w stanie opracować techniki zapłodnienia in vitro u samicy innego podgatunku. Nosorożec biały północny wyginął przede wszystkim z powodu kłusownictwa; szczególnie poszukiwany jest róg nosorożca ze względu na rzekome zalety lecznicze przypisywane mu w Azji, zwłaszcza w Chinach i Wietnamie” -czytamy w artykule na naukawpolsce.pap.pl.

O śledztwie i polowaniach na nosorożca białego w RPA z udziałem 39 myśliwych ze Śląska, w tym aż trzech z myszkowskiego koła „Szarak” pisaliśmy w artykułach:
RZEŹ NOSOROŻCÓW Z UDZIAŁEM PICHETY
oraz:
CZY PICHETA ZASŁUGUJE NA AKT ŁASKI? JUTRO DECYZJA SĄDU W RYBNIKU
publikowany na portalu gazetamyszkowska.pl 23 września 2021.

Skupiamy się w sposób oczywisty na Wojciechu Pichecie, gdyż od wielu lat jest czynnym politykiem, był posłem, obecnie dzięki radnym PiS-u, choć ciążą na nim również inne zarzuty karne, pełni funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Myszkowskiego. Ale na ławie oskarżonych razem z Pichetą zasiedli również Krzysztof Cz. z Myszkowa i jego brat Zbigniew Cz. Wszyscy z koła „Szarak”. W sumie na ławie oskarżonych jest ponad 30 myśliwych z całego Śląska. 
Nielegalny proceder jak zarzuca Prokuratura Okręgowa w Opolu, polegał na tym, że mieszkaniec Rybnika, główny oskarżony w sprawie, z pochodzenia Wietnamczyk, organizował drogie dewizowe polowania w RPA. Na słonie, lwy, bawoły oraz nosorożce. Koszt takiej „wycieczki” do 200-250 tys. zł od osoby. Większość myśliwych nie płaciła nic, albo niewielką kwotę, jeżeli zobowiązali się oddać trofeum, czyli róg nosorożca, po jego legalnym przewiezieniu do Polski. Można bowiem przywozić, po zapłaceniu cła, trofea z legalnych polowań. Ale nielegalna jest ich dalsza odsprzedaż. Cenione na rynkach azjatyckich rogi nosorożca w zależności od wagi osiągają tam cenę nawet 1,5 mln zł.  I właśnie tam trafiły, do Chin lub Wietnamu, rogi ustrzelonych przez Zbigniewa Cz., Krzysztofa Cz. i Wojciecha Pichetę. I całej reszty, ponad 30-tu myśliwych. 
Większości z 39 oskarżonych Prokuratura Okręgowa w Opolu zaproponowała warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres 3 lat i obowiązek zapłaty na „Fundusz Ziobry”, kwot od 25-50 tys. zł. 24 września 2021 zapadł wyrok dotyczący Wojciecha P. i Zbigniewa Cz. z „Szaraka”. Tydzień później, wyrok usłyszał Krzysztof Cz. Sprawy toczyły się przez Sądem Rejonowym w Rybniku. 
Wobec Wojciecha Pichety SR Rybnik (orzekała sędzia Joanna Kucal) warunkowo umorzył postępowanie karne na okres próby wynoszący 3 lata. Picheta ma zapłacić 25 tysięcy na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, czyli na tzw. „Fundusz Ziobry”, z którego zdaniem NIK aż 280 mln zł zostało wydane w ostatnich latach wcale nie na pomoc ofiarom, tylko na polityczne cele Solidarnej Polski, partii Ministra Sprawiedliwości.


Picheta ma zapłacić symboliczne 80,86 zł kosztów sądowych  i 100 zł opłaty sądowej
Oskarżony Zbigniew Cz. Sąd również warunkowo umarza postępowanie karne na okres próby 3 lat, oskarżony ma zapłacić 40 tysięcy świadczenia pieniężnego. Koszty sądowe 468,66 zł i 100 zł opłaty sądowej.
Krzysztof Cz. - również warunkowe umorzenie postępowania karnego z zawiasami na 3 lata, i obowiązek zapłaty 50 tys. na „Fundusz Ziobry”.
Na miejscu, w SR Rybnik 24.09.2021 wysłuchaliśmy uzasadnienia Sądu do wyroków dotyczących Wojciecha Pichety i Zbigniewa Cz.: -Prokuratura Okręgowa w Opolu złożyła wniosek, o warunkowe umorzenie postępowania wobec oskarżonych Zbigniewa Cz. i Wojciecha P. Sąd po analizie zgromadzonego materiału dowodowego doszedł do przekonania, że wnioski prokuratury zasługują na akceptację. Niewątpliwie panowie dopuścili się zarzucanych im przestępstw, wyczerpali znamiona art. 128 pkt. 2 Ustawy o ochronie przyrody. Są to osoby do tej pory niekarane, Sąd wziął też pod uwagę czas popełnienia tych przestępstw, skąd można wyciągnąć wnioski, że były to zdarzenia incydentalne, nie łamali w żaden inny sposób przepisów prawa, nie wchodzili na drogę przestępczą.
Zdaniem Sądu wyznaczony trzyletni, maksymalny okres próby, pozwoli na zweryfikowanie tej pozytywnej prognozy kryminologicznej, która wyraża się na przekonaniu, że oskarżeni nie dopuszczą się żadnych innych przestępstw, będą przestrzegać porządku prawnego. Spełnią również orzeczone wobec nich świadczenia pieniężne, w niemałych kwotach, 25 tys. zł i 40 tys. zł.
Gdyby od tego obowiązku się uchylali, Sąd będzie mógł podjąć to postępowanie na nowo.
Wyrok jest nieprawomocny. -mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Joanna Kucal orzekająca w sprawie.

Świadczenia pieniężne, jakie muszą zapłacić oskarżeni mogą wydawać się wysokie (maksymalna kwota to 60 tysięcy), ale warto zestawić je z realnym kosztem dewizowego polowania, wynoszącym 200-250 tys. zł. Ciekawe, czy Zbigniew Cz, Krzysztof Cz. i Wojciech Picheta zdecydowaliby się na tak drogą wycieczkę z polowaniem, gdyby mieli ponieść pełny jej koszt? Krzysztof Cz. to znany w Myszkowie przedsiębiorca, w przeszłości na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost i patrząc choćby po „zewnętrznych znamionach luksusu” dalej można ocenić, że stać go na tę kosztowną, choć moralnie godną potępienia wycieczkę. Zbigniew Cz, lekarz, jest przewodniczącym Rady Nadzorczej dużej spółki posiadającej sieć szpitali i oddziałów kardiologicznych w Polsce. Przez kilka lat jego firma prowadziła taki oddział również w Myszkowie.
Wg ostatniego oświadczenia majątkowego za 2021 rok Wojciech Picheta ma 590 tys. oszczędności i spory majątek w nieruchomościach. W roku 2021 zarobił z różnych źródeł ponad 260 tys. zł. W przeszłości Picheta był przyłapany, dzięki pracy śledczej Gazety Myszkowskiej, na podawaniu nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych, pracy w szarej strefie, ukrywania dochodów. Winę mu udowodniono, ale sąd był tak łagodny, że umorzył postępowanie karne. Ten wyrok ocenialiśmy jako niesłuszny, wręcz zachęcający do dalszych przestępstw. I nie byliśmy w tym zdaniu odosobnieni.

Już prawie na koniec tekstu zestawmy dwie informacje: 
Wojciech Picheta ma zapłacić 80,86zł kosztów procesu. Tak orzekł SR Rybnik. Dla porównania podamy, że kobieta, której sprawą się interesujemy ma zapłacić 100 zł kosztów wydanego zaocznie wyroku nakładającego na nią obowiązek alimentacyjny wobec syna, w kwocie 100 zł. Wyrok w SR Myszków. Kobieta w dniu wyroku bezrobotna (właśnie podjęła pracę), synem się opiekuje, łoży na jego utrzymanie. A gdzie trafią alimenty? Do placówki opiekuńczej w Żarkach  Letnisku, gdzie za pobyt dziecka Starostwo Powiatowe w Myszkowie płaci 3600 zł miesięcznie. Trafia tam też co  miesiąc, tzw. 500+, wyprawka szkolna 300+.  Dwa ostatnie świadczenia powinny być wykorzystane na potrzeby dziecka, ale jak potwierdza nam dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie, instytucja podległa staroście, placówka opiekuńcza z nikim nie musi się rozliczać z wydatkowania tych pieniędzy.
23 i 24 października niemal cała okolica Myszkowa jest terenem polowania koła „Szarak”. 23 X „VIII Polowanie Powiatowe”, 24.X drugie polowanie zbiorowe. Wśród myśliwych Szaraka prawo udziału w polowaniu ma aż trzech przestępców, wobec których SR Rybnik właśnie zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Razem z nimi „ramię w ramię” ma okazję postrzelać inny myśliwy z koła, Marek Zachariasz, osoba publiczna, Sędzia Sądu Rejonowego w Myszkowie. Kilka lat temu bardzo chciał orzekać w procesie karnym Wojciecha  Pichety, ale po interwencji Gazety Myszkowskiej, wniosek o zmianę składu orzekającego złożyła Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Skład Sądu zmieniono. Picheta uzyskał jednak kontrowersyjnie łagodny wyrok, sprawę warunkowo umorzono. Mniej więcej w lipcu 2020 skończyły mu się zawiasy w tamtej sprawie.

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (3)


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał
Michał 07.11.2021, 18:39
Takie Zaduszkowe klimaty się skończyły. Teraz się zaczną na 11 Listopada🙂
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 06.11.2021, 13:03
Pan redaktor jak zawsze na czasie. W Zaduszki zmarłego wywołał. Na mszę za duszę jego też pan dał? Mądrzy ludzie mawiają, że jak pan w Zaduszki zmarłego wywołał to msza i znicz mu się należą. Liczymy, że pan redaktor prawa wieczne szanuje.
Justyna
Justyna 04.11.2021, 09:23
Bardzo to ciekawe.
Krzyś
Krzyś 30.10.2021, 17:26
Pan redaktor do siebie stosuje ta sama miarę co po Pichety? Proszę się podzielić opinią, to ciekawa rozmowa.
WonderWoman
WonderWoman 30.10.2021, 11:02
Jak można osobę niekaraną nazywac przestępcą ,toż to pomówienie!!! "Warunkowe umorzenie postępowania polega więc na czasowym odroczeniu wydania orzeczenia odnośnie winy i odpowiedzialności karnej sprawcy. Co istotne, osoba, wobec której zastosowano ten środek, jest uważana nadal za niekaraną. Wyrok sądu nie jest skazujący. Oznacza to, że sprawca może bez problemu uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o swojej niekaralności."
Obserwator
Obserwator 30.10.2021, 10:52
Teraz rozumiem. Czyli pan redaktor w tych zawiasach za 212 tak się czuje?
Jarosław Mazanek
Jarosław Mazanek 02.11.2021, 10:18
Jak przestępca? Nie, choćby z tego powodu, że art 212 mówi o występku, a nie przestępstwie. Sprawa o której niestety nie mogliśmy szczegółowo pisać, gdyż oskarżyciel prywatny nie zgodził się na jawność procesu. W artykule nie było nawet inicjałów tej osoby, mimo tego sąd I instancji mnie skazał, ale orzekająca w sprawie sędzia zawsze mnie skazuje, W apelacji jej wyrok raz był uchylany (sprawa Mazanek kontra kurator Bauer) zapadło uniewinnienie. W tej sprawie też mnie skazała, w apelacji warunkowe umorzenie postępowania karnego. Też z tym wyrokiem się nie zgadzam, gdyż była to sprawa "Mazanek kontra anonim", czego sądy 2 instancji nie chciały zauważyć. U Rzecznika Praw Obywatelskich jest ciągle nierozpoznany wniosek o złożenie kasacji, która mnie nie przysługuje. Za to przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu została zarejestrowana skarga wniesiona przez mojego obrońcę adw. Pawła Matyję, Skarga nr 46101/21 wniesiona 8.09.2021. Fajnie to brzmi, jak czytamy w piśmie ETPC: "sprawa Mazanek przeciwko Polsce".

Jest więc jednak chyba pewna różnica pomiędzy rzekomym zniesławieniem anonimowej w tekście osoby, a nielegalnym handlem wartym 1,5 mln zł rogiem ginącego nosorożca białego?
Przyznam, że w tej całej dyskusji dziwi mnie co innego. Tak chętnie kilku anonimów próbuje rozliczać dziennikarza, którego rolą w Waszym imieniu, jest deptanie po piętach politykom takim jak Picheta i ogólnie wszystkim, grzebaniem w ich życiorysach, gdyż są osobami publicznymi.
Wielu dziennikarzy w Polsce już boi się pisać, w obawie przed procesami. Lekarze boją się leczyć, w obawie aby im ktoś nie zarzucił nielegalnej aborcji. Zgon młodej kobiety z Pszczyny nie jest na pewno ostatni, będą umierały kolejne matki z patologiczną ciążą.
Na koniec co do mojej sprawy w której zapadło warunkowe umorzenie post, karnego dot. występku z art. 212 KK. Sprawa choć prawomocna, nie jest wcale zakończona i od dłuższego czasu przymierzałem się do jej opisania, ale toczył się jeszcze proces cywilny. Ten niestety się zakończył bez rozstrzygnięcia, sprawę umorzono, ponieważ mój przeciwnik procesowy zabił się na drzewie. To już tylko spekulacja, ale pewnie ponownie mu "faza poszła" jak w banku, gdzie napastował kobiety, potwierdził ten oczywisty fakt Sąd Okręgowy w Częstochowie, choć Sąd Rejonowy w Myszkowie napastowania nie widział. Podobnie, SO Cz. był przekonany, że było oczywiste, iż działałem w ważnym interesie publicznym, opisując sprawę napaści, napastowania kobiet przez anonimowego mężczyznę. Też tego interesu publicznego nie chciał dostrzec sąd I instancji.
Miał być koniec w poprzednim akapicie, ale dodam, że dalej obiecuję, iż jeżeli jakiś polityki polityczka czy ktoś z rodziny partii rządzącej będzie napastował kobiety, albo dzieci molestował, nawet jeżeli usłużna władzy milicja, będzie to tuszować, jak to się działo w sprawie, która zaprowadziła mnie do sądu, będziemy w Gazecie Myszkowskiej o takich przypadkach pisać.
Paweł
Paweł 02.11.2021, 12:09
Z zaciekawiem przyglądam się tej wymianie zdań i chciałbym dopytać czy aby występek nie jest przestępstwem popełnionym umyślnie?
Jarosław Mazanek
Jarosław Mazanek 02.11.2021, 12:35
Występek może być popełniony umyślnie jak i nieumyślnie.
Obserwator
Obserwator 30.10.2021, 09:43
Jak jest panie redaktorze z tym warunkowym? Każdy na okresie próby jest przestępca? Z reguły jest pan rozmowny.
Jarosław Mazanek
Jarosław Mazanek 30.10.2021, 09:53
Panie Anonimie, testuje pan moją wiedzę, a sam niczego nie rozumie. Przestępcą nie jest się z faktu, czy jest więzienie albo grzywna lub warunkowe umorzenie tylko z faktu czy udowodniono winę. Jak w przypadku Pichety. Przestępca na zawiasach.
Ciekawy
Ciekawy 28.10.2021, 20:38
Jak w takim razie można nazwać pana redaktora w takiej samej sytuacji prawnej jak pan Picheta?
Zenon
Zenon 28.10.2021, 13:34
pisałem ale mi się chyba skasował komentarz.no w kazdym razie chciałem powiedzieć ,ze o takie ważne informacje to trzeba się zapytać kogoś kto się zna na przepisach. redaktor to chyba specjalnie się na tym nie zna.tak myślę
WonderWoman
WonderWoman 28.10.2021, 13:31
Szanowny Panie Redaktorze, ewidentnie w tekście wspomina Pan że Pan Picheta jest "przestępcą" choć sąd warunkowo umorzył postępowanie. Warunkowe umorzenie nie ma skutków prawnych wpisania do KRK i osoba z takim wyrokiem bez trudu otrzyma zaświadczenie o niekaralności. Chodzą słuchy że wobec Pana również warunkowo umorzono postępowanie karne.
Zainteresowany
Zainteresowany 28.10.2021, 17:38
A Pani tak na serio z tym warunkowym umorzeniem postępowsnia karnego wobec Pana Redaktora ??? Ale jaja..ale jaja...
Obserwator
Obserwator 28.10.2021, 11:58
Panie redaktorze, wykroczenie nie jest przestępstwem. Proszę rozmawiać poważnie. Pytam kolejny raz, jakie jest pana zdanie?
Obserwator
Obserwator 28.10.2021, 08:44
Proszę o odpowiedź. Każdy, wobec kogo warunkowo umorzono postępowanie jest przestępca?
Obserwator
Obserwator 27.10.2021, 20:46
Czyli zdaniem pana redaktora, każdy, komu Sąd warunkowo umorzył postępowanie jest przestępca? Dobrze rozumiem?
Jarosław Mazanek
Jarosław Mazanek 28.10.2021, 09:17
Niekoniecznie. Jeżeli np. ktoś był oskarżony o wykroczenie, to wykroczenie nie jest przestępstwem.
Obserwator
Obserwator 27.10.2021, 08:04
Zdaniem pana redaktora warunkowe umorzenie postępowania karnego jest podstawą do nazwania oskarżonego przestępca? Proszę się podzielić swoją opinią.
Jarosław Mazanek
Jarosław Mazanek 27.10.2021, 13:37
Sąd wyraźnie podkreślił, że wina oskarżonych jest bezsporna, że do przestępstwa doszło. Ale, że sąd odstępuje od ukarania, z powodów, które przytaczamy w tekście. Jak się "obserwator" określi osobę, której udowodniono popełnienie przestępstwa, jak nie przestępcą?
Czytelniczka
Czytelniczka 26.10.2021, 11:30
Czemu nie opublikowaliście mojego komentarza z wczoraj? Nikogo nie obrażał,nie był wulgarny to o co chodzi z tą cenzurą?
Tato
Tato 25.10.2021, 10:07
Jak ta bezrobotna kobieta, która się interesujecie poleciała polować na nosorożce? I dlatego na syna wyrok zaoczny dostała? Jak stać ja na polowania to na syna też powinna płacić. Czemu tak mało kazali jej płacić?
Od redakcji: autor komentarza chyba nie zrozumiał tego fragmentu artykułu. 
Czytelniczka
Czytelniczka 25.10.2021, 21:10
Oj panie redaktorze pogubić się normalnie można w tych pańskich wielowątkowych wywodach. Lektura prawie jak z powieści B.A.Paris..po przeczytaniu takiego tasiemca człowiek już nie wie o czym czytał na początku
Od autora: nie czytam B.A. Paris, ale polecam po prostu przeczytać artykuł drugi raz, trzeci. 

Pozostałe