Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 14:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Słoneczna niedziela przyciągnęła tłumy do Winnicy 511

Słoneczny ciepły dzień zachęcał do odwiedzenia Hotelu Poziom 511 w Podzamczu w niedzielę 3 października. Kto przybył, nie żałował, gdyż atrakcji związanych z Piknikiem w winnicy nie brakowało. Każdy chętny pomagał w zbiorach winogron, pod okiem enologa. Przy kieliszku wina i atrakcjach kulinarnych hotelowej restauracji, tego dnia serwującej przekąski całkiem za darmo, rozmowy o jedzeniu, szczepach winorośli, tajnikach uprawy mogły trwać do wieczora. Przy zbiorach winogron zastaliśmy dwie siostry, Lenę i Kingę, które sprawnie obcinały kiście winogron z krzaków, najwyraźniej dobrze się przy tym bawiąc. Chętnych do tej pracy, nie brakowało.
Podziel się
Oceń

-Właśnie wróciliśmy z winobrania z Francji, dowiedzieliśmy się o tym pikniku w hotelowej winnicy i przyjechaliśmy całą rodziną -mówi tata Leny i Kingi.
Hotel Poziom 511 należy do rodziny Wuczyńskich. Małgorzata i Andrzej Wuczyńscy zarządzanie hotelowym przedsiębiorstwem przekazali już dzieciom, aby cieszyć się nową pasją, jaką jest założona 2 lata temu winnica. Warto przypomnieć, że wielokrotnie doceniany i nagradzany obiekt hotelowy został zaprojektowany przez Tomasza Wuczyńskiego, który przez rok od otwarcia hotelu również nim zarządzał. 
-Zarządzanie hotelem, który sam projektowałem, dało mi unikatowe doświadczenia, możliwość sprawdzenia i przeanalizowania rozwiązań projektowych. Wykorzystuję dzisiaj te doświadczenia „hotelarza” przy projektowaniu innych hoteli -mówi Tomasz Wuczyński.
W ostatnich latach obowiązki dyrektora zarządzającego hotelem przejął drugi z braci Michał Wuczyński
Pomysłodawcą założenia winnicy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej był senior, pan Andrzej Wuczyński. 
-Tu gdzie jesteśmy, czyli na zboczu poniżej hotelu mamy dwa gatunki winorośli: solaris i johanniter. Ale to tylko część naszej winnicy, około 0,4 hektara. Cała winnica liczy sobie 5 hektarów. Z kolei produkcjaodbywa się w 400 metrowej hali w Zawierciu -mówi Andrzej Wuczyński.
-Jak pan może opisać wina ze swojej winnicy? Co decyduje o doborze szczepów winorośli, jej gatunkach? Tradycje winiarstwa na Jurze są przecież bardzo młode. 
Andrzej Wuczyński: -Zakłądając winnicę oparliśmy się na niemieckich sadzonkach, od początku współpracujemy z doświadczonymi enologami. Szczep Solaris, który tu mamy, dobrze się sprawdza, ale mamy w winnicy łącznie 8 różnych szczepów, w tym m.in. Chardonnay, Pinot Noir, Regent, Cabernet Cortis, Muscaris, Johanniter i Seyval Blanc. Udaje nam się wyprodukować wina wytrawne, z niedużą lub zerową, jak w zeszłym roku, zawartością cukru resztkowego. A w tym roku będziemy mieli też pozycje dużo słodsze, z racji na słoneczny 2021 rok. 
Podczas pikniku, tu ciekawostka, nie częstowano winami jedynie z Winnicy 511, lecz także z zaprzyjaźnionych winnic okolicznych, w tym z Winnicy Rajskiej. Uprawa winorośli, produkcja wina na Jurze nie jest mocno rozpowszechniona, ale mniejszych i większych winnic sukcesywnie przybywa. Niewielką winnicę widzieliśmy niedawno przy Stajni Biały Borek w gminie Olsztyn. Jedna z większych winnic, założona w 2008 roku, to Winnica Bugara w Częstochowie, najbardziej dumna ze swoich Rieslingów. 
Coraz częściej, odwiedzając np. Hotel Poziom 511, czy inne kulinarne miejsca na Jurze, gdy spytamy jakie wino zostanie nam polecone, odpowiedź kelnera może być taka: -A może skosztują państwo wina z naszej winnicy?

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama