Rathdowney winien wzrostu zawartości ołowiu w wodzie? Firma zapowiada pozew jeżeli Konarski nie odwoła swoich słów

  • 24.02.2021, 19:28 (aktualizacja 24.02.2021, 19:48)
  • Jarosław Mazanek
Rathdowney winien wzrostu zawartości ołowiu w wodzie? Firma zapowiada pozew jeżeli Konarski nie odwoła swoich słów Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski połączył problem ołowiu w ujęciach wody w Zawierciu z odwiertami firmy Rathdowney. Firma zapowiada pozew o naruszenie dóbr osobistych
Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski brał udział w programie publicystycznym telewizji TVS. Loża Prezydentów: Przekleństwo czy dobrodziejstwo? Jak samorządy w woj. śląskim patrzą dziś na górnictwo? -brzmiał temat rozmowy. Łukasz Konarski, Prezydent Zawiercia w rozmowie na temat korzyści lub problemów z ewentualną budową i eksploatacją kopalni rud cynku i ołowiu, którą chce wybudować Rathdowney, oskarżył firmę, że wykonane odwierty badawcze są odpowiedzialne za wzrost zawartości szkodliwego ołowiu w wodzie pitnej: „Po tych odwiertach, które ostatnio firma wykonywała zauważyliśmy, że poziom ołowiu w wodzie pitnej dosyć się zwiększył.” Czy odwierty badawcze mogły skazić wodę? Rathdowney stwierdza, że wypowiedź Prezydenta Zawiercia jest kłamliwa, firma zażądała przeprosin na stronie Urzędu Miasta Zawiercie. Nie wyklucza pozwu o naruszenie dóbr osobistych.

„Wypowiedź prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego jest kłamliwa, nieprofesjonalna i skrajnie krzywdząca dla Spółki. Prezydent Łukasz Konarski nie podał żadnych dowodów na poparcie swojej teorii, jakoby wiercenia prowadzone przez Spółkę miały doprowadzić do rzekomego wzrostu zawartości ołowiu w ujęciach wód pitnych miasta Zawiercia. Nie wskazał jakich konkretnie studni problem ten dotyczy, ani też kiedy zagrożenie to zostało zidentyfikowane. Wiercenia były wykonywane w sposób bezinwazyjny dla środowiska i nie naruszały potencjalnych obszarów spływu wód do ujęć (OSW). Należy podkreślić, że cały proces robót wiertniczych był stale kontrolowany przez Okręgowy Urząd Górniczy. Tym samym z całą mocą oświadczamy, że zarzuty  prezydenta Łukasza Konarskiego są kompletnie bezzasadne i fałszywe.

W związku z powyższym wystąpiliśmy do prezydenta Łukasza Konarskiego z wezwaniem do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych w postaci dobrego imienia spółki oraz opublikowania przeprosin. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni podjąć dalej idące kroki prawne.”- pisze Bartosz Władimirow Community Relations Office Maneger w Rathdowney Polska sp. z o.o.

Zapytaliśmy Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego, czy wycofuje się ze swoich stwierdzeń i opublikuje przeprosiny. Otrzymaliśmy taką odpowiedź:

- Jednym z moich najważniejszych zadań na stanowisku Prezydenta Zawiercia jest dbanie o to, by woda, którą na co dzień spożywają mieszkańcy, była najwyższej możliwej jakości. Niestety, w ostatnich latach doszło do wyłączenia z eksploatacji kilku studni głębinowych RPWiK. W 2019 i 2018 roku na Osiedlu Stary Rynek, a w 2015 roku w Parkoszowicach. Powodem były przekroczone wskaźniki ołowiu w wodzie. To właśnie miałem na myśli podczas programu w telewizji TVS. Jeśli uraziłem kogoś moją wypowiedzią, to nie takie były moje intencje. Dla mnie najważniejsze jest dobro mieszkańców Zawiercia -pisze Łukasz Konarski.


 

Czy odwierty badawcze mogą skazić wodę? Czy w ogóle przy wykonywaniu prac geologicznych, odwiertów, istnieje takie ryzyko?

Na nasze pytania odpowiada dr Mariusz Czop, naukowiec z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie: -Zarzut, że to odwierty mogły spowodować wzrost zawartości ołowiu w wodzie pitnej jest całkowicie fałszywy, pozbawiony podstaw merytorycznych. Żeby zanieczyszczenie dopłynęło do studni musi znajdować si ew w strefie zasilania ujęcia wody w górotworze, w strefie spływu wód do ujęcia. Wszystkie ujęcia wody na terenie Zawiercia to wody płynące z kierunku wschodniego na zachód, studnie ujmujące wody z dużej głębokości.

Nigdy nie było tak dokładnych pomiarów jakości wody jak obecnie. W latach 60, 70-tych XX wieku nikt wody tak dokładnie nie badał. Przypuszczam, że te zanieczyszczenia mogły tam być zawsze. Ujęcie wody w ulicy Stary Rynek, to najstarsze ujęcie w Zawierciu. Okresowo stwierdzano w nim obecność żelaza, manganu, ołowiu też. Te pierwiastki tu po prostu są i w pewnych okolicznościach mogą przenikać do wód podziemnych, do studni.

Moim zdaniem przyczyny pojawiania się zanieczyszczeń w wodzie pitnej mogą być dwie. Pierwsza: gdy zwierciadło wody ulega obniżeniu dostaje się tlen, metale się utleniają, a utlenione, jako rozpuszczalne łatwiej dostają się do wód. W górotworze metale występują w postaci siarczków, a te nie przenikają do wody. Druga moim zdaniem ważniejsza przyczyna jest taka, co stwierdziliśmy podczas badań w Zawierciu, Włodowicach, Siewierzu i innych gminach, że niektóre studnie mają zbyt duży pobór wody, co powoduje, że woda płynie ze zbyt dużą prędkością i porywa frakcje minerałów. Pamiętam, że gdy zastanawialiśmy się kilka lat temu nad problemem zanieczyszczeń w ujęciu wody Włodowice- Parkoszowice mówiłem, że należy zrobić badania czy ołów występujący w wodzie jest w formie zawiesistej, czy rozpuszczalnej. Jeżeli w zawiesistej, wystarczy odpowiednio wodę filtrować.

Powodem występowania tych zanieczyszczeń jest zbyt duża eksploatacja studni.

-Czy jako naukowiec spotkał się pan z przypadkiem, żeby przyczyną zanieczyszczenia wód pitnych były odwierty?

-Nigdy. Taki zarzut jest wyssany z palca, teza zupełnie fałszywa. Zawiercie samo z siebie jest wielkim ogniskiem zanieczyszczeń. To efekt prowadzonej tu od setek lat działalności hutniczej i metalurgicznej, z której żużle są rozwleczone po całym Zawierciu. Miasto samo poprzez swój rozwój w kierunku takiego przemysłu jest ogniskiem zanieczyszczeń wód podziemnych.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe