Marszałek Grodzki w Siewierzu: W niedzielę zdecydujemy o wizji Polski

  • 09.07.2020, 15:43 (aktualizacja 09.07.2020, 15:55)
  • Piotr Suszek
Marszałek Grodzki w Siewierzu: W niedzielę zdecydujemy o wizji Polski

Podziel się:

Oceń:

W czwartek 9 lipca Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki odbył wizytę w Siewierzu. Wizyta ta, podsumowywała 30-lecie funkcjonowania senatu i samorządu terytorialnego w Polsce. O godzinie 10:30 Marszałek Grodzki wygłosił przemówienie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki, następnie na Zamku w Siewierzu odbył się krótki briefing prasowy z jego udziałem.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu zgromadziło się wiele osób. Większość stanowili członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele mediów.

Marszałek Grodzki w swoich wypowiedziach często nawiązywał do sukcesów i rozwoju, jakie poczyniły polskie samorządy przez okres ostatnich 30 lat. Mówił również o roli władzy w budowaniu wspólnoty: -„Państwo powinno pełnić rolę służebną” – podkreślał.

W jego słowach słyszeliśmy, że „wspólnota polega na różnorodności (...) współposzanowaniu w społeczeństwie”. Podkreślał również, że warto marzyć, mieć cele i wizję na przyszłość: „-Rzeczy niemożliwe można zrobić, to wymaga czasu, poświęceń, czasem ofiar. Rzeczy niemożliwe są realne, potrzebna jest do tego silna wola, określone spektrum wiedzy. Musimy zbudować zespół (...), samemu wiele się nie osiągnie. (...) Musimy marzyć i budować wizję nowej Polski, musimy pamiętać o tym, że marzenia są od tego, by je realizować. Zrealizować marzenie nie jest łatwo, ale dążyć do tego by zrealizować jest czymś ,co nas napędza”. Marszałek Grodzki wielokrotnie wspominał: „macie Państwo w Senacie przyjaciół”.

Głos zabrał również burmistrz gminy Siewierz Zdzisław Banaś. Nie zabrakło pozytywnych słów. Włodarz Siewierza w pozytywnych słowach mówił dobrej organizacji gminy, jej rozwoju, realizacji dużych inwestycji i silnej wspólnocie mieszkańców. Mówił również o istocie istnienia samorządów w Polsce.

Zdzisław Banaś: „-Informowałem Pana Marszałka jak nasza gmina się rozwija, jakie mamy sukcesy w realizacji wielu zadań, z jak wielu środków skorzystaliśmy z Unii Europejskiej, jak liczymy na to, że państwo, będzie wspierało polski samorząd, a środki na rozwój samorządów będą się zwiększały. Polska stoi samorządem. To, co robi się na terenie poszczególnych gmin, ma wpływ na poziom życia naszych mieszkańców. (...) My jesteśmy miastem bardzo gospodarnym, od wielu lat jesteśmy mistrzami gospodarności, jesteśmy bardzo aktywni, stopień zorganizowania naszych mieszkańców jest ogromny. Istnieje wiele organizacji zrzeszających naszych mieszkańców, które są też bardzo aktywne. My ze strony miasta i gminy Siewierz wspieramy te organizacje.

 

Na koniec spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury burmistrz Banaś podziękował za wizytę Tomaszowi Grodzkiemu: „-Bardzo się cieszę, że Pan Marszałek odwiedził Siewierz. Bardzo się z tego cieszymy, to na pewno będzie zapisane w historii naszego miasta. Chcę bardzo serdecznie podziękować za wizytę i spotkanie z naszymi mieszkańcami, szczególnie uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Polskiego Związku Emerytów i Rencistów.

 

Wizytę w Siewierzu wieńczyła wizyta na Zamku w Siewierzu. Tam odbyła się krótka konferencja prasowa Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz lokalnych samorządowców. Wśród nich zobaczyliśmy burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego i burmistrza Poręby Ryszarda Spyrę. W obu spotkaniach wzięli też udział Senatorowie RP Halina Bieda, Joanna Sekuła i Beata Małecka-Libera.

 

Marszałek Grodzki: „Przyjechałem tu po to by pogratulować samorządowcom z Siewierza i okolic tego, że potraktowali poważnie reformę samorządową, która była bodaj najlepszym dokonaniem ostatniego trzydziestolecia i która zmieniła oblicze Rzeczpospolitej (...), udowodniliśmy, że wspólnoty lokalne lepiej wiedzą, co dla mieszkańców jest potrzebne i lepiej wyczuwają potrzeby ludzi”.

Siewierz jest doskonałym przykładem tego, że jest to okolica gospodarna, która nie ogląda się na innych, tylko szuka rozwiązania u siebie”. Marszałek Grodzki docenił wiele inwestycji, które powstały lub powstają w Siewierzu. Wyróżnił m.in. powstanie infrastruktury turystyczno-sportowej oraz budowę nowego przedszkola i żłobka (Siewierz właśnie buduje taki obiekt za 16 mln zł). „Nic mnie bardziej nie raduje, jak to, że nasza wspólnota narodowa tworzy Polskę naszych marzeń” – podsumowywał Marszałek Senatu.

 

W wypowiedzi Marszałka nie zabrakło słów o zbliżającej się II turze wyborów. „-W wyborach prezydenckich, które czekają nas za trzy dni musimy zdecydować, jakich wizji Polski chcemy. Demokratycznej czy autorytarnej? Samorządowej czy centralistycznej? Patrzącej w przyszłość czy nurzającej się w mrokach przeszłości. O to idzie ten bój, a nie o wybór jednego z dwóch kandydatów. Wybierzmy takiego, który w naszym mniemaniu, spełni nasze oczekiwania na teraz i na pięć lat do przodu i dalej”.

 

Zawsze możecie Państwo na nas liczyć” – podkreślał Tomasz Grodzki.

 

Siewierz miejscem spotkania

Na Zamku biskupim w Siewierzu odbyła się wspomniana druga część spotkania z Marszałkiem Senatu. Dlaczego akurat tutaj, do małej, ale prężnie rozwijającej się gminy Siewierz zdecydował się przyjechać Marszałek Grodzki? Dlaczego nie wybrał np. pobliskich Koziegłów, gdzie gmina rozwija się mniej dynamicznie, znana jest np. z tego, że w samych Koziegłowach przez 30 lat istnienia samorządu, nie wybudowano ani jednego metra kanalizacji sanitarnej? O to zapytał nasz dziennikarz Jarosław Mazanek.

Mówiłem o tym w trakcie wykładu dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, że idea samorządu bywa wypaczona, a w niektórych miejscach ulega nawet pewnej degeneracji. Ułożenie dnia Marszałka Senatu, trzeciej osoby w Państwie jest to cały proces i szczerze mówiąc, ja nie mam nigdy żadnych preferencji, jest to wykuwane w dyskusji między Gabinetem Marszałka, Kancelarią Senatu, poszczególnymi senatorami i lokalnymi przedstawicielami. (...) Decyzja finalna, gdzie jedziemy nie jest zależna ode mnie. Decyzja sprowadza się do tego, by być w jak największej licznie miejsc” – odpowiadał Marszałek Grodzki.

 

Wcześniej o walorach miasta Siewierz szeroko wypowiadał się burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś, który mówił o trwającym od kilku lat remoncie Zamku w Siewierzu. Kto dawno w tym miejscu nie był, warto się wybrać. Sam zamek jak i jego otoczenie coraz częściej przyciągają turystów. Jest to świetne miejsce na weekendową wycieczkę z rodziną.

Aktualnie trwają kolejne etapy prac modernizacyjnych, które pozwolą pokazać jak ten zamek wyglądał w przeszłości. Zgodnie z zapisami dotyczącymi tego zamku, ma tu pozostać trwała ruina, ale prowadzimy prace, aby ten zamek żył i funkcjonował.(...) Dzisiaj ten zamek żyje, odwiedzają go tysiące turystów. Odbywa się tu również wiele imprez, które przyciągają artystów z całej Polski i świata” -mówił burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś.

 

Dużo ciepłych słów, wspomnienie o sile samorządu i nadziei na świetlaną przyszłość – tak można podsumować wizytę Marszałka Tomasza Grodzkiego w Siewierzu. Zaraz po nim Marszałek Senatu RP udał się w dalszą podróż do Bielska-Białej. Tam odbędzie się kolejne spotkanie z samorządowcami.

Piotr Suszek

Zdjęcia (13)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe