PRACA KSIĘGOWEJ DLA SYNOWEJ

  • 18.02.2020, 08:20
  • Tomasz
PRACA KSIĘGOWEJ DLA SYNOWEJ
(Myszków) Z pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy odeszła Grażyna Kolasa-Gotkowska, przez 15 lat główna księgowa w PUP. W konkursie, który PUP ogłosił na wolne stanowisko głównej księgowej wystartowała jedna kandydatka. 27 stycznia odbył się konkurs, 31 stycznia dyrektor PUP Marek Węgrzynowicz ogłosił jego rozstrzygnięcie. Nową główną księgową w PUP Myszków będzie Urszula Koral. Prywatnie -jak się dowiadujemy- synowa radnej powiatowej z PiS, członkini Zarządu Powiatu Myszkowskiego Jolanty Koral.

(Myszków) Z pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy odeszła Grażyna Kolasa-Gotkowska, przez 15 lat główna księgowa w PUP. W konkursie, który PUP ogłosił na wolne stanowisko głównej księgowej wystartowała jedna kandydatka. 27 stycznia odbył się konkurs, 31 stycznia dyrektor PUP Marek Węgrzynowicz ogłosił jego rozstrzygnięcie. Nową główną księgową w PUP Myszków będzie Urszula Koral. Prywatnie -jak się dowiadujemy- synowa radnej powiatowej z PiS, członkini Zarządu Powiatu Myszkowskiego Jolanty Koral.


 

Czy wieloletnia główna księgowa w PUP dobrowolnie zrezygnowała z dalszej pracy? Wiele wskazuje, że nie. Grażyna Kolasa-Gotkowska prawa emerytalne nabyła jeszcze w 2018 roku. Jak wielu pracowników w takiej sytuacji, chciała skorzystać z możliwości naliczenia emerytury, ale pod warunkiem, że pozwoli jej się jeszcze kilka lat popracować: -Przyznaję, że liczyłam, że będę mogła pracować jeszcze przynajmniej 1,5 roku. Są pracownicy w wieku emerytalnym, również w starostwie, urzędach miast, który mimo przejścia na emeryturę pracują dalej, nawet po kilka lat. - mówi G. Kolasa-Gotkowska.


 

PUP po odejściu Kolasy-Gotkowskiej na emeryturę ogłosił konkurs. W sierpniu 2019 wygrała go Grażyna Kolasa-Gotkowska. Była jedyną kandydatką. Ale umowę o pracę, choć na tym samym stanowisku w PUP pracowała 15 lat, dostała tylko do 31.12.2019.


 

Pytamy dyrektora PUP Marka Węgrzynowicza, czy były jakieś naciski na to, aby głównej księgowej nie przedłużać umowy o pracę? Bo mówi się, że musiała „zrobić miejsce” dla innej osoby?


 

Marek Węgrzynowicz: -Nie brałem udziału w konkursie, który wygrała pani Urszula Koral. Decyzja o nieprzedłużeniu umowy o pracę z dotychczasową księgową nie była poddana żadnym naciskom.


 

-Czy ktoś dał pani do zrozumienia, że nie przedłużą z panią umowy o pracę, bo miejsce już obiecano innej osobie?- pytamy.


 

Grażyna Kolasa-Gotkowska: -Nie, nikt tak wprost tego nie powiedział. Z dyrektorem Węgrzynowiczem pracowało mi się bardzo dobrze. Nie wyjaśnił, dlaczego nie przedłużył mi umowy. Widocznie miał jakieś powody, dla których tak zrobił.


 

Gdy okazało się, że umowa z dopiero co wyłonioną w sierpniowym konkursie główną księgową z PUP nie będzie przedłużona, z pracy w Starostwie Powiatowym zrezygnowała jej córka, Marta Kolasa-Synowiec: -To była tajemnica poliszynela, że mama ma komuś zrobić miejsce, dlatego dali jej umowę o pracę tylko na kilka miesięcy. Wygrała konkurs, a z początkiem 2020 zdecydowano się ogłosić drugi. Po co? Chyba tylko po to, aby konkurs mógł wygrać kto inny, dlatego mama nie zdecydowała się już startować. 2 stycznia złożyłam wypowiedzenie z pracy w Starostwie Powiatowym (pracowała w Wydziale Komunikacji-przyp. red.), gdzie pracowałam 20 lat. Nie chcę dłużej pracować z tymi ludźmi. Już wtedy, na początku stycznia mówiło się, że za mamę przyjdzie synowa radnej Koral. Niektórzy nawet mówili, że pozbędziemy się matki, a za chwilę córki. Wolałam odejść. Mówili dokładniej: „mamusię wysiudali, następna poleci córeczka”.


 

Rozmawiał z mamą Janusz Romaniuk (radny z PiS; wiceprzewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego). Powiedział coś takiego, że „on nic nie chce dla siebie, ale nie chce, aby Kolasa-Gotkowska dłużej pracowała w PUP”.


 

Gazeta Myszkowska: -Skąd przekonanie, że chcieli mamę zwolnić? Sama przecież odeszła na emeryturę.


 

Marta Kolasa-Synowiec: -Mama na pewno nie odchodziłaby na emeryturę, gdyby wiedziała, że nie pozwolą jej dalej pracować, gdyby wiedziała, że ponownie zatrudnią ją tylko na kilka miesięcy.


 

Dzwonimy ponownie do byłej już księgowej z PUP, z pytaniem, jaką rolę w jej odejściu odegrał radny Janusz Romaniuk. Mówiła o tym jej córka.


 

Grażyna Kolasa Gotkowska tłumaczy: Marta powiedziała o tym?


 

Gazeta Myszkowska: -Mówiła, że to radny Romaniuk miał się wypowiadać, że nie zgodzi się na to, aby pani pracowała dłużej. Ale to przecież nie pojedynczy radny zatrudnia i zwalnia…


 

Grażyna Kolasa-Gotkowska: -Romaniuk powiedział, że ma do mnie pretensje o jakieś sprawy z przeszłości. Rozmawiał ze mną, dał do zrozumienia, że jest przeciwny, abym dłużej pracowała w PUP. Potem doszedł do nas starosta Piotr Kołodziejczyk, i już przy nim radny Romaniuk powiedział, że „zdania swojego nie zmieni”. Nie wiem, w czy wyniku tej rozmowy, ale dyr. PUP umowy o pracę ze mną nie przedłużył. Ale wiem z kolei, że pracę w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie dostała od stycznia żona pana Romaniuka.


 

Janusz Romaniuk odmówił komentarza: -Nie będę się na ten temat wypowiadał.


 

Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk pytany, czy potwierdza rozmowę, w której radny Romaniuk miałby mówić, że „zdania nie zmieni” w sprawie dalszej pracy Grażyny Kolasa-Gotkowskiej odpowiada: -Z tego co wiem, to pani Grażyna Kolasa, po przejściu na emeryturę, zaproponowała, że chce pracować tylko do końca roku 2019. Dlatego odbył się konkurs.


 

GM: -Była taka rozmowa, z pana udziałem i radnym Romaniukiem?


 

Kołodziejczyk: -Nie przypominam sobie, to chyba jakaś prywatna rozmowa między nimi, nie w moim gabinecie.


 

GM: -Kolejny raz słyszymy o tym, że ten lub inny radny naciska na zwolnienie kogoś z pracy. Nagrania ujawnione przez Józefa Lazara, zwolnionego z PZD, jednostki powiatu pokazują, że podłożem „reorganizacji” z PZD mogła być zemsta. Po sprawie Lazara, pojawia się kolejna w PZD, gdzie mówi się o naciskach radnych na czyjeś zwolnienie. Na miejsce Grażyny Kolasa znajduje zatrudnienie z kolei synowa innej radnej z PiS. Może powstać wrażenie, że Piotr Kołodziejczyk tu nie rządzi, że jest pan tylko figurantem.


 

-To pańska opinia, do której ma pan prawo. Reorganizacja w PZD odbyła się na wniosek dyrektora, i przywrócono dzięki niej stan sprzed zatrudnienia Józefa Lazara.


 

Grażyna Kolasa-Gotkowska twierdzi, że obiecywano jej, że po odejściu na emeryturę będzie mogła dalej pracować. Ale stało się inaczej. PZD ogłosiło nowy konkurs. Przypadek czy nie, ale jedyną kandydatką do stanowiska za około 5 tysięcy miesięcznie była synowa radnej z PiS. I pracę dostała. Józef Lazar nagrywając swoich rozmówców- dyrektora PZD, wicestarostę Mariusza Morawca- pokazał, coś, co w obiegowych opiniach jest stawiane jako zarzut bardzo często: że do samorządów wiele osób idzie tylko dla osobistych korzyści: diety, stanowiska, posady. Dla dzieci, synowych, kuzynów. Ogłoszenie oferty pracy, konkurs. Podobny odbył się niedawno w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie. Doradcą dyrektora został ponownie Dariusz Jorg, z pensją 9600 zł. A doradza jeszcze w Zawierciu, Będzinie i Chorzowie. Też był jedynym kandydatem na doradcę dyrektora SP ZOZ Myszków. Ciekawe, czemu nikt więcej nie odważył się próbować? Jeden z naszych informatorów przypomniał nam niedawno, że gdy PIS doszedł do władzy w powiecie, w SP ZOZ w dziale technicznym została zatrudniona młoda dziewczyna, narzeczona syna radnego Jarosława Kumora. Przypadek? Podobno komuś zależało na tym, aby kobieta dostała pracę jeszcze pod panieńskim nazwiskiem. Teraz syn radnego Kumora jest już po ślubie. Radny Kumor -przypomnijmy- to ten który miał zabiegać o zwolnienie pracownika PZD Józefa Lazara, mając mu za złe, że Lazar, będąc radnym powiatowym zwrócił uwagę na niekorzystną dla powiatu propozycję przedłużenia dzierżawy „Łąk pod Żarkami” dla syna radnego bez przetargu. Radny, albo formalnie jego syn, miał na tym stracić około 25 tysięcy złotych. Rocznie.


 

Jarosław Mazanek


 

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe