NA REMONT SKRZYŻOWANIA DRÓG WOJEWÓDZKICH MOŻE BRAKNĄĆ PIENIĘDZY

  • 18.11.2019, 12:20
  • Tomasz
(Żarki) We wtorek 29 października podczas sesji Rady Miejskiej w Żarkach burmistrz Klemens Podlejski poruszył kilka bieżących tematów, dotyczących m.in. inwestycji drogowych oraz dalszego rozwoju Osiedla 600-lecia. Pod znakiem zapytania stoi ewentualny remont skrzyżowania DW 789 i 792. Urząd Marszałkowski nie ma pieniędzy na nowe zadania i inwestycje, co oznacza, że koszt remontu musiałaby w większej części wziąć na siebie gmina. A w tej chwili nie wiadomo, czy Żarkom uda się wygospodarować w przyszłorocznym budżecie pieniądze na remont dróg, które są w zarządzie województwa.

(Żarki) We wtorek 29 października podczas sesji Rady Miejskiej w Żarkach burmistrz Klemens Podlejski poruszył kilka bieżących tematów, dotyczących m.in. inwestycji drogowych oraz dalszego rozwoju Osiedla 600-lecia. Pod znakiem zapytania stoi ewentualny remont skrzyżowania DW 789 i 792. Urząd Marszałkowski nie ma pieniędzy na nowe zadania i inwestycje, co oznacza, że koszt remontu musiałaby w większej części wziąć na siebie gmina. A w tej chwili nie wiadomo, czy Żarkom uda się wygospodarować w przyszłorocznym budżecie pieniądze na remont dróg, które są w zarządzie województwa.


 

W sprawozdaniu z pracy w okresie międzysesyjnym burmistrz Żarek Klemens Podlejski mówił między innymi o posiedzeniu Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, które odbyło się na początku października. Podczas tego spotkania samorządowcy rozmawiali np. o kondycji polskiej służby zdrowia. Jak mówił burmistrz Podlejski, poruszono kwestię braków kadrowych w szpitalach i niewystarczającego finansowania systemu opieki zdrowotnej. W Bielsku-Białej samorządowcy dyskutowali również o zwierzynie leśnej. Dzikie zwierzęta wolno żyjące pojawiają się w miastach i podchodzą do zabudowań, mieszkańcy skarżą się np. na dziki ryjące posesje. Mierzą się z tym również gminy powiatu myszkowskiego. Klemens Podlejski mówił, że jest wiele interwencji dotyczących saren, borsuków, dzików. Np. gdy dochodzi do wypadku z udziałem zwierzęcia, gmina interweniuje. Ponosi koszty utylizacji martwych zwierząt, choć zgodnie z prawem nie jest to obowiązek gminy. Dodał przy tym, że w przypadku wypadków drogowych z udziałem zwierząt, gmina stara się reagować, choć takie interwencje zdarzają się na drogach, którymi nie zarządza gmina – np. wojewódzkich, czy powiatowych. Burmistrz Podlejski mówił podczas sesji, że wolno żyjąca zwierzyna należy do Skarbu Państwa. Kłopot ze zwierzyną leśną dotyka wiele samorządów, dlatego Śląski Związek Gmin i Powiatów opracował propozycje zmian w prawie, które miałyby przyczynić się do rozwiązania tych problematycznych kwestii.


 

SZANSA NA REMONT JEST, ALE CZY ZNAJDĄ SIĘ PIENIĄDZE?


 

W połowie października burmistrz rozmawiał z Marszałkiem Województwa Jakubem Chełstowskim na temat remontu skrzyżowań dwóch dróg wojewódzkich 789 i 792. Chodzi o skrzyżowanie w rejonie ulic Strażackiej, Piłsudskiego, Ofiar Katynia i Targowej. Jak mówił K. Podlejski, szansa na wykonanie remontu jest. Ale jest też pewien problem, który stawia pod znakiem zapytania ewentualne prace. Póki co nie wiadomo, czy Żarki będą mogły wygospodarować w przyszłorocznym budżecie pieniądze na ten remont. Jak wyjaśniał podczas sesji burmistrz, Urząd Marszałkowski poinformował, że nie ma środków na nowe inwestycje i zadania. To oznacza, że sfinansowanie prac spadłoby na gminę. Klemens Podlejski zwrócił uwagę, że drogi wojewódzkie nie podlegają gminie. Żarki mają swoje drogi, o które gmina powinna dbać w pierwszej kolejności.


 

DWIE FIRMY ZAINTERESOWANE PRACAMI PRZY WIERZBOWEJ


 

Na początku października otwarto oferty w przetargu na rewitalizację obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej. Zgłosiło się dwóch oferentów – firma TECHBUD z Opola z ceną 6,8 mln złotych oraz MARMADEX z Myszkowa, której cena wynosi niespełna 3,1 mln zł. Żarki na to zadanie zamierzają przeznaczyć nieco ponad 2,6 miliona złotych. Postępowanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte. W ramach tej inwestycji miałaby zostać m.in. przebudowana niecka basenu, zagospodarowane tereny przyległe oraz wybudowany parking.


 

Zakończono budowę placów zabaw w Czatachowie, Wysokiej Lelowskiej i Kotowicach. Wszystkie trzy zadania były dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Pojawiły się nowe karuzele, huśtawki i inne urządzenia do zabawy dla najmłodszych, ławki oraz kosze na śmieci.


 

PRACE NA OSIEDLU 600-LECIA IMPULSEM DO ROZWOJU GMINY


 

Podczas październikowej sesji Klemens Podlejski mówił również o pracach na Osiedlu 600-lecia. Wykonywana jest kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociągi, budowane są drogi. Jak mówił burmistrz, na tym osiedlu jest ok. 16 ha dopuszczonych do zabudowy. Gmina ma zamiar uzbroić teren, dzięki czemu powstanie ok. 160 działek budowlanych do zagospodarowania i zamieszkania. To drugi przypadek w Żarkach, gdy gmina uzbraja tak duży teren. - Jednocześnie chcę poinformować, że Tauron kończy dokumentację na zasilanie tych działek w energię elektryczną. Działki będą uzbrojone, będzie zbudowana droga. Myślę, że duże zainteresowanie Osiedlem 600-lecia będzie impulsem do rozwoju Żarek – mówił burmistrz Klemens Podlejski.


 

MIKOŁAJKOWA POMOC DLA KRESOWIAKÓW


 

W tym roku Żarki po raz pierwszy przyłączyły się do akcji pn. „Mikołaj z Polakami na Kresach”. Na terenie placówek oświatowych prowadzona jest zbiórka artykułów szkolnych, zabawek i słodyczy. Trafią one do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, Białorusi i Ukrainie. Zbiórka trwa do 13 listopada.


 

Akcję prowadzi Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, które ma swoją siedzibę w Częstochowie. Dzięki jego działalności dzieci i młodzież z takich krajów jak Litwa, Białoruś, Ukraina i Łotwa przyjeżdżają do Polski na wakacje. (es)

Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe