POWIATY MYSZKOWSKI I ZAWIERCIAŃSKI PONIŻEJ ŚREDNIEJ

  • 21.07.2019, 08:20
  • Tomasz
POWIATY MYSZKOWSKI I ZAWIERCIAŃSKI PONIŻEJ ŚREDNIEJ
Wyniki ogólnopolskie matur wg MEN są na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Gorzej, poniżej średniej ogólnopolskiej wypadli maturzyści z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego.

Wyniki ogólnopolskie matur wg MEN są na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Gorzej, poniżej średniej ogólnopolskiej wypadli maturzyści z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego.


 

Na początku lipca tegoroczni maturzyści poznali swoje wyniki z egzaminu dojrzałości. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powiedział na konferencji prasowej, że do egzaminu maturalnego przystąpiło ok. 250 tys. absolwentów. - Zdawalność tego egzaminu była na bardzo podobnym poziomie jak w poprzednich latach - podkreślił. Jego zdaniem, matura na poziomie rozszerzonym wyraźnie pokazuje, że odchodzimy od tzw. testomanii, która dosyć często pojawiała się w opiniach, dotyczących polskiej szkoły.


 

PRZEDMIOTY DODATKOWE NAJSŁABIEJ W MYSZKOWIE


 

Powiaty zawierciański i myszkowski znalazły się poniżej średniej krajowej zdawalności, która wyniosła 79,70%.


 

W powiecie myszkowskim do egzaminu przystąpiło 315 osób, a zdało go 217 (68,89%).


 

W powiecie zawierciańskim było to 718 osób, a zdało 520 (72,42%), natomiast w Częstochowie do matury podeszło 2714 osób, a zdało 2174 (80,10%).


 

Obowiązkowo każdy abiturient musiał zmierzyć się z egzaminem dojrzałości z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego na poziomie podstawowym. Języki angielski oraz niemiecki zostały przedstawione, ponieważ są to najpopularniejsze wybory wśród maturzystów.


 

Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów zdający musiał przystąpić do minimum jednego, wybranego przez siebie egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązuje próg 30% (niezależnie od wyniku egzamin zostaje zaliczony).


 

Z najczęściej wybieranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, tj. biologii, chemii, fizyki, informatyki, WOS-u oraz historii najczęściej najwyższe średnie wyniki osiągali uczniowie w Częstochowie, następnie w powiecie zawierciańskim, a na końcu w powiecie myszkowskim.


 

ŚREDNIA Z MATEMATYKI LEPSZA, NIŻ Z POLSKIEGO


 

Egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało w tym roku 95% uczniów, a średni wynik w skali kraju wyniósł 52%. Najtrudniejszym egzaminem była matura z matematyki. Na poziomie podstawowym zdało ją 86 proc. absolwentów. Średni wynik z tego przedmiotu był lepszy niż z języka polskiego i wyniósł 58%. Pomyślnie natomiast poszła uczniom matura z angielskiego, najczęściej wybieranego języka obcego. Na poziomie podstawowym zaliczyło ją 94% zdających, a średni wynik w skali kraju z tego przedmiotu wyniósł 72%.


 

LICEALIŚCI LEPSI, NIŻ ABSOLWENCI TECHNIKUM


 

Wyższy poziom zdawalności matur odnotowano w liceach (86,4%), niż w technikach (70,5%). Średni wynik matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł w liceach 55%, a w technikach 45%. W przypadku matematyki średnia dla liceów wyniosła 64%, a w technikach 49%. Najwyższe wyniki uzyskiwano z języka angielskiego - w liceach 78%, a w technikach 63%.


 

Uczniowie z naszego rejonu najczęściej wybierają szkoły z powiatu myszkowskiego lub zawierciańskiego oraz z Częstochowy i w tym przypadku zebraliśmy dane z CKE, dotyczące średnich wyników matur z obowiązkowych przedmiotów na tych terenach. Język polski najlepiej wypadł w Częstochowie, natomiast najsłabiej w powiecie zawierciańskim. W matematyce prym wiedzie znów Częstochowa, a najsłabiej w statystykach plasuje się powiat myszkowski. W języku angielskim bez zmian, bowiem na pierwszym miejscu znalazła się Częstochowa, a na trzecim powiat zawierciański, za to język niemiecki najlepiej poszedł uczniom z powiatu zawierciańskiego, nieco słabiej absolwentom z powiatu myszkowskiego, a zaraz za nimi znaleźli się maturzyści z Częstochowy.


 

KIEDY POPRAWKA?


 

Osoby, które przystąpiły do wszystkich obowiązkowych egzaminów i nie zdały tylko jednego z nich w części ustnej lub pisemnej, mogą podejść do egzaminu poprawkowego jeszcze tego lata. Część pisemna odbędzie się 20 sierpnia 2019r. o godzinie 09.00 w szkole, w której osobie zdającej nie udało się zdać za pierwszym razem. Z kolei termin poprawkowego egzaminu ustnego zostanie wyznaczony na 20 lub 21 sierpnia 2019r. Natomiast osoby, które nie zdały więcej, niż jednego przedmiotu, mogą przystąpić do egzaminu dopiero za rok.


 

Wyniki z poszczególnych szkół można sprawdzić na stronie internetowej OKE W Jaworznie.


 

Julia Lamch

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe