Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 09:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

STAROSTA: SZCZEPIENIA NA HALI PRZY LICEUM BEZKOLIZYJNE

(Powiat zawierciański) 29 kwietnia odbyła się Sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Uczestniczyło w niej 18 radnych. Starosta odniósł się do kwestii powszechnego punktu szczepień tworzonego przy Liceum Ogólnokształcącym im Stefana Żeromskiego.
Podziel się
Oceń

STAROSTA O SZCZEPIENIU NA HALI PRZY LO
Starosta zaznaczył, że powszechny punkt szczepień na hali gimnastycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego nie będzie przeszkodą dla osób zdających egzaminy maturalne, a zajęcia wychowania fizycznego nie będą zakłócone, gdyż szkoła posiada drugą salą gimnastyczną. – Na terenie Zawiercia jest to najbezpieczniejszy punkt, w którym możemy przeprowadzić akcję szczepień. W pierwszym tygodniu szczepień zostało dla nas zarezerwowane 1200 szczepionek – powiedział. Punkt szczepień formalnie ruszył 4 maja. 
UCHWAŁY: KOMENDANCI POLICJI I STRAŻY O SYTUACJI W 2020 ROKU
Pierwszą z kolei uchwałą, którą podjęła rada (jednogłośnie „za”), była uchwała w sprawie stanu bezpieczeństwa publicznego i pożarowego na terenie powiatu w 2020 roku. Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu oznajmił, iż stan bezpieczeństwa i porządku jest na zbliżonym do lat ubiegłych poziomie, i pandemia nie miała na niego większego wpływu. Poziom przestępczości nieco zmalał, lecz było więcej wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Komendant zasugerował, że mogło to być spowodowane zmniejszoną liczbą akcji przesiewowych organizowanych przez Policję, które miały na celu właśnie wyłapywanie nietrzeźwych kierowców. Komendant Powiatowy Straży Pożarnej zaznaczył zaś – podobnie zresztą jak zrobił to wcześniej Komendant Policji – że pandemia zmusiła straż do zaadaptowania się do niej. W związku z tym pewne działania, jak szkolenia druhów, zostały ograniczone. Komendant poinformował że jeśli chodzi o standardowe zagrożenia, to sytuacja w roku 2020 wyglądała analogicznie do tej z lat wcześniejszych. Zaznaczył poza tym, że straż przede wszystkim zajmuje się wypadkami na drodze, a nie – jak miało to miejsce przed laty – gaszeniem pożarów. 
Również jednomyślnie „za” podjęta została uchwała w sprawie oceny stanu bezpieczeństwa sanitarnego powiatu za 2020 rok. Informacja o stanie stanu bezpieczeństwa została przygotowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zawiera ona dane o sytuacji epidemiologicznej, jakości wody przeznaczonej do spożycia, stanu obiektów komunalnych i użyteczności publicznej, ocenę obiektów nauczania i wychowania dzieci i młodzieży, warunków w środowiskach pracy, oraz działań w zakresie promocji zdrowia i komunikacji społecznej. Jak wynika z informacji pani Inspektor, największą liczbę zachorowań na COVID odnotowano w powiecie w listopadzie 2020, kiedy stwierdzono 1986 zakażeń. Na dzień 31 grudnia 2020 roku odnotowano z kolei 3795 osób, z potwierdzonym korona wirusem. Zmarły z powodu epidemii 92 osoby. 
Radni zatwierdzili też informację zarządzania kryzysowego w powiecie w 2020 roku. Informację przygotował Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. W sesji uczestniczył naczelnik Wydziału, Krzysztof Szlachta, który pokrótce omówił ich treść. –Od 8 lat we współpracy z komendantem Państwowej Straży Pożarnej udaje się nam wykonywać powierzone na nas zadania. […] W roku minionym zdarzeń wielkich, zagrażających bezpieczeństwu, nie było. Wydarzenie kryzysowe jest to wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmuje ponad 2 gminy, które może wywołać duże straty społeczne, czy materialne, i którego zabezpieczenie jest poza mocą sprawczą 1 gminy. Zdarzenia w roku 2020 były raczej małej ważkości. Choć były takie, które mogły zagrażać życiu, czy zdrowiu. Chodzi mi tu o sytuację z watahą dzików. Nasz wydział włączył się też do walki z koronawirusem. Dbaliśmy o transport środków potrzebnych do dezynfekcji, do uruchomienia miejsc przeznaczonych do kwarantanny. 
Podczas obrad podjęto także szereg uchwał dotyczących przekazania gminie Łazy pełnienia roli inwestora, w zakresie koniecznym do realizacji zadania polegającego na uzupełnieniu dróg powiatowych. Mowa o ciągach pieszych biegnących wzdłuż ulicy 1 Maja w Rokitnie Szlacheckim, wzdłuż ulicy w Chruszczobrodzie-Piaski, wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza w Chruszczobrodzie, oraz w zakresie od ul. Grabowskiej w Niegowoniczkach do ul. Szkolnej w Grabowej. 
DOTACJA NA RENOWACJĘ WITRAŻY W KOŚCIELE PRZEKAZANA
Odpowiedź na swoje zapytanie z interpelacji uzyskała radna Barbara Laskowska. Radna zwróciła się z prośbą o wyremontowanie ulicy Szkolnej w sołectwie Kidów, i uzyskała odpowiedź, że poczynione zostaną starania, aby załatwić tę sprawę. Na rok bieżący planowane jest wyrównanie nawierzchni destruktem asfaltowym 
Poza tym przewodnicząca obrad przekazał informację, iż Ministerstwo Kultury (w ramach programu Ochrona Zabytków) przekazało dotację w wysokości 90 tysięcy złotych dla parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, na renowację witraży. Całkowity koszt tego zadania ma wynieść 204.218 zł. 
Może czas pożegnać pandemię?
Na sam koniec sesji jeden z radnych złożył wniosek, aby kolejna sesja odbyła się w formie stacjonarnej, i żeby założyć wszystkim radnym adresy e-mail ze stopką powiatu. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama