Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 07:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

LISTONOSZ URATOWAŁ MU ŻYCIE

(Masłońskie, Poraj) To właśnie o takich jak on „Skaldowie” w piosence „Medytacje wiejskiego listonosza” śpiewali: „Kapelusz przed pocztą zdejm”. Stanisław Mizera, listonosz z Poraja w czwartek 2 lutego podczas rozwożenia poczty w Masłońskim znalazł człowieka leżącego na ziemi na 15 stopniowym mrozie. Mężczyzna znajdujący się około 200 metrów od najbliższych zabudowań z pewnością by zamarzł gdyby nie reakcja listonosza. Do domu nie miał szans dotrzeć, miał bowiem złamaną nogę.      
Podziel się
Oceń

(Masłońskie, Poraj) To właśnie o takich jak on „Skaldowie” w piosence „Medytacje wiejskiego listonosza” śpiewali: „Kapelusz przed pocztą zdejm”. Stanisław Mizera, listonosz z Poraja w czwartek 2 lutego podczas rozwożenia poczty w Masłońskim znalazł człowieka leżącego na ziemi na 15 stopniowym mrozie. Mężczyzna znajdujący się około 200 metrów od najbliższych zabudowań z pewnością by zamarzł gdyby nie reakcja listonosza. Do domu nie miał szans dotrzeć, miał bowiem złamaną nogę.

Kiedy gratulujemy Stanisławowi Mizerze godnej naśladowania postawy ten tylko lekko się uśmiecha i odpowiada skromnie: „drobnostka”. Ta „drobnostka” uratowała jednak życie mężczyźnie, który w drodze do domu poślizgnął się na śniegu, upadł i złamał nogę. Od najbliższych zabudowań dzieliło go 150 – 200 metrów. Wołał o pomoc, ale to dość odludne miejsce. Słupek rtęci wskazywał – 15 stopni Celsjusza. Kiedy powoli tracił nadzieję na ratunek, na mało uczęszczanej drodze pojawił się listonosz z Poraja. – To było około godziny 14.00. na takim trochę odludziu. Końcówka ulicy Sportowej, początek Nadrzecznej w Masłońskim. Niektórzy nazywają to miejsce „Podkuźnica”. Zauważyłem mężczyznę leżącego przy drodze. Znałem go, nawet wcześniej tego samego dnia byłem u niego z listem poleconym, ale go nie zastałem. Było bardzo zimno. Nie wyczułem od niego specjalnie alkoholu, był z nim normalny kontakt, był czysto i schludnie ubrany. Przez pewien czas usiłował sam jakoś sobie radzić, szedł podpierając się jakąś sztachetą. Teraz leżała obok niego, a on nie miał już możliwości i siły na dojście do domu. Dzielił go od niego jeszcze ponad kilometr. Zresztą gdyby nawet dotarł do domu, to jest on osobą samotną, żyjącą bardzo skromnie w trudnych warunkach. Nie wiem czy ze złamaną nogą potrafiłby rozpalić ogień w piecu, coś koło siebie zrobić – relacjonuje Stanisław Mizera. Nie namyślając się długo wykręcił numer „112”, a do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego czuwał przy mężczyźnie. – Jak nie ja, to może ktoś inny by go znalazł? Może ktoś by tędy jechał i zwrócił uwagę? Jak czuwałem przy tym panu, jechał inny samochód i też się zatrzymał. Pojechał, kiedy jego kierowca zorientował się, że wezwałem pomoc – Stanisław Mizera nie dostrzega w swym zachowaniu niczego nadzwyczajnego. - Zrobiłem to co trzeba w takiej sytuacji. No, jak nie pomóc człowiekowi? – pyta, nie oczekując odpowiedzi. Jak sam mówi, od czasu zdarzenia nie widział się z mężczyzną, któremu bez wątpienia uratował życie. – Wiem, że trafił do szpitala, ale nie wiem czy już z niego wyszedł. Jeśli nawet, to przypuszczam, że trafił z niego bezpośrednio do jakiegoś ośrodka pomocy społecznej. Ktoś na pewno dalej się nim zaopiekował, bo sam w takim stanie, i w takich warunkach w jakich mieszkał, mógłby sobie w zimie nie poradzić – podsumowuje listonosz z Poraja.

Stanisław Mizera dostarcza ludziom pocztę od 25 lat. Bardzo lubi swoją pracę. A że wykonuje ją dobrze, niech świadczy przykład sprzed kilku lat. Pan Stanisław znalazł wtedy 200 złotych i dowód osobisty mieszkanki Czeladzi. Nawet przez moment nie pomyślał, by niemałą jak na tamte czasy sumę zostawić dla siebie. Odnalazł numer telefonu kobiety w książce telefonicznej, zadzwonił i poinformował o znalezisku. Wdzięczna panu Stanisławowi kobieta odebrała dokumenty i pieniądze na „jego” poczcie. – Człowiek ma czyste sumienie – uśmiecha się skromnie Stanisław Mizera wspominając tamtą historię.


Robert Bączyński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama