Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 22:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

STAROSTWO SPUŚCIŁO Z CENY, MIASTO KUPI INTERNAT

(Myszków) To, czego do tej pory nie udawało się załatwić przez kilka ładnych lat wydaje się zmierzać do końca. Starostwo Powiatowe w Myszkowie sprzeda miastu internat przy Zespole Szkół nr 2 na Będuszu. Powiatowi rajcy zdecydowali się sporo spuścić z ceny. Władze miasta zapłacą za budynek 40 procent wartości operatu szacunkowego, czyli 288 tysięcy złotych. Sprawę kupna - sprzedaży przedstawiciele Rad Powiatu i Miasta muszą „klepnąć” w stosownych uchwałach. Wydaje się to być już tylko formalnością.  
Podziel się
Oceń

(Myszków) To, czego do tej pory nie udawało się załatwić przez kilka ładnych lat wydaje się zmierzać do końca. Starostwo Powiatowe w Myszkowie sprzeda miastu internat przy Zespole Szkół nr 2 na Będuszu. Powiatowi rajcy zdecydowali się sporo spuścić z ceny. Władze miasta zapłacą za budynek 40 procent wartości operatu szacunkowego, czyli 288 tysięcy złotych. Sprawę kupna - sprzedaży przedstawiciele Rad Powiatu i Miasta muszą „klepnąć” w stosownych uchwałach. Wydaje się to być już tylko formalnością.

 

Porozumienie, choć nie bez „walki” udało się osiągnąć podczas spotkania przedstawicieli obydwu rad w piątek 7 października. - Naszym zamiarem jest stworzyć obiekt, w którym dominować będą mieszkania komunalne z domieszką socjalnych. Jest bardzo ważne, aby przyświecał nam cel społeczny – rozpoczął przedstawianie swoich racji burmistrz Włodzimierz Żak, który zaproponował kupno byłego internatu za 288 tysięcy złotych. Wynikało to z jego wniosku o udzielenie 60 - procentowej bonifikaty od wartości budynku określonej przez biegłego rzeczoznawcę. Tu warto zaznaczyć, że ten ostatni wycenił nieruchomość na Będuszu na poziomie 720 tysięcy złotych. Żak podnosił, że jako gospodarz miasta oferuje tylko tyle, bo i tak w internat trzeba „włożyć” ok. 4 milionów złotych. Tyle potrzeba by stworzyć w nim ok. 50 - 60 mieszkań komunalnych i socjalnych.

 

CZY INTERNAT NIE ZA DROGI?

 

Kiedy wydawało się, że porozumienie rychło zostanie osiągnięte swoje wątpliwości zaczęli wyrażać przedstawiciele Rady Miasta. Zdaniem niektórych radnych wartość operatu szacunkowego była zawyżona. - Skąd wzięła się ta kwota? Jaką metodą ją wyliczono? –dopytywał radny Andrzej Ciesielski. - Ktoś to wycenił z powietrza – wtórował mu Sławomir Dymczyk. Radni z Myszkowa przypominali, że sprzedany wcześniej pierwszy budynek internatu „poszedł” za ok. 170 tysięcy złotych, mimo że jego operat szacunkowy opiewał na przeszło 300 tysięcy złotych. - Infrastruktura internatu, który obecnie zamierzamy sprzedać, jest w o wiele lepszym stanie technicznym. Ponadto znajduje się w nim kotłownia. Internat znajduje się też na działce o dwukrotnie większej powierzchni – 66 arów, aniżeli obiekt sprzedany poprzednio. Należy wziąć wszystkie te okoliczności pod uwagę mówiąc o cenie – starał się tonować emocje starosta Wojciech Picheta.

 

Po rozważeniu i odrzuceniu kilku pomysłów, m.in. przeprowadzenia nowej wyceny czy odłożenia dyskusji do czasu wspólnego obejrzenia przez radnych internatu, oraz wymianie poglądów, w których dominowały zazwyczaj emocje radni osiągnęli porozumienie. Propozycja złożona przez Włodzimierza Żaka została przyjęta i uznana za wiążącą. Rada Powiatu i Rada Miasta doszły do porozumienia. Obie strony zaakceptowały rozwiązanie, zgodnie z którym Powiat Myszkowski sprzeda internat za 40 proc. wartości, czyli za kwotę 288 tys. zł. Teraz wspólne stanowisko pozostało jedynie przegłosować na sesjach.

 

DO KOGO NALEŻEĆ BĘDZIE OSTATNIE SŁOWO?

 

Ilekroć pojawiał się pomysł kupna przez miasto internatów na Będuszu, z zamiarem przekształcenia ich na mieszkania komunalne i socjalne pojawiał się też opór lokalnej społeczności, która obawia się uciążliwego sąsiedztwa. Pojawiały się zarzuty o tworzeniu w tym miejscu „getta”, podpisywane były listy protestujących. Na tle internatu, w sprawie sprzedaży którego osiągnięto kompromis kręcone były nawet telewizyjne programy na żywo. Jak będzie tym razem? Czy mieszkańcy pogodzili się z nieuniknionym, czy znów stawią opór władzom miasta? Jakby nie było, ufamy że i tu można będzie się w tej sprawie dogadać? (rb)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama