SZPITAL Z ZYSKIEM ALE W DŁUGACH?

  • 23.04.2022, 13:24 (aktualizacja 19.05.2022, 06:25)
  • Sebastian Michalak
SZPITAL Z ZYSKIEM ALE W DŁUGACH?

Podziel się:

Oceń:

(Powiat zawierciański) Na ostatniej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego 24 marca, radni podjęli, między innymi, uchwały w sprawie zmian w budżecie na ten rok oraz przyjęcia sprawozdania z wykonania planu finansowego szpitala powiatowego za ubiegły rok.

SZPITAL Z ZYSKIEM ALE W DŁUGACH?
I tak - jeśli chodzi o budżet – to doszło między innymi do zwiększenia, ale także zmniejszenia wydatków majątkowych. Zwiększenia o 4,6 mln zł, a zmniejszenia o 9,4 mln zł. W skutek tego do istotnej zmiany doszło w dziale Transport i łączność, bo o 3,7 mln zł zwiększony został – w związku z wyższą kwotą dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - limit przeznaczony na przebudowę dróg powiatowych w miejscowości Wólka Ołudzka, Jeziorowice, Otola, Wola Libertowska i Żarnowiec. O 9,3 mln zł zmniejszone zostały za to – w wyniku ponownego złożenia wniosku o dofinansowanie i wydłużenia okresu realizacji - wydatki zarezerwowane na budowę nowego wiaduktu nad torami PKP w miejscowości Wygoda. 
Poza tym rada przyjęła też uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdań za rok 2021 z działalności jednostek organizacyjnych powiatu, działających w sferze pomocy społecznej. Przy okazji jednostki poinformowały o swoich potrzebach. I tak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wskazało, dla przykładu, na potrzebę zatrudnienia dodatkowych specjalistów, którzy mieliby realizować kolejne zadania przypisane jednostce, w tym nowe programy PFRON oraz programy na rzecz pomocy uchodźcom. Z kolei Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu wskazał na  potrzebę modernizacji oświetlenia zewnętrznego DPS, a Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na remont wymiennikowni obsługującej LO im. Heleny Malczewskiej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Tęcza” oraz Placówkę Opiekuńczo Wychowawczą „Familia”.
SZPITAL Z ZYSKIEM. Radna Milejska alarmuje, że bardzo wzrosły zobowiązania!
Jak już wspomniano, przyjęta została też uchwała w kwestii sprawozdania finansowego Szpitala Powiatowego za 2021 rok. Najściślej mówiąc, szpital uzyskał na koniec roku zysk w wysokości 7,1 mln zł. 
Głos w sprawie sprawozdania zabrała radna Maria Milejska, która zaznaczyła, że nie została wspomniana kwestia finansowych zobowiązań szpitala. – W dokumentach, które nam zaprezentowano, przedstawiono również zobowiązania szpitala. Od roku 2018, kiedy skończyła się poprzednia kadencja, zobowiązania wynosiły 48,2 mln zł. Na koniec roku 2021 wynoszą 70,1 mln zł. Jeszcze takich zobowiązań w historii szpitala nie było. Dlatego chciałaby zapytać, czy państwo analizowaliście rubrykę dotyczącą zobowiązań?
Radna poprosiła starostę Gabriela Dorsa o odpowiedź w kwestii zobowiązań, a ten wyznaczył do niej uczestniczącego w sesji dyrektora szpitala, Piotra Zachariasiewicza, który oznajmił, że szpital odpowie radnej na jej pytanie w formie pisemnej.
- Szpital Powiatowy w Zawierciu cały czas prezentuje bardzo dobry wynik finansowy od 3 lat. Finanse szpitala są niezagrożone. Wszystkie inwestycje, które były zaplanowane, zostały zrealizowane albo są realizowane na bieżąco. W ostatnich latach szpital zainwestował 53 mln zł w rozwój szpitala, z czego 33 mln zł zostały zainwestowane ze środków Unii Europejskiej, 13 mln zł ze środków własnych, i cały czas ma bardzo dobre podstawy do tego, żeby się rozwijać. W tym rozwijać świadczenia zdrowotne. Od 2 lat szpital wypłaca dla pracowników dodatkowe świadczenie pieniężne w grudniu, tzw. nagrodę przedświąteczną – powiedział jeszcze dyrektor Zachariasiewicz.
- Zadałam pytanie, na które chciałabym uzyskać odpowiedź. Skąd te 70 mln zł zobowiązań? Myślę, że to jest prosta odpowiedź, panie dyrektorze – oznajmiła Maria Milejska.
Odpowiedź na miejscu jednak nie padła, i Przewodnicząca Rady Powiatu  Barbara Laskowska zadecydowała o przejściu do głosowania. Mówiąc krótko, uchwała dotycząca sprawozdania została podjęta. Było 12 głosów „za”, 1 „przeciw”, a 8 osób „wstrzymało się” od głosu. 
TECHNIK ELEKTRYK W ZESPOLE SZKÓŁ
Inna uchwała przyjęta przez radnych dotyczyła ustalenia zadań i wysokości środków, jakie mają być przeznaczone na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Podjęcie tej uchwały było związane z tym, że pod koniec lutego PFRON dokonał podziału środków przeznaczonych dla powiatów. Ogólnie rzecz ujmując, powiat zawierciański otrzymał 3,4 mln zł. najwięcej pieniędzy ma zostać wykorzystane na terapie zajęciowe (1,6 mln zł). 
Ponadto, nim podjęto uchwały, starosta złożył sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu. Oznajmił w nim między innymi, iż Zarząd wyraził zgodę na uruchomienie nowego kierunku kształcenia w zawodzie technik elektryk w Technikum nr 5 w Zespole Szkół im. Józefa Bema w Zawierciu. 
Następna sesja Rady Powiatu odbędzie się 28 kwietnia. Jej tematem przewodnim ma być ocena stanu bezpieczeństwa publicznego i pożarowego oraz sanitarno-epidemiologicznego na terenie powiatu w 2021 roku. 

Odpowiedź dyrektora Piotra Zachariasiewicza: https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/8072,szpital-z-zyskiem-odpowiada-na-zarzut-o-dlugi

i riposta radnej Marii Milejskiej: https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/8073,odpowiedz-marii-milejskiej

Sebastian Michalak

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenek
Zenek 23.04.2022, 21:14
A gdzie jest ten wysokopłatny specjalista od szpitali ? -Jorg? Tak się chwalił sukcesami. I do czego ten Pan dopuścił ?

Pozostałe