Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 19:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PRZYBLIŻAJĄ MIESZKAŃCOM RĘKODZIEŁO Z ŁYKÓW

(Koziegłowy) „Łyk(o) Tradycji” to nazwa projektu, który zakłada cykl zajęć dla grup w każdym wieku. W spotkaniach wzięło łącznie udział 600 osób. Projekt realizują Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów oraz Osikowa Dolina. Czym jest tytułowe łyko? To wiórki drzewne, z których wytwarzane było rękodzieło ludowe. Organizowane warsztaty rękodzielnicze mają przybliżyć lokalne dziedzictwo kulturowe i tradycję.
Podziel się
Oceń

Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego koordynatorem jest Izabela Churas - etnograf, pracownik MGOPK w Koziegłowach.Spotkania warsztatowe odbywają się w Osikowej Dolinie w poszczególnych grupach wiekowych, a ich uczestnicy poznają sposób wytwarzania rękodzieła z drzewa osikowego. Z wiórek wyrabia się na przykład kapelusze, kwiaty oraz elementy dekoracyjne.
Rękodzieło propaguje koziegłowskie Koło Gospodyń Wiejskich, którego historia sięga 100 lat. - Gospodynie aktywnie uczestniczyły przy biciu rekordu Guinnessa w 2006 r. szyjąc we współpracy z Osikową Doliną największy kapelusz świata z łyka osikowego. Panie z KGW brały tez udział w tworzeniu gigantycznego Orła Białego prezentowanego w 2019 r. w biało-czerwonym korowodzie w Warszawie. To właśnie gospodynie wraz z instruktorami przekazują uczestnikom projektu wiedzę, jak na przełomie lat zmieniały się wyroby z łyka osikowego – przekazuje Urząd Gminy i Miasta w Koziegłowach.
W warsztatach realizowanych w ramach projektu „Łyk(o) Tradycji” będzie mogło wziąć udział w sumie 600 osób w podziale na 25 grup. Podczas zajęć uczestnicy mają zostać zapoznani z tradycją i współczesnością osikowego łyka, z historią wyrobów osikowych, a na koniec uczestnicy wykonują z wiórków drewna białego orła. Podczas warsztatów odbywają się również spotkania z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich, można też liczyć na opowieści i przyśpiewki zespołu śpiewaczego Ziemianki. 
(es) Foto: UGiM Koziegłowy



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama