TRWA ZBIÓRKA ŚRODKÓW NA NOWY AMFITEATR W ŻARKACH LETNISKU

  • 19.03.2021, 14:10
TRWA ZBIÓRKA ŚRODKÓW NA NOWY AMFITEATR W ŻARKACH LETNISKU

Podziel się:

Oceń:

(Żarki Letnisko, gm. Poraj) Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej prowadzi zbiórkę funduszy na budowę nowego amfiteatru. Ten ważny i piękny cel mogą wesprzeć wszyscy mieszkańcy – nie tylko Żarek Letniska. W tym bowiem miejscu przez wiele lat organizowane były wydarzenia kulturalne, które cieszyły się dużą popularnością i przyciągały do urokliwej miejscowości szeroką publiczność.

Nowy amfiteatr powstanie w miejscu dotychczasowego obiektu, który wybudowany został przez Radę Sołecką ok. 20 lat temu. Dla osób nieznających Żarek Letniska – chodzi o miejsce między basenem a torami, przy rzeczce. Niestety, dawny amfiteatr nadszarpnięty zębem czasu nie nadawał się już do użytku. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska (w skrócie TPŻL) postanowiło działać. Stary obiekt trzeba było zburzyć, a w jego miejscu powstać może nowy, który będzie służył mieszkańcom gminy Poraj(i nie tylko) przez kolejne lata.

Jak wyjaśnia Barbara Woźniak, prezes TPŻL gmina ma ograniczony budżet, a w Żarkach Letnisku jest wiele innych, bardzo ważnych inwestycji do zrealizowania – kanalizacja, drogi. To jeden z powodów, dla których miłośnicy Żarek Letniska i członkowie TPŻL nie oczekują, aż coś „zrobi się samo”, tylko biorą sprawy w swoje ręce. - Dlatego podjęliśmy się realizacji tego trudnego zadania, by wykonać je wspólnymi siłami – mówi Barbara Woźniak.

150 TYSIĘCY DOTACJI NA BUDOWĘ SCENY

Cała inwestycja podzielona jest na trzy etapy, a całkowity jej koszt szacuje się na 280 tysięcy złotych. Pierwszy etap przedsięwzięcia obejmuje budowę sceny z podjazdem dla osób niepełnosprawnych oraz zaplecze, na co potrzeba ok. 200 tysięcy złotych. W drugim etapie planuje się budowę zadaszenia, co może kosztować 70-80 tysięcy złotych.

Urząd Marszałkowski przyznał Towarzystwu dotację w kwocie 150 tys. złotych, która zostanie wypłacona po wykonaniu prac. Dlatego najpierw TPŻL musi zebrać potrzebną kwotę, zrealizować pierwszy etap budowy amfiteatru, rozliczyć wykonane prace i wtedy w krótkim czasie otrzyma dotację. Był to temat jednej z dyskusji podczas lutowej sesji Rady Gminy w Poraju, o czym pisaliśmy już na naszych łamach. Towarzystwo chce pożyczyć 150 tys. zł od gminy, które (najpóźniej w ciągu kilku miesięcy) zostaną gminie zwrócone. Pomysł popiera większość radnych i wójt Katarzyna Kaźmierczak.

PIERWSZE PRACE WYKONANE WSPÓLNYMI SIŁAMI

TPŻL potrzebuje jeszcze 50 tysięcy złotych na wkład własny. W celu zebrania funduszy utworzono zbiórkę na portalu zrzutka.pl (zrzutka.pl/6x9h55). Na razie wsparło ją 18 osób, które łącznie przekazały prawie 3 tysiące złotych (dane na dzień 16 marca). Internetowa zbiórka będzie jeszcze prowadzona przez trzy miesiące, więc jest realna szansa na to, że uda się zebrać potrzebną kwotę. Liczy się każda kwota, jaką zainteresowani i chętni są w stanie przekazać na rzecz budowy amfiteatru – może to być 5 lub 10 złotych.

- Nasze działania wspierają : Sołtys, Rada Sołecka, Pani Wójt i kompetentni pracownicy Urzędu Gminy Poraj. Jesienią rozpoczęliśmy przygotowania terenu pod budowę nowego Amfiteatru – czytamy w opisie internetowej zbiórki. Prezes TPŻL Barbara Woźniak wyjaśnia, że do tej pory rozebrano stary amfiteatr, jest nowa płyta (przed przyszłą sceną), wymieniono część ławek, niwelowany jest teren pod scenę. To, co zrobiono dotychczas, było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Gminy i darczyńców – dobrych dusz.

MOŻE LATEM SPOTKAMY SIĘ W NOWYM AMFITEATRZE

Inwestycja (ze względu na przyznaną dotację z Urzędu Marszałkowskiego) musi być skończona do października. Realizacja pierwszego etapu budowy amfiteatru może zająć ok. 2 miesięcy, zdaje się więc, że czasu jest aż nadto. Najważniejsze jest to, by zebrać potrzebną kwotę – im wcześniej, tym lepiej.

Mam nadzieję, że pierwszy etap budowy zakończymy latem. Jeśli poluzowane zostaną obostrzenia sanitarne, a sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, to może uda nam się jeszcze zorganizować pierwsze wydarzenie w nowym amfiteatrze – mówi prezes TPŻL Barbara Woźniak.

SPONSORZY SĄ DUŻYM WSPARCIEM

Ważną rolę w działalności Towarzystwa odgrywają sponsorzy, którzy wspierają działania TPŻL. Nie inaczej będzie i tym razem – Towarzystwo jest w trakcie rozmów ze sponsorami strategicznymi, którzy zaoferowali swoją pomoc w budowie nowego amfiteatru i jak zapewnia prezes Woźniak nie wycofują się ze swoich obietnic.

Gdyby udało się uzbierać więcej pieniędzy, to zostaną one przeznaczone na budowę zadaszenia. Na drugi etap budowy Towarzystwo zamierza starać się o pozyskanie środków zewnętrznych - dofinansowania lub dotacji, tak jak ma to miejsce przy pierwszym etapie prac.

MIEJSCE DLA KAŻDEGO

Amfiteatr to miejsce, w którym różne wydarzenia kulturalne odbywają się w ciepłych miesiącach roku – najczęściej latem, ale też wiosną i jesienią,. Taki obiekt to prawdziwa perełka nie tylko dla samych Żarek Letniska, które są piękną i atrakcyjną miejscowością, ale również dla gminy Poraj, a dalej – dla powiatu myszkowskiego. Miejsce posłuży wszystkim chętnym i może być jedną z lokalnych atrakcji.

- Potrzebny jest taki obiekt. Mamy miejsce, trzeba je tylko zagospodarować – przekonuje Barbara Woźniak. Przypomnijmy, że na terenie amfiteatru organizowane były takie imprezy jak Imieniny Hrabiny, Jurajska Noc Kabaretowa, czy też Folkloriada Jurajska. (es)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hania
Hania 20.03.2021, 12:14
Jeśli radni byli za udzieleniem przez gminę pożyczki dla TPŻL i uchwała taka została podjęta to w czym jest problem? Niech gmina udzieli tej pożyczki w kwocie 150 tys. zł. Dlaczego jeszcze tych pieniędzy nie przelano na konto TPŻL?

Pozostałe