SPŁYW RZEKĄ PILICĄ

  • 30.12.2020, 15:25
  • Czesław Orliński
SPŁYW RZEKĄ PILICĄ
(Szczekociny) Szczekociński szlak wodny Pilicą na kajakach na trasie Szczekociny-Przyłęk trwa około 4 godzin. Start odbywa się niedaleko bramy XVIII-wiecznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Szczekocinach przy ul. Senatorskiej.

We wtorek 11 sierpnia 2020 r. gościem specjalnym spływu był prof. dr Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie z rodziną. Z wypowiedzi Profesora wynika, iż ostatnio częściej korzysta ze spływów, niż wędrówek górskich.
Zdaniem uczestników spływu rzeką Pilicą szczególne zanieczyszczenie wody występuje na początkowej części rzeki do młyna pod Szczekocinami, gdzie jest pierwsza przenoska. Tam funkcjonuje mała elektrownia wodna przy młynie Pana Niwińskiego. Pan Profesor podkreśla, że dalsza część rzeki jest czystsza i spływ mimo pewnych przeszkód nie stanowi trudności. Uczestnicy byli zadowoleni z wyprawy kajakowej. Wcześniej odbyli dwudniowy spływ Pilicą od Maluszyna.
Na mecie uczestnicy spływu mieli okazję spotkać się z delegacją Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach. Była to szansa do wymiany wspomnień dotyczących tradycji kościuszkowskich oraz wydawnictw o tematyce regionalnej i kościuszkowskiej. Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach przekazało gościom znaczki rajdowe, pocztówki ze Szczekocin, folder „650 lat miasta 1355-2005 r.” oraz przewodnik dotyczący bitwy T. Kościuszki pod Szczekocinami (6 czerwca 1794 r.)
Profesor Rokosz wspominał uroczystość pobrania ziemi z kopca kosynierów w Wywle do kolumbarium Kopca Kościuszki w Krakowie. Na Kopcu Kościuszki powstało muzeum kościuszkowskie. Pan Profesor przekazał zaproszenie na uroczystość 200-lecia powstania Komitetu Kopca Kościuszki, które planowane jest na 15 i 16 października 2020 r. Będzie to spotkanie środowisk kościuszkowskich z kraju i zagranicy. Ta data nawiązuje do otwarcia muzeum na kopcu, które rozpoczął 16 października w 1820 r. generał Franciszek Ksawery Paszkowski, krewny Naczelnika.
 

Czesław Orliński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe