Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 15 lipca 2025 23:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SPŁYW RZEKĄ PILICĄ

(Szczekociny) Szczekociński szlak wodny Pilicą na kajakach na trasie Szczekociny-Przyłęk trwa około 4 godzin. Start odbywa się niedaleko bramy XVIII-wiecznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Szczekocinach przy ul. Senatorskiej.
Podziel się
Oceń

We wtorek 11 sierpnia 2020 r. gościem specjalnym spływu był prof. dr Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie z rodziną. Z wypowiedzi Profesora wynika, iż ostatnio częściej korzysta ze spływów, niż wędrówek górskich.
Zdaniem uczestników spływu rzeką Pilicą szczególne zanieczyszczenie wody występuje na początkowej części rzeki do młyna pod Szczekocinami, gdzie jest pierwsza przenoska. Tam funkcjonuje mała elektrownia wodna przy młynie Pana Niwińskiego. Pan Profesor podkreśla, że dalsza część rzeki jest czystsza i spływ mimo pewnych przeszkód nie stanowi trudności. Uczestnicy byli zadowoleni z wyprawy kajakowej. Wcześniej odbyli dwudniowy spływ Pilicą od Maluszyna.
Na mecie uczestnicy spływu mieli okazję spotkać się z delegacją Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach. Była to szansa do wymiany wspomnień dotyczących tradycji kościuszkowskich oraz wydawnictw o tematyce regionalnej i kościuszkowskiej. Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach przekazało gościom znaczki rajdowe, pocztówki ze Szczekocin, folder „650 lat miasta 1355-2005 r.” oraz przewodnik dotyczący bitwy T. Kościuszki pod Szczekocinami (6 czerwca 1794 r.)
Profesor Rokosz wspominał uroczystość pobrania ziemi z kopca kosynierów w Wywle do kolumbarium Kopca Kościuszki w Krakowie. Na Kopcu Kościuszki powstało muzeum kościuszkowskie. Pan Profesor przekazał zaproszenie na uroczystość 200-lecia powstania Komitetu Kopca Kościuszki, które planowane jest na 15 i 16 października 2020 r. Będzie to spotkanie środowisk kościuszkowskich z kraju i zagranicy. Ta data nawiązuje do otwarcia muzeum na kopcu, które rozpoczął 16 października w 1820 r. generał Franciszek Ksawery Paszkowski, krewny Naczelnika.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIEAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Kupiłam z Grecji były pyszne i wychodzi na to, że zdrowszeData dodania komentarza: 10.07.2025, 11:41Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: 😍🏍️😍Data dodania komentarza: 3.07.2025, 20:48Źródło komentarza: 50 lat kultowej Hondy Gold Wing! Jubileuszowy złoty Gold Wing w naszej redakcji!Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Kupiona👍pięknie wydana i fajne przepisyData dodania komentarza: 3.07.2025, 20:47Źródło komentarza: Grecja dla zielonychAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: Szokujące info. To jest „Polska zdrowa żywność” to ja podziękuję za takie zdrowie 😡 rolnicy krytykują żywność z Ukrainy a sami nie lepsi. Idę do Biedry po czereśnieData dodania komentarza: 2.07.2025, 14:04Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama