EPIDEMIA NA PARAFII W PIŃCZYCACH

  • 04.04.2020, 21:21 (aktualizacja 05.04.2020, 08:46)
  • Jarosław Mazanek
EPIDEMIA NA PARAFII W PIŃCZYCACH
(Pińczyce, gm. Koziegłowy) Sytuacja musi być poważna, gdyż na stronie UMiG Koziegłowy ukazało się ogłoszenie podpisane przez dyrektora PSSE w Myszkowie, doktora Marka Olenderka, aby do Sanepidu zgłaszały się osoby które miałby kontakt z proboszczem tej parafii Pawłem Lamkiem. Gdy napisaliśmy na gazetamyszkowska.pl, że w Pińczycach jest ognisko zakażenia w parafii, że chora jest matka organistki, posypały się komentarze, że to zbyt dokładnie, że „rodo”, jakby wcześniej w Pińczycach nie było wiadomo o kogo chodzi. Teraz gmina i Sanepid same podają, żeby każdy kto miał kontakt z ks. Lamkiem w dniach 21-25.03.2020 zgłosił się do Sanepidu, tel. 603 779 492.

Brałeś udział we mszy w tych dniach, przyjąłeś lub przyjęłaś komunię z ręki? Internetowe bzdury rozsiewane jak wirus przez nielicznych nieodpowiedzialnych księży, że „konsekrowane ręce nie zarażają” to ciemnogród i zabobony. Wirus albo jest ateistą albo ma wszelkie religie za nic. Ręce jak ręce. Wg. różnych szacunków objęcie kwarantanną może dotyczyć wkrótce od 100 do 150 mieszkańców Pińczyc.

Czy rząd mówi nam prawdę o sytuacji?

To pytanie zadaje sobie niemal każdy, stawiamy je ciągle w redakcji Gazety Myszkowskiej. Najpierw domagaliśmy się lokalnych informacji o sytuacji w powiatach: myszkowskim, zawierciańskim. Sanepid odsyłał do Ministra Zdrowia, wojewody. Ci podawali informacje o ilości zakażonych, leczonych czy osób w kwarantannie dla całego kraju, ewentualnie dla województwa. A co z gminami i powiatami? Wywalczyliśmy podawanie raportów codziennych dotyczących powiatów. Choc i to jest mało. Wygląda na to, że po stwierdzeniu w piątek, 3.04 dużej liczby ponad 400 przypadków na Śląsku, nowych zarażonych , służby rządowe dostały nakaz ograniczenia informacji.

-Do czwartku 2.04 otrzymywaliśmy z Sanepidu listę imienną z adresami osób na kwarantannie. Była tam też adres Pińczyce, Kościelna 4, wtedy nie skojarzyłam, że to adres parafii. Ale w piątek 3.04 dostaliśmy już tylko komunikat o liczbie osób, bez nazwisk i adresów. Nie były to dla nas informacje, dla sensacji. Dzięki nim, wiedzieliśmy kto może potrzebować pomocy, gdzie uważać kontaktując się. Moim zdaniem wszyscy powinni wiedzieć, gdzie jest kwarantanna, na domach powinny być obowiązkowo kartki „koronawirus-kwarantanna” -mówi urzędniczka z koziegłowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. -I niech pan doda, że my naprawdę ciężko pracujemy, choć urząd jest zamknęty. Kogo trzeba, obsługujemy, teraz przygotowujemy paczki żywnościowe, które rozwozić będą strażacy.

 

Czy można ufać rządowi który zakazuje przytulania?

1 kwietnia rząd wprowadził dodatkowe zakazy, w związku z epidemią. Nie wejdziemy do lasu, parku narodowego. To 25% powierzchni Polski. Ale- uwaga- nie dotyczy myśliwych! Zakaz wchodzenia do lasu choć nie bardzo wiadomo czym podyktowany (nie skupiać się w grupy, można nawet ustalić, że w lesie 1 człowiek na 100 drzew, ale całkowity zakaz? W rozmowach między ludźmi pojawia się naturalna wątpliwość, czy można ufać władzy, która uchwala głupie przepisy? 1 kwietnia rząd wprowadził zakaz przytulania. Tak, to nie Prima Aprilis. Naprawdę! W domu śpicie „na łyżeczkę”? W samochodzie z żoną czy partnerką 10-20 cm od siebie (w zależności od klasy samochodu)? Ok. Buzi tylko przed wyjściem z auta, na chodniku 2 metry od siebie. To po prostu głupie. A władza, która uchwala głupie przepisy, „bo może”, prosi się o serię memów, i o to, że nikt nie będzie ich respektował. Ja przynajmniej, nie zamierzam zaprzestać przytulać żony tylko dlatego, że ktoś w rządzie „odleciał”.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mati
Mati 07.04.2020, 15:14
Czemu siejecie panike takimi słowami. Porozmawiajcie z osobami których problem dotyczy.
Heniu
Heniu 06.04.2020, 09:54
Mało miejsca już na cmentarzu w Pinczycach, nie wiem jak to będzie dalej
Mieszkanka
Mieszkanka 06.04.2020, 09:12
Szkoda tylko, że sanepid nie wydał informacji, że niezgłoszenie się podlega karze pieniężnej, bo ludzie wychodzą z założenia, że 14 dni od kontaktu z księdzem minęło więc się nie muszą zgłaszać.
Maciek
Maciek 05.04.2020, 08:30
Prosze o podanie źródła informacji, że zakaz nie dotyczy myśliwych
Pińczycjanin :)
Pińczycjanin :) 04.04.2020, 22:46
Panie Jarosławie - Autorze - chylę czoła, za taki artykuł. Krótko, rzetelnie, na temat. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!

Pozostałe