GMINA ŁAZY NIE GODZI SIĘ NA NOWĄ LINIĘ KOLEJOWĄ

  • 20.03.2020, 00:00
  • Jaroslaw Mazanek
GMINA ŁAZY NIE GODZI SIĘ NA NOWĄ LINIĘ KOLEJOWĄ
(Łazy) Podczas marcowej Komisji Rozwoju i Promocji Rady Miejskiej omawiano projekt nowej linii, która ma powstać w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na stronie projektu opublikowano mapy z zaznaczonymi kilkoma wariantami orientacyjnego przebiegu nowych linii kolejowych. Gmina Łazy już zakomunikowała sprzeciw wobec proponowanych lokalizacji nowych linii. - Proponowane rozwiązania wiążą się z wyburzaniem dziesiątek domów i wysiedleniem części mieszkańców w miejscowościach Grabowa, Niegowoniczki, Mitręga i Rokitno Szlacheckie – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łazach.

(Łazy) Podczas marcowej Komisji Rozwoju i Promocji Rady Miejskiej omawiano projekt nowej linii, która ma powstać w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na stronie projektu opublikowano mapy z zaznaczonymi kilkoma wariantami orientacyjnego przebiegu nowych linii kolejowych. Gmina Łazy już zakomunikowała sprzeciw wobec proponowanych lokalizacji nowych linii. - Proponowane rozwiązania wiążą się z wyburzaniem dziesiątek domów i wysiedleniem części mieszkańców w miejscowościach Grabowa, Niegowoniczki, Mitręga i Rokitno Szlacheckie – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łazach.


Zgodnie z jednym z zaprezentowanych wariantów, nowa linia kolejowa mogłaby przebiegać w pobliżu m.in. Niegowoniczek i Rokitna Szlacheckiego. Na ten temat dyskutowano w poniedziałek, 2 marca podczas Komisji Rozwoju i Promocji Rady Miejskiej w Łazach. Oprócz radnych, uczestniczyli w niej również sołtysi i mieszkańcy. Posiedzenie i uwagi zgłaszane przez mieszkańców zaowocowały wystosowaniem przez Gminę Łazy oficjalnego stanowiska wobec powstania linii kolejowych w zaprezentowanych lokalizacjach.
Łazy sprzeciwiają się wskazanemu na mapach Centralnego Portu Komunikacyjnego przebiegowi linii kolejowych, wskazując, że trasy przebiegałyby przez zamieszkałe i najatrakcyjniejsze tereny gminy, jak również przez nowe tereny budowlane, gdzie rozwija się budownictwo jednorodzinne.

- Proponowane rozwiązania wiążą się z wyburzaniem dziesiątek domów i wysiedleniem części mieszkańców w miejscowościach Grabowa, Niegowoniczki, Mitręga i Rokitno Szlacheckie. Ponadto nowe linie przebiegają przez tereny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Otulinę Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Obszar Natura 2000 (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Ostoja Środkowojurajska). Za sprzeciwem tej lokalizacji przemawia również ukształtowanie terenu z licznymi przewyższeniami co naszym zdaniem wyklucza ruch pociągów dużych prędkości.
Wnioskujemy o zaprojektowanie nowej trasy kolejowej z uwzględnieniem istniejących szlaków kolejowych na terenie naszej gminy i gmin sąsiednich. Z analizy przedstawionych map wynika, że takie rozwiązanie jest możliwe i spełni założenia planowanej inwestycji jednocześnie nie wywołując tak daleko idących negatywnych skutków na życie naszych mieszkańców, środowisko oraz walory przyrodnicze gminy i całego regionu.
Jednocześnie wnosimy, aby wszystkie propozycje rozwiązań dotyczących naszej gminy były z nami uzgadniane na etapie umożliwiającym włączenie się w proces planistyczny co w naszej opinii wyeliminuje negatywne skutki dla mieszkańców i usprawni ewentualny proces inwestycyjny – czytamy w stanowisku gminy Łazy. (es)

Jaroslaw Mazanek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe