Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 23:43
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

POSTANOWIENIA „ŚMIECIOWE” ZAPADNĄ W STYCZNIU

(Żarki) 28 grudnia w Żarkach odbyła się ostatnia sesja rady miejskiej 2012 roku, która była dobrą okazją do podsumowań. Część problematycznych dla Żarek spraw zostało ostatecznie rozwiązanych. Z pewnością należy zaliczyć do nich porozumienie Żarek z Gminą Wyznaniową Żydowską: - Dnia 17 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie, na którym zatwierdzona została ugoda między gminą Żarki, a Gminą Żydowską z Katowic – poinformował burmistrz Klemens Podlejski. W ostatnich miesiącach problemów dostarczył także fundusz sołecki na 2013 rok, który zgodnie z opinią nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego pozostanie w budżecie. W Nowy Rok radni wkroczą też z ważną, niezałatwioną sprawą – dyskusja nad realizacją postanowień „ustawy śmieciowej” dopiero w styczniu.      
Podziel się
Oceń

(Żarki) 28 grudnia w Żarkach odbyła się ostatnia sesja rady miejskiej 2012 roku, która była dobrą okazją do podsumowań. Część problematycznych dla Żarek spraw zostało ostatecznie rozwiązanych. Z pewnością należy zaliczyć do nich porozumienie Żarek z Gminą Wyznaniową Żydowską: - Dnia 17 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie, na którym zatwierdzona została ugoda między gminą Żarki, a Gminą Żydowską z Katowic – poinformował burmistrz Klemens Podlejski. W ostatnich miesiącach problemów dostarczył także fundusz sołecki na 2013 rok, który zgodnie z opinią nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego pozostanie w budżecie. W Nowy Rok radni wkroczą też z ważną, niezałatwioną sprawą – dyskusja nad realizacją postanowień „ustawy śmieciowej” dopiero w styczniu.

 

Ze śmieciami w Nowy Rok

 

Zapisy „ustawy śmieciowej” mogą się zmienić. Z propozycją zmian jej zapisów wyszedł Senat RP. Wobec tej sytuacji żareccy radni postanowili przychylić się do wniosku burmistrza i podjęcie decyzji w sprawie m.in.: wysokości opłaty, wzoru deklaracji oraz wyboru metody przesunąć na styczeń.

 

- Już drugi raz z kolei jest to zdejmowane z porządku obrad sesji. Powód jest jeden: Senat Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 12 grudnia 2012 roku wniósł propozycje zmiany do tej ustawy. Wystąpił z inicjatywą ustawodawczą i skierował propozycje zmiany ustawy do Sejmu. Zasadnicza zmiana dotyczy m.in. (…) zróżnicowania stawki opłaty w zależności od gospodarstwa domowego. Czyli te kryteria, które braliśmy pod uwagę także ulegają zmianie. (…) W jednej gminie będzie można stosować kilka metod. (…) Nadal obowiązuje termin wejścia w życie ustawy, czyli wprowadzenia w życie tych ustaleń, od połowy przyszłego roku – mówił burmistrz Klemens Podlejski – W styczniu musimy tę sprawę doprowadzić do końca, szczególnie jeśli chodzi o opłatę śmieciową, która wywołuje najwięcej kontrowersji – dodał.

 

Nie wycofają funduszu sołeckiego

 

Na sesji 30 listopada radni zdecydowali o uchyleniu funduszu dla sołectw na 2013 rok. Z powodu nie otrzymania środków dla sołectwa do dymisji podała się także sołtys Przybynowa Bożena Zasik. Dziś już wiadomo, że fundusz pozostaje w budżecie, a pani sołtys na stanowisku. Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej o funduszu sołeckim można decydować jedynie do końca marca.

 

Pocztowe zamieszanie w Ostrowie

 

Mieszkańcy Ostrowa mają problem z pocztą. Dotąd obsługiwani byli przez Pocztę w Żarkach Letnisku. Tamtejszy urząd został jednak zlikwidowany, a pieczę nad Ostrowem przejęła Poczta w Poraju. - Zlikwidowali nam pocztę w Żarkach Letnisku i teraz wszystkie listy są w Poraju. Kiedy nadajemy korespondencję do Ostrowa z kodem 42-311, to Myszków skreśla nam kod i pisze 42-360. Trzeba to wyjaśnić mieszkańcom, że korespondencyjnie mogą pisać na 42-360 czyli na Poraj. (…) Przykładowo, list idzie najpierw do Żarek, potem z Żarek wraca do Poraja i dopiero Poraj rozwozi listy do Ostrowa – poinformował o „administracyjnej pułapce” Robert Chrostkowski, sołtys Ostrowa.

 

Scenariusz na Nowy Rok…

 

Uchwałę budżetową Żarki podjęły w połowie grudnia. Skalkulowano, że dochody w 2013 roku będą wynosić ponad 31 mln zł, wydatki blisko 34 mln zł. Deficyt, który osiągnie poziom ponad 2 mln zł, w większości zostanie pokryty z zaciągniętych kredytów.

 

Na oświatę i wychowanie Żarki przeznaczą w tym roku blisko 9,5 mln zł (utrzymanie szkół, przedszkoli, stołówek, dowóz uczniów oraz dokształcanie uczniów i nauczycieli). Dodatkowe 158 tys. przeznaczą na edukacyjną opiekę wychowawczą, czyli utrzymanie świetlic i pomoc materialną dla najuboższych uczniów. Wśród planowanych do udzielenia dotacji gmina przewidziała m.in. 450 tys. dla MGOK, 210 tys. zł dla biblioteki oraz 200 tys. zł na utylizację azbestu. Żarki dołożą także ponad 1,6 mln do zadania realizowanego w ramach porozumienia: ścieżki spacerowo-rowerowe w północnej części woj. śląskiego, przez gminę Janów i gminę Niegowa. Inwestycje i zakupy inwestycyjne w 2013 roku to w sumie 11 mln zł.

 

Wśród planowanych dochodów budżetu znajduje się blisko 35 tys. zł pochodzących z Urzędu Pracy z przeznaczeniem na prace interwencyjne. Z opłaty targowej Żarki liczą na zarobek 560 tys. zł, zaś zaplanowany wpływy z mandatów i kar to suma 210 tys. zł.

 

Rok 2013 nie zapowiada się optymistycznie, biorąc pod uwagę nowe kryteria przyznawania środków unijnych. To utrudni sprawę wszystkim gminom, które po pieniądze z Unii Europejskiej sięgają coraz chętniej. W 2012 roku Żarki pozyskiwały środki unijne najprężniej w regionie.

 

Roksana Tomaszewska

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama