Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 13:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

SENATOR LASECKI: „JESTEM NIEGOWIANINEM”

(Niegowa) Sesja Rady Gminy Niegowa jaka miała miejsce 31 maja, odbyła się z udziałem Jarosława i Dariusza Laseckich. Dyskusja skupiła się wokół przyszłości turystycznej gminy Niegowa, oraz realizowanych wspólnie przez samorządy  inwestycjach drogowych. Senator Jarosław Lasecki zadowolony ze współpracy z niegowskimi radnymi, z dumą przypomniał, że „jest niegowianinem”.
Podziel się
Oceń

(Niegowa) Sesja Rady Gminy Niegowa jaka miała miejsce 31 maja, odbyła się z udziałem Jarosława i Dariusza Laseckich. Dyskusja skupiła się wokół przyszłości turystycznej gminy Niegowa, oraz realizowanych wspólnie przez samorządy  inwestycjach drogowych. Senator Jarosław Lasecki zadowolony ze współpracy z niegowskimi radnymi, z dumą przypomniał, że „jest niegowianinem”.

 

RADNI „ZA” BRAMĄ LASECKICH

 

Na samym początku kondolencje z powodu śmierci męża Przewodniczącej Rady Gminy, Zofii Kaszni złożył Jarosław Lasecki. Radni podjęli uchwałę  w sprawie wystąpienia do Ministra Administracji i Cyfryzacji o nadanie skalnej bramie położonej na terenie sołectwa Bobolice urzędowej nazwy „Brama Laseckich” . Przeciwna tej uchwale była jedynie Urszula Szewczyk. Nazwa urzędowa „Brama Laseckich” została uprzednio zaakceptowana przez Zarząd Województwa Śląskiego, Starostę Myszkowskiego i wreszcie samych mieszkańców gminy, który wyrażali swoje zdanie w specjalnych ankietach. Teraz wniosek zostanie przekazany do Wojewody Śląskiego i ostatecznie, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jarosław Lasecki nie krył radości z przyjętej uchwały: - Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Obrady na tej sesji dotyczą przyszłości turystycznej naszej gminy. Ja sam z przyjemnością czytam na stronach głównych internetowych portali o gminie Niegowa. O Zamku Bobolice pisze się już w Tajwanie, Chinach czy Australii.  W 2011 było tutaj 150 turystów, niedługo turystyka będzie przynosić korzyści wszystkim mieszkańcom. Dziękuję wam radnym, bo bez was nie udałoby się zrobić wielu rzeczy – dziękował Lasecki, któremu odśpiewano „sto lat”, z okazji urodzin, które obchodził  następnego dnia.

 

ZAMEK BOBOLICE ZA DARMO DLA NIEGOWIAN

 

Zofia Kasznia zapytała, korzystając z obecności senatora, czy jest szansa, by mieszkańcy gminy Niegowa zwiedzali Zamek Bobolice gratis. J. Lasecki odpowiedział: - Ja taką deklarację już składałem i ją podtrzymuję. Ja jestem niegowianinem, tutaj ulokowałem duże pieniądze, tutaj spędzam większość czasu. Ale składam niniejszym jeszcze raz taką deklarację. Radny Ryszard Halabowski podziękował senatorowi za wkład w pozyskanie środków finansowych na remont drogi Niegowa – Ogorzelnik – Bobolice, która nareszcie doczeka się remontu. Na „liście inwestycyjnych życzeń”, skierowanych do Jarosława Laseckiego znalazły się między innymi budowa chodnika na odcinku Trzebniów – Ludwinów, Postaszowice – Niegowa. Padła kwestia, że „ani powiat myszkowski, ani gmina Niegowa nie mają na to pieniędzy”, od czego mógł nieco zaczerwienić się wójt Krzysztof Motyl. - Ja chętnie na te chodniki spojrzę, ale myśmy się przecież napracowali przy drogach, to może niech powiat się napracuje przy chodnikach – zaproponował Lasecki, patrząc wymownie na wójta Motyla.

 

GRAD INTERPELACJI

 

Interpelacji było co niemiara. Rady Mariusz Dzieża zwrócił uwagę na koleiny na świeżo wyremontowanej drodze Niegówka – Brzeziny. Wójt Motyl odpowiedział: - Gwarancja trwa 5 lat. Jeżeli już są wyrwy – zgłosimy to firmie i ta wykona prace w ramach gwarancji. Inwestycję realizowało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych z Kłobucka. Andrzej Golibroda zaapelował do radnych powiatowych o budowę chodnika przy drodze powiatowej  Gorzków – Moczydło, a Urszula Szewczyk o ograniczenie prędkości na drodze przy Szkole Podstawowej w Dąbrownie. Radni powiatowi zapowiedzieli uwzględnienie chodnika we wrześniowym prowizorium budżetowym, zaś Dariusz Lasecki obiecał zgłoszenie na komisji wniosku o ograniczenie prędkości przy szkole, bądź alternatywnie – utworzenie tam przejścia dla pieszych. Zofia Kasznia zaapelowała o budowę chodnika między Niegową, a Postaszowicami, gdyż na niebezpiecznym i wąskim odcinku drogi dzieciaki chodzą piechotą. - Rzeczywiście tak jest, najniebezpieczniej jest zimą. Starostwo mówi, że samo nie podoła inwestycji, ale z pomocą gminy już prędzej. Myślę, że we wrześniu będzie szansa uwzględnić inwestycję w prowizorium budżetowym i w roku 2013 chodnik zbudować – powiedział Krzysztof Motyl.

 

AMFITEATR, ZBIORNIK I DROGI

 

24 kwietnia gmina podpisała umowę na budowę Amfiteatru z firmą Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane Stebud Stefan Pustelnik z Janowa, z ceną ofertową ponad 165 tys. złotych. Amfiteatr powstanie na terenie Stadionu Sportowego przy ul. Sportowej w Niegowie.  Inwestycja ma być zrealizowana do 10 lipca. Wkrótce ma być także przebudowana ul. Leśna wraz z kanalizacją ogólnospławną w Niegowie, którą zniszczyły intensywne opady deszczu, w maju i czerwcu 2010 r. Zakres robót budowlanych nie obejmuje jednak budowy chodnika i wykonania oznakowania pionowego i poziomego. Prace potrwają do 14 sierpnia, a wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych Myszków z ceną 776 tys. zł. Do 15 czerwca z kolei potrwają roboty przy oczyszczaniu zbiornika wodnego w Dąbrownie. Akwen został zniszczony również w wyniku powodzi z 2010 roku, dlatego trzeba było go posprzątać. Zajmuje się tym firma ABG Grzegorz Oleksa z Katowic. Koszt ponad 88 tys. złotych. Niedługo rozpoczną się również remonty dróg w Ludwinowie i Bobolicach. Tymczasem energię elektryczną do gminy na potrzeby oświetlenia ulicznego dostarczał będzie do 31 maja przyszłego roku Tauron za kwotę 157 tys. zł.

 

 Dobre wiadomości dla Sokolnik i Trzebniowa. W tych pierwszych naprawiony zostanie chodnik. Gmina Niegowa przekaże na ten cel dotację celową dla powiatu myszkowskiego w kwocie 15.000 zł z dochodów własnych. Z kolei Trzebniów doczeka się ławek na placu gminnym. Pieniądze w kwocie 3.000 zł zostaną przekazane Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Trzebniów.

 

Marcin Bareła

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama