Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 04:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

MARIHUANA ROSŁA W PIŃCZYCACH

(Pińczyce) We wtorek 13 grudnia funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich, jaka funkcjonowała w Pińczycach. Zatrzymali także dwóch młodych Wietnamczyków, którzy prawdopodobnie opiekowali się uprawą prowadzoną na szeroką skalę.
Podziel się
Oceń

(Pińczyce) We wtorek 13 grudnia funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich, jaka funkcjonowała w Pińczycach. Zatrzymali także dwóch młodych Wietnamczyków, którzy prawdopodobnie opiekowali się uprawą prowadzoną na szeroką skalę.

 

Plantacja, na której pogranicznicy znaleźli krzewy i susz o szacunkowej wartości ponad 4,1 mln zł, znajdowała się w budynku na terenie jednej z prywatnych posesji. - Pomieszczenia przystosowano na potrzeby uprawy. Zamontowano w nich specjalistyczne systemy napowietrzania, nagrzewania i zraszania. Energia elektryczna była pobierana z nielegalnego przyłącza – informują pogranicznicy. Funkcjonariusze SG ujawnili łącznie 1848 krzewów, których wartość czarnorynkowa to ok. 3,7 mln złotych oraz 14,5 kilograma gotowego suszu o szacunkowej wartości 417 tys. złotych. Zabezpieczono również aparaturę elektryczną, wentylacyjną i ogrodniczą o wartości 150 tys. złotych. Według ekspertów z Europolu, z jednej dojrzałej rośliny można uzyskać 22 gramy suszu. W Pińczycach uprawiano jednak rośliny zmodyfikowane genetycznie. Konopie miały dwukrotnie krótszy okres wegetacji, co pozwalało uzyskać z nich niemal trzykrotnie więcej suszu z większą zawartością substancji psychoaktywnych THC. Zatrzymanym Wietnamczykom w wieku 27 i 36 lat za uprawę konopi na dużą skalę grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

- Obaj cudzoziemcy przebywali na terytorium RP nielegalnie - wyjaśnia chorąży Straży Granicznej Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Sąd zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeśli wobec mężczyzn Sąd zasądzi karę pozbawienia wolności, będą musieli odbyć karę w Polsce. Po odbyciu kary i opuszczeniu zakładu karnego zostaną najprawdopodobniej przez nas zatrzymani. Straż Graniczna otrzymuje bowiem informacje o cudzoziemcach opuszczających zakłady karne i mamy możliwość sprawdzenia statusu prawnego danej osoby. Jeśli w systemach czy bazach danych ustalimy, że dany cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie, w dniu w którym opuszcza zakład karny jesteśmy na miejscu i przeprowadzamy kontrolę legalności pobytu. Po potwierdzeniu, że cudzoziemiec nie posiada dokumentów uprawniających do legalnego pobytu na terytorium RP, zostaje on zatrzymany i czeka go wydalenie – uzupełnia rzecznik.

 

Mieszkańcy Pińczyc są zaskoczeni tym, że w ich miejscowości funkcjonowała tak dobrze zorganizowana plantacja. – Z rozmów pomiędzy ludźmi wychodzi na to, że nikt nic nie widział i nie słyszał. Kompletne zaskoczenie to dla nas jest – mówią anonimowo mieszkańcy miejscowości, z którymi rozmawialiśmy. – Był już u nas w 2007 roku przypadek, że zlikwidowano w Pińczycach wytwórnię amfetaminy. Teraz to – dodają. Co ciekawe, budynek gdzie uprawiane były konopie położony jest nie na uboczu, jak można byłoby się spodziewać, ale w samym centrum miejscowości. Tuż obok jest miejscowy kościół, niewiele dalej sklep i remiza OSP. Wychodzi na to, że faktycznie „pod latarnią najciemniej”. Agnieszkę Golias zapytaliśmy zatem, w jaki sposób pogranicznicy wpadli na trop plantatorów. Rzeczniczka odpowiada Gazecie Myszkowskiej: - Z oczywistych względów nie mogę ujawnić szczegółów. Plantacja ujawniona 13 grudnia br. jest 22 plantacją ujawnioną przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a 2 ujawnioną na Śląsku. Obie sprawy są ze sobą powiązane, ponieważ wielowątkowość tego typu spraw sprawia, że ujawnienie jednej plantacji prowadzi do ujawnienia kolejnych. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama