Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

BURMISTRZ PRZEPRASZA MIESZKAŃCÓW

(Myszków) - Przepraszam mieszkańców miasta Myszków za to, że wydałem 3 razy mniej uzyskując ten sam efekt – ironizował burmistrz Myszkowa, Janusz Romaniuk na sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 30 września. Tego dnia na Romaniuka posypał się prawdziwy arsenał zarzutów o złe gospodarowanie budżetem miasta.
Podziel się
Oceń

(Myszków) - Przepraszam mieszkańców miasta Myszków za to, że wydałem 3 razy mniej uzyskując ten sam efekt – ironizował burmistrz Myszkowa, Janusz Romaniuk na sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 30 września. Tego dnia na Romaniuka posypał się prawdziwy arsenał zarzutów o złe gospodarowanie budżetem miasta.

 

- Już w grudniu apelowałem o nie planowanie tak gigantycznego deficytu budżetowego, i wtedy na krótko powstała koalicja SLD – PiS i ten budżet przeforsowała – atakował burmistrza Sławomir Janas (Przyszłość), odnosząc się do grudniowego planu budżetu na 2010 rok, w którym przewidywano ponad 73 milionów dochodów i prawie 89 milionów wydatków. – Przypominam panu, że to radni uchwalają budżet, a burmistrz jedynie go wykonuje – ripostował z drugiego końca sali Romaniuk. Burmistrzowi wtórowała Zofia Chwalba (Samorządowe Porozumienie Prawicy) –Gdybym ja czytała to w jakimś utworze, to bym się bardzo uśmiała i powiedziała: „co tam się robi”. Ale ja jestem w tej radzie i te pańskie wystąpienia można gdzieś na półkę położyć. Przecież pan też uchwalał ten budżet, panie Sławomirze. Janas nie pozostawał dłużny – My daliśmy burmistrzowi zgodę na 30 milionów złotych na inwestycje, ale przez 6 miesięcy burmistrz wydał tylko 4%. Rozliczamy to, co także naszymi głosami było zaproponowane – oświadczył.

 

Ocena wykonania budżetu w pierwszym półroczu 2010 roku, była największą kością niezgody wśród radnych. Motorem napędowym sporu był niewątpliwie Sławomir Janas, to on wytoczył w kierunku burmistrza największe działa, łącznie z zapewnieniem, że …miasto po kadencji pana Romaniuka nie pozostanie z takim deficytem, możemy być spokojni…Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Halina Skorek – Kawka (PO) przedstawiła sprawozdanie z wydatków na cele strategiczne, zgodnie z którym przykładowo w oświacie wykonano 1,21% planu, gospodarka komunalna i ochrona środowiska 0,83% planu a w ochronie zdrowia wykonano… całe 0%. Jednocześnie, według sprawozdania z wykonania budżetu, w pierwszym półroczu 2010 roku dochody wyniosły 35 mln 350 tys. zł, co stanowi 48,6% planu, natomiast wydatki 32 mln 700 tys. zł, co stanowi 37, 2% planu. Saldo budżetu w pierwszym półroczu jest zatem dodatnie i wynosi ponad 2 mln 600 tys. zł. Burmistrz Janusz Romaniuk podsumował to w ten sposób: - Jeżeli zaplanowaliśmy kwotę wielu milionów na jakiś cel, a wydaliśmy 3 razy mniej, uzyskując ten sam cel, to ja jestem tylko z tego dumny.

 

Radni zdecydowali o przeznaczeniu 500 tysięcy zł dla Starostwa Powiatowego na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Myszkowie, oraz 88 tys. zł. na doskonalenie zawodowe nauczycieli, w tym 44 tysiące do dyspozycji dyrektorów szkół i przedszkoli.

 

POGODA PRZESZKADZA W PRACACH

Dalsza część obrad nie była już tak burzliwa. Jak wynika ze sprawozdania burmistrza z działalności międzysesyjnej, cierpliwością będą musieli wykazać się mieszkańcy ulic, na których budowana jest kanalizacja deszczowa, między innymi Jedwabnej i Krótkiej. Zbyt wysoki poziom wód gruntowych nie pozwala bowiem na dokończenie prac, które zostały przedłużone do 11 lutego przyszłego roku.

 

Do 12 listopada będzie trwać ocieplanie budynku przy Zespole Szkół nr 3 w Myszkowie. Pogoda nie pozwoliła na dokończenie robót do końca września; aura jest także przyczyną wstrzymania prac rewitalizacyjnych terenu przy ulicy Słowackiego. Roboty mają ruszyć, gdy pogoda się poprawi.

 

Z innego powodu nie będą w tym roku wykonane roboty przy budowie kanalizacji na połączeniu ulic Polnej i Kochanowskiego. Trwają ciągle postępowania odszkodowawcze związanie z pozbawieniem mieszkańców gruntów.

 

BĘDZIE OBWÓD W SZPITALU

Dobra wiadomość dla pacjentów szpitala powiatowego, chcących głosować w listopadowych wyborach samorządowych: na sesji podjęto uchwałę o utworzeniu na terenie szpitala obwodów wyborczych dla pacjentów przebywających w dniu wyborów w placówce.

 

Pod koniec obrad zajęto się interpelacją mieszkanki bloku przy ulicy Skłodowskiej, Adeli Płaczek. Zwróciła ona na sesji uwagę na wilgoć, pleśń oraz fatalny stan ogólny budynku. Radni w odpowiedzi zgodzili się, że w budynkach jest wilgoć i pleśń, jednak uznali, że wspólnoty mieszkaniowej obecnie nie stać na odwodnienie terenu i prace rewitalizacyjne. (MB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama