Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

SESJA NA DUŻYM EKRANIE

(Koziegłowy) Wykonanie budżetu gminy Koziegłowy za ubiegły rok było głównym tematem sesji Rady Miasta i Gminy  30 kwietnia. Sprawozdanie burmistrza Jacka Ślęczki poparte pozytywnymi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach spotkało się z akceptacją wszystkich 15 radnych, którzy jednogłośnie udzielili mu absolutorium.
Podziel się
Oceń

(Koziegłowy) Wykonanie budżetu gminy Koziegłowy za ubiegły rok było głównym tematem sesji Rady Miasta i Gminy  30 kwietnia. Sprawozdanie burmistrza Jacka Ślęczki poparte pozytywnymi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach spotkało się z akceptacją wszystkich 15 radnych, którzy jednogłośnie udzielili mu absolutorium.

 

Nowością podczas obrad koziegłowskich rajców był duży ekran, na którym prezentowane były m.in. projekty uchwał podejmowanych przez gminnych radnych.

 

- To taka nowość, dzięki której także sołtysi oraz inni zaproszeni goście będą mieć przed oczami projekty, którymi będziemy się zajmować – tłumaczyła Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy w Koziegłowach Joanna Kołodziejczyk.

 

Z zaplanowanych na 2008 rok dochodów w wysokości 32.949.867,25 zł udało się zrealizować 32.891.174,41 zł tj. 99,82 % planu. Mniejsze jest wykonanie wydatków. Z zaplanowanych na ubiegły rok 35.468.867,25 zł wydano 31.394.327,74 zł czyli 88,51 % zaplanowanej kwoty.

 

- Nie wydaliśmy wszystkich pieniędzy, bo nie jest sztuką wydawać tylko własne środki na inwestycje bez pewności, że otrzymamy na nie dofinansowanie – tłumaczył burmistrz Jacek Ślęczka.

 

Przy okazji wymienione zostały inwestycje, na które w 2008 roku udało się władzom Koziegłów uzyskać zewnętrzne wsparcie finansowe. Dostały je m.in.: budowa drogi Gniazdów – Wylągi (ponad 141 tys. zł), budowa boiska sportowego w Cynkowie (300 tys. zł), termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Pińczycach (ponad 121 tys. zł), remont Przedszkola w Starej Hucie (50 tys.), budowa kanalizacji sanitarnej w Postępie (ponad 765 tys. zł) czy budowa placu zabaw w Lgocie Górnej i remont pomieszczeń budynku socjalnego w Gniazdowie (po 20 tys. zł). Łączna kwota uzyskanych środków zewnętrznych to w przypadku gminy Koziegłowy ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych.

 

ABSOLUTORIUM TAK, ALE…

Choć absolutorium przyznane zostało jednogłośnie, radni z Komisji Rewizyjnej wskazali burmistrzowi Ślęczce kilka uwag krytycznych.

 

Komisja zapoznała się np. z umową na obsługę bankową Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i stwierdziła, że od chwili jej zawarcia, tj. od 2004 roku umowa nie była renegocjowana. Komisja wniosła o podjęcie działań zmierzających do wynegocjowania korzystniejszych warunków umowy, lub ogłoszenie nowego przetargu na obsługę rachunku. Komisja w swej opinii wnioskowała także o przyspieszenie prac związanych z budową miejsko gminnej kanalizacji i oczyszczalni ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem budowy kanalizacji w Lgocie Nadwarciu i wschodniej części Lgoty Górnej. Radni z komisji rewizyjnej dopatrzyli się także bezzasadnego – ich zdaniem - umorzenia przez burmistrza podatku od nieruchomości. Jak nam wyjaśnił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Józef Lazar, chodzi o właścicielkę nieruchomości w Postępie w okolicach „Jurajskiej”, która zbyła ją za setki tysięcy złotych, a następnie, jako osoba zarejestrowana jako bezrobotna w PUP, wystąpiła do gminy o umorzenie podatku w wysokości ponad 600 złotych. W związku z tym komisja wnioskowała do burmistrza o ustalenie przejrzystego kryterium udzielania umorzeń w podatkach i stosowanie umorzeń podatkowych w oparciu o bardzo dokładną analizę wniosków, by w przyszłości wyeliminować umorzenia dla podatników, którzy są w stanie uregulować należności podatkowe. Ponadto komisja stwierdziła, że należy dążyć do zakończenia inwestycji, na które zostały poniesione nakłady finansowe, np. na wykonanie dokumentacji. W dokumencie znalazła się także propozycja rozważenia możliwości likwidacji świetlicy środowiskowej w Koziegłowach, która generuje największe koszty.

 

SZKOŁY Z SUKCESAMI

Podczas Sesji odbyła się również prezentacja Zespołu Szkół w Koziegłowach, którą przedstawiła jego dyrektor Joanna Lula. W prezenacji dyrektorka podsumowała osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i LO, wchodzących w skład Zespołu Szkół. Warto np. wspomnieć o gimnazjalistach, którzy po raz drugi osiągnęli najlepsze w powiecie wyniki w wojewódzkich konkursach przedmiotowych.

- W ciągu ostatnich 9 lat mieliśmy wśród nich 27 finalistów w konkursach wojewódzkich oraz 14 laureatów – mówiła Joanna Lula.

 

SOŁTYS REZYGNUJE

- Mam wrażenie, że ludzie już we mnie nie wierzą – stwierdził sołtys Siedlca Dużego, Józef Wawrzyniak, który złożył na ręce Przewodniczącej Rady Joanny Kołodziejczyk rezygnację z zajmowanej funkcji. Sołtys zdecydował się na ten krok nie mogąc – jego zdaniem – liczyć na wsparcie urzędu w rozwiązaniu problemów swojego sołectwa.

 

- Już tyle czasu proszę o remont drogi pomiędzy Siedlcem Dużym i Małym. Kobiety mi do domu przychodzą i płaczą – dodał sołtys, odpowiadając przewodniczącej na prośbę by jeszcze swą decyzję przemyślał i nie porzucał nadziei na pomoc miejskich urzędników i rady.

- Dziękuję za zadeklarowaną pomoc, ale to raczej tylko takie obiecanki – mówił Wawrzyniak, ale obiecał na koniec, że jeszcze się nad ostateczną rezygnacją zastanowi.

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama