Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

DUŻO INWESTYCJI, MAŁE DŁUGI

(Żarki) 28.04 wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem sprawozdania burmistrza Klemensa Podlejskiego z wykonania budżetu i jednogłośnie udzielili mu absolutorium. Burmistrz i jego służby w minionym roku wykonali plan dochodów w wysokości 82%, a wydatki w wysokości 94%. Gmina, która realizowała w 2009 roku szereg ważnych inwestycji ma ciągle niski wskaźnik zadłużenia, wynoszący 7,3% budżetu.
Podziel się
Oceń

(Żarki) 28.04 wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem sprawozdania burmistrza Klemensa Podlejskiego z wykonania budżetu i jednogłośnie udzielili mu absolutorium. Burmistrz i jego służby w minionym roku wykonali plan dochodów w wysokości 82%, a wydatki w wysokości 94%. Gmina, która realizowała w 2009 roku szereg ważnych inwestycji ma ciągle niski wskaźnik zadłużenia, wynoszący 7,3% budżetu.

 

Jaki był miniony rok pod względem finansowym dla gminy Żarki? To zagadnienie, na chwilę przed ostatecznym głosowaniem nad absolutorium, omówiła skarbnik gminnych finansów Dorota Mucha. - W 2009 roku zrealizowaliśmy dochody budżetu na kwotę 24.493.294 zł, a wydatki na kwotę 25.650.221 zł, z czego 17,9 mln zł stanowiły wydatki bieżące, a 7,73 mln zł wydatki majątkowe na realizację inwestycji – referowała skarbnik Dorota Mucha – Dochody budżetu zostały zrealizowane w niepełnym zakresie (wpłynęło tylko 82% zaplanowanych), do czego przyczyniły się: niższe od zaplanowanych wpływy z udziałów gminy w podatku dochodowym (przekazywane z budżetu państwa) oraz z pozyskanego dofinansowania na realizację inwestycji (związane z przesunięciem refundacji poniesionych wydatków, a także realizacji części zaplanowanych zadań na rok 2010).

 

Natomiast dochody własne wykonano w prawie 100%. Najważniejsze pozycje dochodów własnych to dochody z podatków i opłat (6,37 mln zł), dochody z targowiska (970 tys. zł), ze sprzedaży mienia komunalnego (ponad 204 tys. zł). W 2009 wpłynęło do budżetu 3,2 mln zł pozyskanych środków na dofinansowanie inwestycji, z czego ze środków UE 2,8 mln zł. Na zadania bieżące pozyskano (poza dotacjami celowymi) między innymi 253 tys. zł na projekt z zakresu integracji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych realizowany przez MGOPS, w sumie 85.000 zł z ROPS na organizację świetlic w Ostrowie, Zawadzie, Przybynowie i Wysokiej Lelowskiej.

 

Na bieżącą działalność urzędu gminy wydano 2,3 mln zł, na oświatę 7,9 mln zł, na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej 4,5 mln, a na OSP 180 000 zł. Dotacja do biblioteki wyniosła 220 000 zł, a na działalność domu kultury - 326.000 zł. Na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu gmina wydała 200 000 zł oraz dla Posterunku Policji w Żarkach na zakup samochodu 40.000 zł. Żarki dołożyły też  130.000 zł do rozbudowy Szpitala Powiatowego w Myszkowie.

 

Łączna kwota zadłużenia na koniec 2009 roku wyniosła 1,788 mln zł, co stanowi 7,3 % uzyskanych w roku 2009 dochodów (na dopuszczalne wg ustawy 60 %). W 2009 r. spłaty kredytów i pożyczek wyniosły łącznie z odsetkami kwotę 817 tys. zł, co stanowi 3,3 % uzyskanych dochodów gminy (na dopuszczalne 15%). Stan zadłużenia zmniejszył się o ponadto  776 000 zł, które gmina uzyskała z umorzenia pożyczki przez WFOŚiGW w Katowicach z przeznaczeniem na inwestycje z zakresu termomodernizacji.

 

Jak dodała skarbnik D. Mucha, miniony rok gmina zakończyła w dobrej kondycji finansowej, co pozwala na płynną realizację zaplanowanych zadań w roku bieżącym i w kolejnych latach.

 

- Komisja ocenia, że realizując zadania związane z wykonaniem budżetu gminy Żarki za 2009 r ., burmistrz Miasta i Gminy Żarki kierował się zasadą celowości i gospodarności środkami publicznymi – przedstawiła na sesji opinię Komisji Rewizyjnej jej przewodnicząca Lidia Kowacka. Podobne stanowiska zajęły pozostałe komisje rady oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Choć podczas prac komisji jeden z radnych był przeciwko przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu i udzieleniu absolutorium, to już na sesji cała Rada była jednomyślna. 14 głosami za (brakowało jak zwykle radnego Arkadiusza Młynarskiego) radni udzielili burmistrzowi Klemensowi Podlejskiemu absolutorium.

 

- Chciałbym podziękować radnym za współpracę, pomoc w realizacji inwestycji oraz za zaufanie – powiedział podczas sesji burmistrz Klemens Podlejski – Chciałbym podziękować również sołtysom, dzięki przekazywanym przez nich informacjom udało się nam wyjść łagodnie ze stanu kryzysowego (katastrofy energetycznej w styczniu br. – przyp. red). Dziękuję również dyrektorom jednostek organizacyjnych, którzy inwestycje konsultowali na etapie projektowania, a później podczas samej realizacji, a także pracownikom urzędu miasta i gminy, zwłaszcza z wydziału pozyskiwania środków unijnych.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama