Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

JEDNOGŁOŚNIE ZA BUDŻETEM

(Koziegłowy) Dochody na poziomie 39.395.144,61 złotych, wydatki w kwocie 48.295.144,61 złotych i deficyt budżetowy planowany na kwotę 8.900.000 zł. Tak w skrócie przedstawia się budżet gminy Koziegłowy przyjęty na sesji 30 grudnia ub. r.
Podziel się
Oceń

– To budżet kompromisu, w którym mieszkańcy każdej miejscowości znajdą coś dla siebie – oceniali radni, którzy jednogłośnie zagłosowali za jego przyjęciem.

 - Może się tylko wydawać, że ten budżet przeszedł tak gładko. Przy jego konstruowaniu musieliśmy mierzyć siły na zamiary. Staraliśmy się w radzie zrobić to w ten sposób, żeby w każdej miejscowości – w tej chwili lub w przyszłości, np. po zmianach w budżecie były realizowane różne zadania. Te, które w tej chwili się w budżecie nie znalazły, będą do niego trafiać w miarę, jak będą zwracane ponoszone przez gminę środki, np. ze schetynówek. Nie powiem, że się kłóciliśmy, ale dyskutowaliśmy bardzo gorąco nad każdą miejscowością. Jest to budżet kompromisu i za to chciałam wszystkim podziękować – tłumaczyła po przedstawieniu projektu budżetu przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk.

 W budżecie znalazły się m.in. środki na rozbudowę gminnej sieci kanalizacyjnej. Najwięcej – ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych przeznaczono na budowę sieci w Koziegłowach, do tego dodatkowo ponad 2,3 mln zł na I etap budowy oczyszczalni ścieków dla zlewni Koziegłowy. To jednak nie tak wielkie środki w porównaniu do skali potrzeb kanalizacyjnych gminy, więc w roku wyborczym burmistrz Ślęczka w istocie pozoruje, że chce „ruszyć z kopyta” z kanalizacją Koziegłów. Niewielkie środki przewidziano też na budowę kanalizacji w innych miejscowościach, co też oznacza, że w praktyce w 2010 roku gmina Koziegłowy ledwie zaczyna zaniedbany od 7 lat temat kanalizacji gminy. Sieć kanalizacyjna budowana będzie w Koziegłówkach (jej koszt to ponad 847 tysięcy złotych) zaś na budowę kolektora odprowadzającego ścieki z Postępu do sieci kanalizacyjnej w Myszkowie radni przeznaczyli tylko 100 tysięcy złotych. Sporo pieniędzy radni wyłożyli na przebudowę gminnej sieci dróg – w sumie ponad 5 mln złotych. I tak: 2,2 mln złotych kosztować będzie przebudowa drogi gminnej Siedlec Duży – Siedlec Mały (połowa tej kwoty to dotacja z programu tzw. schetynówek). Kosztem 450 tysięcy złotych powstanie droga w ulicy Ogrodowej w Koziegłowach. 100 tysięcy złotych ma kosztować budowa przepustu drogowego w Wojsławicach, gdzie dodatkowo wyremontowana zostanie ulica Jasna. 30 tysięcy przeznaczono na pierwszy etap przebudowy ulicy Lipowej w Koziegłówkach.

 Znacznie poprawi się także komfort jazdy w Markowicach, gdzie na przebudowę drogi gmina wyłoży 1,5 mln złotych.

 BĘDZIE JAŚNIEJ

Tam, gdzie nie uda się poprawić stanu nawierzchni dróg, będzie przynajmniej jaśniej. Nowe oświetlenie wybudowane zostanie w Mzykach (ul. Słoneczna i Polna), Lgocie Nadwarciu (ul. Żarecka), Lgocie Górnej (ul. Szkolna i Wspólna), Koclinie (przy zbiornikach wodnych), Rzeniszowie (ul. Rzewnego i Długa), Starej Hucie (ul. Zielona), Osieku (ul. Ogrodowa), Mysłowie (ul. Rędzińska i przy placu zabaw), Koziegłówkach (ul. Cicha), Wojsławicach (ul. Szkolna i Prosta), Gniazdowie (ul. Lipowa i Woźnicka), Pińczycach (ul. Sadowa i Myszkowska), Zabijaku (ul. Górki) oraz w Koziegłowach (ul. Porajska).

 Gmina nadal chce wzbogacać też swoją bazę sportową. W tym roku z budżetu wyasygnowano 15 tysięcy złotych na boisko sportowe przy Szkole Podstawowej w Gniazdowie. W przyszłym roku radni na kontynuację tej inwestycji przeznaczyli w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym kolejne 400 tysięcy złotych. Na boisko czekają także uczniowie z Siedlca Dużego – tam jednak boisko pojawi się dopiero za dwa lata.

 Pojawią się za to nowe place zabaw. Kosztem 80 tysięcy złotych place takie powstaną w Postępie, Rzeniszowie i Zabijaku, zaś za kolejne 70 tysięcy wybudowane i rozbudowane będą miejsca zabaw dla dzieci w Lgocie Nadwarciu, Mysłowie, Lgocie Górnej i Miłości.

 Ponad 2,7 mln złotych kosztować będzie rewitalizacja rynku w Koziegłowach. 100 tysięcy przeznaczono w tym roku na odbudowę tzw. Pałacu Biskupiego w Koziegłowach. Zgodnie z założeniami WPI prace remontowe mają być kontynuowane w przyszłym roku, kiedy to na inwestycję trafią 2 mln złotych. Ponad 700 tysięcy kosztować będzie budowa Centrum Kultury i Tradycji w Koziegłowach. Na ten cel gminie udało się pozyskać blisko pół miliona złotych środków zewnętrznych. Koziegłowscy radni zdecydowali się także przeznaczyć 200 tysięcy złotych z własnego budżetu jako dotację na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Myszkowie.

 - Ten budżet musiał być trudny, bo to jest ostatni budżet naszej kadencji – żartował wiceprzewodniczący rady Roman Waś. Za jednomyślny wynik głosowania dziękował burmistrz Jacek Ślęczka. – Środki, które rozdysponowaliśmy, będą służyć wszystkim mieszkańcom gminy niezależnie od tego, gdzie są skierowane – mówił burmistrz.

 SOŁTYS REZYGNUJE

30 listopada ub. r. rezygnację z funkcji sołtysa Rzeniszowa złożył Wojciech Radecki. W związku z tym wyznaczono termin wyborów uzupełniających na gospodarza wsi. Nowego sołtysa mieszkańcy Rzeniszowa wybiorą 7 marca.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama